Êêmi 8 'Behandel privacy als mensenrecht' VERDIEPING 13 'XBtuSNr Controles doen het vertrouwen van web gebruikers afnemen. Vandaar dat internet- vrijheid hoog op de agenda staat. V. a >,:r\ l flff* 1800 DEELNEMERS Niet stiekem meer achter deurtjes aanbrengen in software. Niet langer op grote schaal het internet gedrag van mensen on derscheppen. Maar de online privacy van burgers op het web behandelen als een mensenrecht. Zo moeten overheden ervoor zorgen dat hun burgers weer vertrouwen krij gen in het internet. Dat stelde de Zweed Carl Bildt, oud-minister en momenteel voorzitter van de Global Commission on Internet Governance gisteren in Den Haag. De commissie, een onafhankelijke denktank, schuift vandaag aan bij de internationale cy bertop die in de stad wordt gehouden. De doorsnee burger is het vertrouwen in het web kwijt geraakt doordat lan den en bedrijven 'enorme hoeveelhe den privégegevens verzamelen over mensen en ondernemingen, hun ge sprekken, plannen, locaties, gedrag, hun aankopen en wat ze bekijken en lezen', aldus Bildt. Hij refereert daar mee aan het NS A-schandaal van vorig jaar. Uit informatie van klokkenluider Edward Snowden bleek toen dat die Amerikaanse geheime dienst op onge kende schaal data verzamelt door op talloze plekken het internet af te tap pen. Ze werkt daarin samen met ande re internationale geheime diensten, waaronder die van Nederland. Op de agenda van de cybertop staat onder meer 'online vrijheid'. De Ne derlandse staatssecretaris Klaas Dijk- hoff, één van de gastheren van de top, noemt een 'veilig en vrij internet een harde voorwaarde'. Het is een heikel agendapunt omdat de deelnemende landen nogal anders denken over die vrijheid. Zo schuiven vandaag ook Turkije, Egypte en China aan in Den Haag. Turkije blokkeerde vorige week nog Twitter en Facebook, omdat daar foto's op werden ver spreid van een gijzeling in een recht bank in het land. Ook Egypte sloot in het verleden al eens sociale media af om onrust in het land tegen te gaan. In China zijn de vrijheden op inter net sowieso streng geregisseerd. Het zijn landen die fundamenteel anders denken dan Nederland over wie de baas is op internet. De Nederlandse digitale burgerrech tenorganisatie Bits of Freedom praat ook mee tijdens de conferentie en wil vooral de massale online surveillance van de inlichtingendiensten aan de or de stellen. „Een probleem van de top is dat er vooral wordt gesproken over burgers, zonder dat die burgers er zelf bij zijn", stelt woordvoerder Ton Sieds- ma. „Nederland heeft een opmerkelij ke positie ingenomen. Het wil een voorloper zijn voor mensenrechten en voorvechter van een veilig inter net. Maar tegelijkertijd worden hier wetten voorbereid die die mensen rechten en een veilig internet onder mijnen; de bewaarplicht en de massa le internettap door geheime diensten. Dat is een lastige spagaat." DONDERDAG 16 APRIL 2015 kogelvrij web In Den Haag wordt vandaag en morgen in het World Forum de Global Conference on Cyberspa ce 2015 gehouden. Daarbij praten 1800 deelnemers uit 100 landen over de veiligheid op en van het internet De Cybertop wordt vandaag ge opend door premier Rutte en mi nister Koenders van Buitenlandse Zaken. Ook zijn onder meer de ministers van Buitenlandse Za ken van Australië, Canada en Oek raïne aanwezig. Ook de buiten landchef van de Europese Unie komt. Rusland, de VS en Groot-Brittannië sturen hoge ambtenaren. Vorig jaar werd op dezelfde loca tie de grote nucleaire top gehou den. Daar kwamen toen onder meer president Obama, kanselier Merkel en premier Cameron op af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13