Vandaag en morgen wordt in Den Haag gesproken over een Vrij en vei lig internet'. Want dat ligt onder vuur. Tijd voor wereldwijde actie. 66 66 12 VERDIEPING CYBERTOP Een zelfmoordterrorist die het vliegtuig niet kaapt, maar vanuit stoel 27c op zijn gemak met een laptop de systemen in de cockpit op hol brengt. Het lijkt ver gezocht. Toch noemde de Government Accountability Office (GAO), een belangrijk adviesorgaan van de Amerikaanse overheid, het gisteren een scenario 'waar rekening mee moet worden gehouden', nu steeds meer vlieg maatschappijen draadloos internet aanbie den. De wifi van de passagiers is dan wel door een firewall gescheiden van de onli ne cockpitsystemen, maar software is kwetsbaar. En er wordt wel vaak gebruik gemaakt van dezelfde router. Het zijn zulke nachtmerriescenario's die onder meer de reden zijn voor de interna tionale Cyberconferentie die vandaag en morgen in Den Haag wordt gehouden. Nederland, gastheer van de conferentie, wil meer internationale samenwerking tussen landen, bedrijven en instellingen voor een 'open, vrij en veilig internet'. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Justitie, VVD) zei eerder deze week: „Een veilig en vrij internet is een harde voorwaarde voor welvaart. Daarom moeten we klaar staan om cyberdreigingen het hoofd te bieden. En dat kan alleen als we interna tionaal samenwerken met bedrijven, over heden en kennisinstellingen." Om daar alvast mee te beginnen, kondig de de Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) aan de vooravond van de top aan dat Nederland andere lan den gaat helpen bij het opzetten van 'in- ternetnoodteams'. Teams die in het geval van een grote hack of internetaanval door hackers, terroristen of een vijandig land direct kunnen bijspringen, de aanval kun nen stillleggen én kunnen achterhalen wie er achter zat. In Nederland hebben grote bedrijven zelf al dergelijke teams en voor de overheid doet het Nationaal Cyber Security Cen trum (NCSC) dat. Maar niet alle landen zijn zover. Zorgelijk, omdat een kraak van het wereldwijde web ergens in Zuid-Ame- rika ook voor Nederland gevolgen kan hebben, vindt het NCTV. Met andere woorden: Nederlandse systemen worden vooral bedreigd vanuit elders. Met Afrika en Oost-Europa als hotspots. „Daarom hebben we nooddiensten nodig die goed functioneren, niet alleen hier maar overal", stelt Wilma van Dijk van de NCTV. Ze wil voorkomen dat criminele bendes uit Oost-Europa Nederlandse bankgegevens stelen via zwakke syste men in bijvoorbeeld Turkije of Nigeria. Pim Volkers van Fox-It, een van de groot ste Nederlandse bedrijven voor 'cybervei ligheid': „Nederland is goed bezig. En Luxemburg. Maar er zijn veel landen en bedrijven nog aan het slapen. Totdat er We moeten klaar staan om cyber dreigingen het hoofd te bieden. Dat kan alleen als we sa menwerken Nederland is goed be zig. En Luxemburg. Maar er zijn veel landen en bedrijven die nog aan het slapen zijn iets gebeurt. En dan ben je ook als Neder land net zo sterk als de zwakste schakel." Fox-It adviseert ook de Nederlandse over heid. Het bedrijf leeft van de vrees voor doemscenario's. Maar Volkers is ervan overtuigd dat het daadwerkelijk kan ge beuren. Hij wijst op bekende voorbeelden als de KPN-hack, (een 17-jarige hacker be landde in 2012 door een beveiligingslek diep in de servers van het bedrijf), de Digi- Notar-affaire (waarbij overheidsdiensten als DigiD plots onveilig waren door verou derde systemen bij een commercieel be drijf) en de recente hack van de Franse tv-zender TV5 door IS-sympathisanten. Volkers: „Na heel veel incidenten sprin gen wij bij, we zien van alles voorbijko men. En 'you ain't seen nothing yet'. Wat ge beurt er als straks de betaalsystemen vijf dagen plat gaan? En niemand meer kan pinnen? Nou, dan worden we opeens alle maal wilden." De geavanceerde methodes die daar voor nodig zijn, zijn nu alleen nog in handen van 'staatsgesponsorde organisaties', zoals Volkers ze noemt. „Maar dat sijpelt uitein delijk door naar andere partijen die ande re belangen hebben. Zoals het creëren van chaos. Het is niet de vraag óf zoiets een keer gebeurt, maar wannéér het gebeurt." De angst voor de veiligheid van cruciale infrastructuur wordt niet alleen gevoed vanuit de beveiligingswereld. Ook onaf hankelijke wetenschappers waarschuwen er al enige tijd voor. Nederland wil, door het organiseren van de cybertop, vooroplopen in het voorko men van incidenten. Dat doet het bijvoor beeld doordat het al een tijd een unieke, juridische regeling heeft voor zogenoemd ethisch hacken: whizzkids kunnen de iet-van bedrijven en instellingen testen zonder kans te lopen daarvoor vervolgd worden. 'Cybersecurity' moet zo een oer-Hollands exportproduct worden. Vanuit die wens maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend dat er in Den Haag het Global Forum on Cyber Expertise wordt gevestigd: een in ternationaal bureau dat landen moet gaan helpen die problemen hebben met de vei ligheid van het internet. In dat bureau wordt de kennis van Europese landen, de VS en grote bedrijven als Microsoft gebun deld. De stad Den Haag zelfheeft zich in middels omgedoopt tot The Hague Securi ty Delta en probeert zoveel mogelijk aan cyberveiligheid gerelateerde bedrijven bin nen te halen. De top is dan een ideaal uithangbord. In vorige edities (Londen 2011, Budapest 20212 en Seoul 2013) ging het vooral om in tenties. De bedoeling is dat er in Den Haag daadwerkelijk projecten worden op gezet. Het Forum kan zo'n eerste project zijn. Een internationaal verdrag zal er morgen niet worden getekend, daarvoor zijn de on derlinge verschillen te groot. De winst van de top is vooral dat er overleg is tus sen veel verschillende landen. Op zoek naaileen door Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Justitie, WD) Pim Volkers, Fox-lt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12