Nog geen staking maar wel stiptheidsactie op kasteel Queen 10 BUITENLAND Huurlingen in beroep na straf Ooit vochten 'dogs of war' tegen Nigeria. Nu huurt dat land ze in om tegen Boko Haram te vechten. SOLDIERS OF FORTUNE WASHINGTON - De vier medewer kers van de Amerikaanse beveili gingsfirma Blackwater gaan in be roep tegen hun straffen. Het vier tal werd maandag veroordeeld, maar vecht dat besluit volgens nieuwszender al-Arabiya aan. De mannen openden in 2007 in de Iraakse hoofdstad Bagdad het vuur op een verkeersplein, waar door zeventien burgers werden gedood. Een van hen kreeg levens lang, de andere drie kregen dertig jaar cel. Volgens de verdediging dachten ze dat ze in een hinderlaag waren gelopen. De beveiligers schoten in het wilde weg op burgers met machinegeweren en granaatwer pers. Er is geen bewijs gevonden van een hinderlaag. Blackwater werd tijdens de oor log in Irak ingehuurd om onder meer Amerikaans ambassadeper soneel te beveiligen. Het bedrijf gebruikte daarvoor oud-militai ren van elite-eenheden. NAIROBI - Een foto van een blanke man in gevechtstenue in Maidu- guri in het noordoosten van Nige ria zorgde onlangs voor ophef en speculaties in Zuid-Afrika. Huur lingen zouden meedoen aan de strijd van de Nigeriaanse autoritei ten tegen terreurbeweging Boko Haram. De Zuid-Afrikaanse overheid ont kende in alle toonaarden dat het om leden van de nationale strijd krachten zou gaan. Bovendien, be nadrukte de minister van Defen sie Nosiviwe Mapisa-Ngakula, is het tegen de wet dat Zuid-Afrika nen voor eigen gewin in een an der land gaan vechten. Doen ze dat toch, dan staat hen bij terug keer een zware straf te wachten. Toch zijn het vooral Zuid-Afrika nen (particulier militair bedrijf Executive Outcomes is een be rucht voorbeeld) die voortdurend opduiken in landen waar een ge wapend conflict wordt uitgevoch ten. Mannen die voor grof geld voor korte tijd worden ingehuurd om een klus te klaren, en niet voor niets bijnamen als soldiers of fortune en dogs of war hebben. Zoals enkele jaren geleden in Li bië, waar ze de letterlijk onder vuur liggende Muammar Kaddafi en zijn zonen in veiligheid moes ten brengen. De actie om hen naar buurland Niger te vervoeren mislukte overigens door Navo- bombardementen en Kaddafi werd korte tijd later gedood, even als een aantal huurlingen. Meer succes hadden de Zuid-Afri kaanse collega's die Kaddafi's zoon Saif al-Islam naar een veilig gebied in het zuidwesten wisten te loodsen. Van daaruit zouden ze hem naar Zimbabwe brengen. Het Internationaal Strafhof in Den Haag, dat hem had aange klaagd, zei bij monde van hoofd aanklager Luis Moreno-Ocampo er alles aan te doen deze actie van 'kennelijk uit Zuid-Afrika afkom stige huurlingen' te voorkomen, omdat het dan erg moeilijk zou worden hem uitgeleverd te krij gen. Maar ook beruchte huurlingenlei- ders uit Engeland en Frankrijk, zo als Simon Mann, 'Mad' Mike Hoa- re en Bob Denard, hebben hun sporen achtergelaten op het conti nent. Mann was betrokken bij couppogingen in Equatoriaal Gui nea, Angola en Sierra Leone. Hoa- re was actief in Congo en de Sey chellen en Denard werd wereldbe roemd toen hij in 1995 probeerde de macht te grijpen in de Como ren, na eerder ook al in Congo te hebben geopereerd. Maar ook in Nigeria is het feno- De Brit Simon Mann was betrokken bij couppogingen in Equatoriaal Guinea, Angola en Sierra Leone Bob Denard werd wereld beroemd toen hij in 1995 probeerde de macht te grijpen in de Comoren meen niet nieuw. Huurlingen, voornamelijk afkomstig uit Euro pa, speelden een belangrijke rol in de Biafra-oorlog(i967-i97o), toen de provincie zich wilde af scheiden van Nigeria. Ze vochten voor de Biafranen in de Fourth Commando Brigade en vlogen vliegtuigen van de Biafra Air Force. Zo vormde de Zweedse pi loot Carl Gustaf von Rosen in mei 1969 een squadron van vijf kleine vliegtuigen, 'de Baby's van Biafra', om een aantal straaljagers van de Nigeriaanse luchtmacht aan te vallen en te vernietigen. Een van zijn medepiloten was Lyn Garrison, voorheen werk zaam bij de Canadian Air Force. Dat ruim 45 jaar later opnieuw huurlingen uit Zuid-Afrika en de voormalige Sovjet-Unie worden ingezet, dit keer omdat het Nigeri aanse leger weinig succes heeft in de strijd tegen Boko Haram, is be schamend voor de Nigeriaanse overheid, menen analisten. Ternauwernood werd gisteren een eerste, historische, staking voorkomen op het woonkasteel van de Britse vorstin, Windsor Castle. Het oudste en grootste be woonde kasteel ter wereld is een geldpomp voor de Royal Collec tion Trust, de koninklijke stich ting die zorgt voor het onderhoud van de paleizen. De 1,1 miljoen be zoekers die jaarlijks langskomen brengen omgerekend een kleine 24 miljoen pond in het laatje. Er mag dan geen staking komen, de vakbond PCS (Public and Com mercial Services Union) besloot wel tot stiptheidsacties omdat het paleispersoneel de betaling veel te laag vindt. Van de 76 medewer kers was een duidelijke meerder heid vóór gepast actievoeren. Het ontevreden personeel, dat for meel ook onder de Royal Collec tion Trust valt en vooral als sup poost werkt, wil vanaf mei begin- nen met geheel volgens de regels te werken. Dat betekent dat men geen extra werk meer doet, zoals het rondleiden van gasten of het helpen bij vertalingen. Medewerkers beginnen met een armzalig jaarsalaris van 14.400 pond (19.700 euro) voor een 36-urige werkweek, wat onder het Britse bestaansminimum ligt. Volgens de vakbond heeft de ko ningin de belofte gebroken de sup poosten beter te betalen voor het vele extra werk dat ze moeten doen op Windsor Castle. Probleem is dat in het koninklijke bedrijf een onderscheid wordt ge maakt tussen tussen de zogehe ten Royal Household (de Konink lijke Huishouding), de butlers, chauffeurs en schoonmakers die rechtstreeks voor de koninklijke familie werken, en de rest van het personeel. Van de suppoosten wordt geëist dat ze hun talen spre ken en ook EHBO kunnen verzor gen. Volgens de vakbond PCS, waarbij ruim de helft van de suppoosten is aangesloten, krijgen de bezoe kers van Windsor Castle 'een ko ninklijke behandeling van het schandalig onderbetaalde perso neel'. „Ze worden geacht bijna voor niks te werken zodat er geld binnenkomt voor de koninklijke familie", aldus PCS-woordvoerder Mark Serwotka. De Queen onthoudt zich uiter aard van commentaar maar in een verklaring van haar Royal Collec tion Trust staat tussen de regels te lezen dat de suppoosten niet moeten zeuren omdat ze extra pensioenrechten opbouwen en gratis mogen eten op hun werk. De voorgenomen stiptheidsacties zullen geen gevolgen hebben voor toeristen die het paleis wil len bezoeken, aldus de verklaring. De vakbond PCS ziet dat toch an ders en kondigt alvast een be perkt aantal rondleidingen aan voor de drukke vakantiemaand au gustus. Huurling doet vuile werk door onze correspondent Frans van den Houdt door onze redactie buitenland WINDSOR - Koningin Elizabeth mag met haar geschatte vermogen van ruim 520 miljoen euro tot de rijk ste vrouwen ter wereld worden ge rekend, als werkgever blijkt de Queen bepaald gierig. Vanaf mei wordt geen extra werk meer gedaan, zoals het rondleiden van gasten of helpen bij vertalingen De stiptheidsacties zullen geen gevolgen hebben voor toeristen, meldt de Royal Collection Trust Een Franse huurling leidt een groepje Comorese soldaten tijdens een couppoging van huurlingenleider Bob Denard. foto Corinne Dufka/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10