Balten voelen hete adem Rusland Alanya Titan Select corendon BUITENLAND 9 corendon.nl/mania *.:n, ■sïar**:L' De drie Baltische landen kijken met vrees richting het oosten, naar het Rusland dat hen vijftig jaar bezette en zich nu bemoeit met de oorlog in Oekraïne. Est land en Letland hebben aanzienlij ke etnisch-Russische bevolkings groepen, net als de Krim. Wat daar kan, kan hier ook; daar zijn behoorlijk wat Esten, Letten en Li touwers van overtuigd. De Litouwse president Dalia Grybauskaite kondigde in maart aan dat de dienstplicht opnieuw wordt ingevoerd. Zo'n 17.000 re kruten moeten de komende vijf jaar getraind worden om in geval van oorlog het 7000 man sterke beroepsleger bij te staan. Na de mededeling van Grybaus kaite, gaan in Letland stemmen op om hetzelfde te doen. De mees te politici verzekerden de jeugd echter meteen dat ze het voor beeld van hun zuiderburen niet zullen volgen. „We hebben vol gens mij meer baat bij modern materieel dan bij meer jonge men sen in het leger", verklaarde de Letse premier Laimdota Strauju- ma. En dat is precies waar haar re- gering op inzet. Want de dreiging vanuit het oosten contrasteert met de huidige defensiecapaciteit van de drie landen. De Balten heb ben geen tanks, artillerie of lucht doelraketten. Daar komt nu veran dering in. Estland loopt voorop. Het kleinste land van de drie (1,3 miljoen inwo ners) doet de grootste defensie- uitgave in zijn geschiedenis: 138 miljoen euro betaalt Tallinn voor 44 Nederlandse CV90-gevechts- voertuigen. De CV90 is officieel geen tank, maar heeft wel een boordkanon en rupsbanden. Ver der koopt Estland ook twee brug- leggende tanks, twee bergings tanks en twee genietanks van Ne- derland. Eind februari waren Ne derlandse militairen in Estland om de CV90 voor te stellen aan de Estse troepen. Ze paradeerden tijdens de Estse onafhankelijk heidsdag in de oostelijke stad Nar va op een paar honderd meter van de Russische grens. Voor nog eens 55 miljoen euro laat Tallinn tachtig antitankraket- systemen overkomen uit de VS. Letland tast ook in de buidel, al is het wat minder diep. Riga heeft haar oog laten vallen op 123 Britse CVR(T) voertuigen. Deze gepant serde verkenningsvoertuigen heb ben een licht kanon. Door hun leeftijd is dit materieel relatief goedkoop: 64,4 miljoen euro. Litouwen was in onderhandeling met Duitsland over de aanschaf van gepantserde personeelsvoer- tuigen, maar Berlijn krabbelde te rug om vervolgens mobiele artille rie aan te bieden. Daar is nog geen overeenkomst over gesloten. De Litouwers kopen in elk geval voor 34 miljoen euro aan lucht doelraketten van Poolse makelij. De totale uitgaven sinds de an nexatie van de Krim komen neer op 291 miljoen euro. Naar West- Europese maatstaven is dat een peulenschil - Nederland spen deert dit jaar 8 miljard aan defen sie - maar in deze hoek van Euro pa gaat het om een ongekende in vestering. Estland is één van de weinige lan den in de Navo die de voorge schreven 2 procent van zijn bruto binnenlands product (BBP) uit geeft aan defensie. Letland had juist een van de klein ste budgetten, maar bezweert dat de begroting structureel ver hoogd wordt om in 2020 op 2 pro cent uit te komen. Ook Litouwen wil over vijfjaar de 2 procent norm halen. Vilnius heeft alvast zijn budget ten opzichte van 2014 verhoogd met een derde. Letland doet er ruim 12 procent bovenop. In 2015 geven de drie Baltische landen samen ruim 1,08 miljard euro uit aan defensie, een toena me van 12 procent ten opzichte van een jaar eerder. Kustwacht Italië redt 5629 mensen De Italiaanse kustwacht heeft de afgelopen drie da gen 5629 mensen gered die met bootjes probeerden de Middellandse Zee over te ste ken. Vorig jaar wisten 170.000 opvarenden de Itali aanse kust te bereiken, 3500 overleefden de overtocht niet. Dit jaar zijn al 480 vluchtelingen omgekomen. Deel van school Zuid-ltalië stort in Twee scholieren en een lera res zijn gisteren gewond ge raakt toen in de Zuid-Itali aanse stad Ostuni een deel van het dak van een basis school instortte. De kinde ren zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het gebouw was jaren dicht geweest en onlangs gerenoveerd. Rusland levert raketten aan Iran Rusland kan S-300-luchtaf- weerraketten leveren aan Iran. President Poetin teken de gisteren een decreet dat aan het exportverbod van het geavanceerde wapensys teem aan het islamitische land een einde maakt. Dat verbod werd onder druk van de VS ingesteld. Xeóere 6<\g Ro top-ao^biediv^evr, pro-frteer \ala/ AU Inclusive lk"lk"lk"lk">k' 023-75106 06 0f bii D reTzen Vertrek 14 21 28 mei ''■lilfKiïiCilj DINSDAG 14 APRIL 2015 door onze correspondent Koen Verhelst RIGA - De Baltische staten Estland, Letland en Litouwen voelen de he te adem van de Russische beer in hun nek en brengen hun defensie op orde. Deze bewapening begon een jaar geleden, nadat Rusland de Krim inpikte van Oekraïne. Nederland verkoopt een aantal CV90-voertuigen aan Estland. ROME ROME MOSKOU Luxe hotel vlak bij het zandstrand Zwembad met glijbanen Winnaar Hotel of the year award '14 250 meter van het zandstrand Twee a-la-carterestaurants Gratis wifi in de lobby Wellness Spa center Kamers met balkon en zitje ESS3 Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratie kosten per boeking. Druk- en zetfouten voor behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9