trektzkhterug Honderdduizenden kinderen Nigeria vluchten 800.000 8 BUITENLAND 2017 De niet bijster populaire Franse president die ook nog werd veroordeeld, is nu een retro-icoon. Chirac (82) weet na een hersenbloeding in 2005 niet meer wat zich rond hem afspeelt Jacques Chirac roept gevoelens van nostalgie op aan een tijd waarin alles beter leek gangspoortje in de Parijse metro. Chirac roept gevoelens van nostal gie op aan een tijd waarin alles be ter leek, meent Vincent Grégoire, een expert in trends. „Hij staat voor een periode waarin je nog vet mocht eten, met je auto scheu ren en meisjes op de billen slaan." Dat laatste was Chirac wel toever trouwd. Hij had de bijnaam 'Me neer Drie Minuten, Douche Inbe grepen'. De president, die daar voor 18 jaar burgemeester van Pa rijs was geweest, had een reeks maïtresses en geen scrupules. Maar Bernadette, zijn wettige echtgenote, had hem desondanks in haar zak. Ze waarschuwde hem: „Pas op. De dag dat Na poléon zijn Josephine verliet, ver loor hij alles." Chirac zou altijd bij Bernadette blijven, die achter de schermen aan de touwtjes wriemelde. Toen de ziekelijke Chi rac in 2011 onthulde dat hij op de socialist Hollande zou stemmen, zei Bernadette tegen een Sarkozy- adept: „Maak je geen zorgen. Hij kan niet meer stemmen en ik heb de volmacht." De Chirac-manie valt samen met de publicatie van een bestseller die de vloer aanveegt met de fami lie. In Les Chirac - les secrets du clan, velt Béatrice Gurrey een ver nietigend oordeel over 'Koningin Bernadette'. Ze wordt afgeschil derd als een kwade heks die in haar machtshonger probeerde om hun oudste dochter aan kroon prins Albert van Monaco uit te hu welijken. Maar niets kan de Chi- rac-manie stoppen. Zelfs Berna dette verscheen bij de laatste ver kiezingen, vorige maand, in het openbaar met een Chirac-shirt. PARIJS - Niemand herinnert zich wat hij gedaan heeft, hoewel hij drie decennia de Franse politiek beheerste. Maar zeven jaar na het verlaten van zijn presidentschap, is Jacques Chirac bezig aan een co meback. Als retro-icoon. Zelf is hij zich nergens van be wust. Na zijn hersenbloeding in 2005 kwam hij in een neerwaart se spiraal. Chirac (82) weet niet meer wat zich rond hem afspeelt. Maar dat kan Fransen er niet van weerhouden T-shirts en tassen te kopen met daarop zijn portretten. Tumblr, een populaire blogging- site, heeft een speciale pagina ge naamd 'The Chirac Daily' gewijd aan Chirac. Intro van de pagina: 'Heeft u genoeg van Francois Hol lande en Nicolas Sarkozy? Waar om niet een sprongetje terug in de tijd?' Experts in Parijs breken zich het hoofd over het waarom van zijn comeback. Was Chirac niet de pre sident die een (voorwaardelijke) celstraf kreeg wegens corruptie? Het is verleidelijk te denken dat de leiders na hem, Nicolas Sarko zy en Francois Hollande, erger wa ren. Maar Chirac kreeg de werk loosheid zelfs niet onder de 10 procent toen de economie bloei de. In zijn voorlaatste jaar zakte zijn populariteit naar 16 procent - nog steeds een record. De '38 cool- ste foto's van Chirac' op Tumblr geven een hint. Ze tonen een pre sident met een peuk in de mond, met een kapmes in koloniaal Afri ka, ingeklemd tussen twee Franse schatjes, springend over een toe- PARIJS - De oprichter van het Front National (FN), Jean-Marie Le Pen, ziet af van zijn kandida tuur voor verkiezingen in de zuid oostelijke regio Provence-Alpes- Cöte d'Azur. Hij doet dat om de ruzie binnen zijn partij en familie over zijn controversiële uitspra ken niet verder op de spits te drij ven, meldde de krant Le Figaro gisteren. Le Pen zei dat hij offers moet brengen en de partij niet mag beschadigen. De stap volgt op een slaande ruzie met zijn dochter Marine die in 2011 het FN heeft overgenomen. Zij 'ver bouwt' het door extreem-rechtse krachten gekoesterde front tot een brede volkspartij tegen immi gratie, tegen de EU en vóór protec tionisme. De terreurbeweging, die actief is in het noordoosten van het land, wordt bestreden door het leger en burgermilities. Door die strijd is het aantal kinde ren dat van huis en haard is ver dreven het afgelopen jaar verdub beld. In totaal zijn er meer dan 1,5 mil joen vluchtelingen. Ongeveer 200.000 van hen zijn de grens overgestoken naar buurlanden Ka meroen, Tsjaad en Niger, op zoek naar veiligheid. „Een ontelbaar aantal kinderen, vrouwen en mannen is ontvoerd, misbruikt of gedwongen gerekru teerd. Bovendien worden vrou wen en meisjes verkracht en als seksslaaf gebruikt door strijders van Boko Haram", aldus Unicef. Vandaag is het een jaar geleden dat Boko Haram meer dan twee honderd schoolmeisjes ontvoerde in het noordoosten van Nigeria. De kidnapping leidde internatio naal tot veel ophef. 219 meisjes zijn nog altijd niet bevrijd. Unicef waarschuwt overigens dat de ont voering nog maar het topje van de ijsberg is van de 'talloze trage dies'. Boko Haram zaait al jaren dood en verderf in het islamitische noorden van Nigeria. Het uitein delijke doel van de groepering is de stichting van een strikt islami tische staat. Sinds 2009 zijn al meer dan 14.000 mensen ver moord. Studenten en onderwijzers zijn doelen voor de terreurbeweging. Meer dan driehonderd scholen zijn beschadigd of geheel ver woest en minstens 196 onderwij zers en 314 schoolkinderen zijn ge dood, blijkt uit cijfers van eind 2014. In Nigeria waren in 2007 acht mil joen kinderen verstoken van basis onderwijs. Door de aanvallen van Boko Haram is dat aantal volgens Unicef inmiddels opgelopen tot 10,5 miljoen. De pas gekozen president Muham- madu Buhari heeft beloofd de ter reurbeweging te verslaan. THUG LIFE Verguisde Chirac nu weer idool door onze correspondent Cees van Zweeden De voormalige Franse 'first lady' Bernadette Chirac droeg tijdens een politieke avond een T-shirt met het portret van haar man. Ve le anderen volgen haar voorbeeld met cartooneske variaties, foto Mehdi Fedouach/AFP door onze redactie buitenland ABUJA - Zeker 800.000 kinderen zijn in Nigeria op de vlucht gesla gen voor terreurgroep Boko Ha- ram. Dat blijkt uit een rapport van VN-kinderrechtenorganisatie Uni cef dat gisteren is gepresenteerd. In Nigeria zijn 800.000 kinderen van huis en haard verdreven door de terreurbeweging Boko Haram. Door aanvallen op scholen en on derwijzers hebben miljoenen kin deren geen toegang tot onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8