30-plusser faalt bij rijexamen vaker dan 20-minner ~0Sn°eVser Arts en verpleegkundige bezorgd om lot oudere 6 BINNENLAND Een mobiel kost jongeren vaak meer dan ze lief is. Een workshop over belkosten beheren biedt uitkomst. bergen OP ZOOM - Als je niets doet met je telefoon, gebruikt die dan data? De mbo'ers van het Kel- lebeek College in Bergen op Zoom worden het er niet over eens: nee, want pas als je je tele foon gebruikt, verbruik je data. Of toch wel, want apps werken ge woon door op de achtergrond? „Niet waar", geeft Maureen Zijl stra van KPN het goede antwoord op de stelling. „Apps zoeken conti nu contact, bijvoorbeeld voor up dates. Sommige updates zijn wel to tot 20 MB en dat gaat gewoon van je databundel af. Maar je kan het instellen om alleen te upda ten als je wifï hebt, dus dat zou ik zeker doen." Het komt een beetje vreemd over: een telecomaanbieder die klanten vertelt hoe je zo min mogelijk van zijn diensten gebruik moet maken. Gisteren kregen de eerste mbo-scholieren in Nederland een Phone Challenge Workshop, waarin ze les kregen over de kos ten van hun mobiele telefoon. De gastles werd gemaakt door Stich ting Weet wat je besteedt en tele- combedrijven, en wordt de ko mende weken aan nog 1.400 ande re mbo'ers gegeven. Aanleiding is een onderzoek van vorig jaar: twee op de vijf jonge ren gaat wel eens over zijn maan delijkse bundel heen. Een deel daarvan bouwt op die manier schulden op. Hoog tijd om die jongeren eens te vertellen hoe ze met hun telefoon gebruik om moeten gaan, vond staatssecretaris Klijnsma van So ciale Zaken die de gastles gisteren bijwoonde. „Zij kopen allerlei dingen: ze gaan stappen, ze kopen een mobieltje, maar merken aan het eind van de maand dat het niet goed gaat", maakt Klijnsma zich druk. „Dat is voor hen ook niet prettig. Dan komt er een deurwaarder langs en al die ellende. Het begint altijd met leren hoe je moet omgaan met geld: jong geleerd is oud ge daan." De jongeren in Bergen op Zoom weten hun gebruik best binnen de perken te houden, vertellen zij. „Ik ga er niet overheen. Mijn abonnement kost eigenlijk maar 42 euro, maar ik heb er een verze kering bij. Daardoor betaal ik 60 euro", vertelt Sascha. Zij heeft een relatief duur abonnement: gemid deld betalen mbo'ers zonder schulden maar 29 euro voor een abonnement. Die met schulden zijn vaak iets duurder uit: 37 euro. Maar het aantal jongeren dat beta lingsproblemen heeft bij een pro vider, neemt af, vertelt Floor Klein van Vodafone, die gisteren ook gastdocent was. „Dat heeft te maken met onze maatregelen. Wij zijn er ook niet bij gebaat als gebruikers niet kun nen betalen." Zo checken provi ders bij elkaar of een potentiële klant zich bij een ander al in de schulden heeft gestoken. En via een smsje worden bellers nu ge waarschuwd als ze (bijna) aan het Dat blijkt uit cijfers van het CBR die op verzoek van deze krant zijn verstrekt. De slagingskans in Nederland is het grootst (56,3 pro cent) bij de jongeren die mee doen aan 2toDrive, het project waarbij je als 17-jarige een rijbe wijs kunt halen waarmee je on der begeleiding van een volwasse ne mag rijden. CBR-woordvoer- ster Nathalie Dingeldein: „Er is niet onderzocht hoe dat kan. Een veronderstelling is dat het zeer ge motiveerde jongeren zijn." Oudere leerlingen hebben meer lessen nodig om de auto onder de knie te krijgen. Dat weten ze, maar ze zijn vaak ongeduldiger. Ze zetten hun rijschool onder druk om toch snel een examen aan te vragen, vertelt voorzitter Peter van Neck van de Vereniging Rijschool Belang (VRB). „Ouderen hebben vaak meer geld te besteden. Ze lessen meerdere keren per week. Op basis daarvan vraag je een examen aan. Als de datum eenmaal is vastgelegd, ne men ze ineens nog maar één keer per week les. Je kunt de examen datum dan niet meer verande ren", legt hij uit. Waarschuwin gen van de rijschoolhouder wor den in de wind geslagen. „De leer ling rekent zich rijk. Hij denkt dat het lukt met minder lessen." Het CBR stelt geen eisen aan het soort of aantal rijlessen dat een examenkandidaat heeft gehad, vertelt Dingeldein. Zelfs zonder les kan iemand een examen aan vragen. Het gaat erom dat je tij dens het examen kunt bewijzen dat je goed en veilig rijdt. „Het liefst zien we goed voorbereide kandidaten bij het examen. In de praktijk is dat soms anders." In België is dezelfde trend zicht baar, blijkt uit gegevens die de Vlaamse minister van Mobiliteit Ben Weyts (N-VA) gaf aan parle mentslid Lorin Parys (N-VA). Daar slaagt bij een examen 40 pro cent van de 30-plussers, tegen 58 procent van de 20-minners. Van de Belgische kandidaten in de leef tijd van 20 tot 30 jaar slaagt 54 procent, in Nederland 47 procent. Gemiddeld eindigt in Nederland 49 procent van de examens posi tief, blijkt uit cijfers die Weyts verstrekte. In vergelijking met an dere Europese landen is dat een laag slagingspercentage. Alleen Li touwen en Groot Brittannië sco ren lager, meldt de Vlaamse mi nister in zijn antwoord op vragen van Parys. België staat met 54 pro cent in de middenmoot. Waar door de verschillen zijn gekomen, blijft onduidelijk, door makkelij kere examens of door betere voor bereiding van de kandidaten. AMSTERDAM - De Nederlandse Ver eniging van Journalisten NVJ wil met een proefproces het journalis tieke gebruik van drones mogelijk maken. Om een juridische proce dure uit te lokken zullen vandaag vanuit een drone opnamen wor den gemaakt voor een documen taire over de Pier van de Scheve- ningen. „De inzet van de drone moet als voorbeeld dienen voor een rechtszaak", aldus de NVJ. De drone in Scheveningen wordt bediend door fotograaf René Oudshoorn. Hij riskeert daarmee strafvervolging en een boete van ruim 8.000 euro. Particulieren mogen zonder vergunning een drone laten vliegen, journalisten moeten daarvoor een vergunning aanvragen bij de provincie. Vrijwel alle 350 ondervraagde zorgprofessionals zeggen dat fami lie of andere mantelzorgers onvol doende kunnen helpen als dat no dig is. Morgen bespreekt de Tweede Ka mer de gevolgen van de hervor mingen in de zorg. Dan komen onder meer de sluiting van verzor gingshuizen en de toelatingseisen voor opname in verpleeghuizen aan de orde. Doordat minder ouderen in tehui zen worden opgenomen, wordt de zorg aan huis steeds belangrij ker. Gemeenten spelen daarbij een grote rol: zij beslissen over het aantal uren huishoudelijke on dersteuning dat ouderen krijgen en over de toewijzing van het aan tal uren dagbesteding. Eind vorig jaar wees onderzoek van beroepsorganisatie V&VN on der wijkverpleegkundigen uit dat de samenwerking tussen wijkver pleegkundigen en gemeenten slecht op gang kwam. Verpleeg kundigen zeiden toen te vrezen dat daardoor meer behoefte aan zorg zou ontstaan. In het nieuwe NOS-onderzoek zegt bijna de helft van de onder vraagde wijkverpleegkundigen dat ze over het algemeen tevre den zijn over de rol die zij nu ver vullen. Huisartsen wijzen er on der meer op dat het moeilijker wordt om voor ouderen in acute probleemsituaties tijdelijke op vang te regelen. Ouderenorganisatie ANBO maakt zich zorgen over de begeleiding van thuiswonende ouderen door de huisarts. Ze bepleit een grotere rol voor specialisten ouderenge- neeskunde. Directeur Liane den Haan: „Dat is broodnodig, want die specialisten hebben zicht op ouderdomsverschijnselen en ziek ten. De samenwerking tussen huisartsen en die specialisten moet worden gestimuleerd. Meer uitwisseling van kennis leidt tot een vroegtijdige en effectievere aanpak: dat werkt kostenbespa rend." V&VN zet vraagtekens bij de uit komsten van het NOS-onderzoek. Woordvoerder Ewoud Nysingh: „Maar enkele tientallen verpleeg kundigen hebben meegedaan. Wij komen straks met onderzoek dat veel grootser is opgezet en waarvan de resultaten veel repre sentatiever zijn." Even Facebooken, Van de Belgische kan didaten in de leeftijd van 20 tot 30 jaar slaagt 54 procent, in Nederland 47 procent. Van de 30-plussers slaagt maar 34 procent voor het rijexamen. Bij de jongste kandidaten is dat 54 procent. door Freke Remmers door Paul Bots RIJSWIJK - 30-plussers die rij examen doen, slagen minder vaak dan jongeren. Hoewel iedereen on geveer hetzelfde basisniveau zou moeten hebben als het examen wordt aangevraagd, slaagt bij het afnemen van een rijexamen slechts 34 procent van de 'ouderen', tegen over 54 procent van de kandidaten tot 20 jaar. De slagingskans is het grootst bij 17-jarigen. foto ANP door Paulus Smits HILVERSUM - Ouderen vereenza men vaker of eten en drinken slecht. Ze krijgen te weinig profes sionele zorg aan huis en te weinig mantelzorg. Dat zien huisartsen en wijkverpleegkundigen in hun dage lijkse praktijk, blijkt uit onderzoek in opdracht van de NOS. Bijna alle zorgprofessionals zeggen dat familie of andere mantelzorgers te weinig hulp kunnen bieden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6