Alleen nog feesten en nauwelijks werken Terneuzen wil haast maken met Sportproject 45-plusser invoering nieuw parkeerbeleid in Terneuzen van start 66 Het is mooi dat vissers een fossiel niet overboord kieperen, maar aan ons schenken 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ZILVEREN JUBILEUM Museum in Breskens, waar veel meer te zien is dan alleen 'visserij', bestaat 25 jaar. Vermaak in de grensstreek BRESKENS - Eigenlijk dekt de term 'Visserijmuseum' de lading niet voor wat er allemaal te zien is in de ruimten boven de vismijn in Breskens. 'Zeemuseum' zou de veelzijdigheid van de collectie be ter benaderen. Het Visserijmu seum viert dit jaar het 25-jarig be staan. Initiatiefnemers van het eerste uur, toen het museum dankzij mensen als Wim Vader en Els Moerland van de grond kwam, zijn nauwelijks nog aan het Visse rijmuseum verbonden. Al komt Wilma Valk een aardig eind in de buurt. „Ik loop hier al twintig jaar rond", vertelt ze. Aanvankelijk bestond het mu seum uit een kleine ruimte boven de vismijn. „We hadden vooral maquettes", weet Valk nog. „En in 1996 kwam er een film uit, die we bezoekers lieten zien." Langzaam breidde het museum daarna, ruimte voor ruimte, ver der uit. Er kwamen zalen bij, waaronder één om films af te spe len. Ook een aantal aquaria en een mijnklok waar in de zomer streekproducten worden geveild. En natuurlijk de vogelcollectie met maar liefst 845 exemplaren. „Sommige mensen zeggen: wat doen vogels nu in een Visserijmu seum?", vertelt vrijwilliger Willy Faas. „Tja, dergelijke dingen over komen ons gewoon." Voorzitter Adrie Bondewel haakt in. „Die vo gels waren van Tijs Verschoor. Toen hij overleed, besloot zijn fa milie dat wij zijn collectie kregen. Maar daar hadden we helemaal geen ruimte voor. We zijn toen met de vismijn in de slag gegaan. Die had direct naast het museum een opslagruimte, maar kon daar voor bij Vroon terecht. Zo konden wij weer een stukje uitbreiden." Het museum speelt dus regelma tig in op onvoorziene situaties. Niemand die vooraf weet wat er wordt aangeboden. „Als het een beetje kan, zoeken we er een plek je voor", verklaart Bondewel. „Al moet het wel iets voorstellen na tuurlijk." Het bestuur is blij met donaties. „Dat mensen aan ons denken, is natuurlijk al heel mooi. De be manning van een vissersschip die een fossiel niet overboord kiepert, maar speciaal meeneemt om aan ons te geven: dat is toch prach tig-" Al die schenkingen leidden ertoe dat het in het museum inmiddels over veel méér gaat dan alleen over de visserij. Natuurlijk: er zijn maquettes van oude en moderne vissersschepen, er staat een deel van een nagebouwde kajuit, en een simulator waarmee je de ha ven van Breskens binnenvaart. Maar ook minder visserijgerela- teerde objecten als de vogels, pre historische botten en fossielen, en zelfs informatie over de KN- RM. „Visserijmuseum is eigenlijk de juiste naam niet", erkent Faas. „Maar die naam is zo ingeburgerd: die moet je niet willen verande ren." Als hier de jonge meiden, in de nadagen van septem ber 1944, de bevrijders - die meer op bevrijers lijken - rond hun nek hangen, ontstaat al snel een ware bevrijdingsroes. In Clinge en omstreken worden mu zikanten geronseld en er wordt snel een bandje geformeerd: The Gayly Boys, onder leiding van Ha- waiigitarist Leon Clarijsse. Clarijs- se: „Je moet niet vergeten, dat er hier al meer dan een jaar geen ver maak meer was geweest. Het werd van de ene op de andere dag een wilde tijd. Instrumenten wer den uit alle schuilhoeken gehaald en er werd gespeeld en gedanst, vaak de hele nacht door. Overal werden bals georganiseerd. Voor al in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. De Geallieerde troe pen organiseerden ontspannings avonden voor hun soldaten. Daar speelden we voor tabak en eten en de drank vloeide er rijkelijk." De feesten werden door het mili tair gezag op speciale locaties inge richt, de zogeheten 'leave centres'. Nederlandse mannen werden er niet toegelaten, meisjes wel. Cla rijsse over de uitbundige feest vreugde eind '44: „Bij andere dansmiddagen en -avonden kre gen we gewoon geld. Dan was het ongelooflijk druk. De mensen dromden samen en waren door het dolle heen. Soms waren we bang dat het helemaal uit de hand zou lopen, dat we onder de voet gelopen, of liever gezegd gedanst, zouden worden." Er ontstond in de nadagen van de bevrijding een heuse dansrage, met name in de katholieke grensstreek. Camile Ha- geman uit Clinge: „Er werd heel veel gedanst. In het begin werden de vergunningen ervoor onbe perkt uitgegeven, dat veranderde vrij snel, omdat er feitelijk alleen nog gefeest werd en nauwelijks gewerkt." Een jaar later kwam de song Trees Heeft Een Canadees uit. Hét symbool voor de dol dwa ze zomer van 1945. Veel meisjes dachten immers dat het best wat kan worden met zo'n Canadees. Kort na de bevrijding sprak pater Henri de Greeve op KRO-radio: „We zien de jeugd ver de grenzen van hun normale baldadigheid te buiten gaan. Over andere ondeug den der volwassenen spreek ik nog niet eens. Men begrijpt wat ik bedoel... Over de verbijsterende ontaarding der vrouwelijke jeugd, kan men elke dag bezorgdheden lezen. Neen, men behoeft waar lijk niet verbaasd te zijn dat de zaak bedroevend is." BOYS De bewoners waren nog niet di rect betrokken bij de voorberei dingen van het nieuwe beleid. Maar dat maakten de wethouders Frank van Hulle en Jack Begijn gisteravond, tijdens een vergade ring van de wijkraad Binnenstad Terneuzen goed. Volgens Begijn, eerder in de raadscommissie Om geving, zullen de binnenstadsbe woners dankzij onder meer een betere bewegwijzering, worden verlost van 'zoekende, rondrijden de bezoekers'. En de onderne mers worden straks vermoedelijk niet meer geconfronteerd met wegrennende klanten, die vrezen voor een parkeerboete omdat hun parkeertijd is overschreden. Er wordt binnenkort een dagkaart ingevoerd. Parkeren in de parkeer garages wordt goedkoper dan bo vengronds en ook het zogenoem de belparkeren (met de iPhone) behoort tot de mogelijkheden. Tijdens de commissievergadering drong voorzitter Martijn van Bat- tum van ondernemersvereniging Bizzy Stad Terneuzen aan op snel le invoering van de nieuwe maat regelen. Het maakt Terneuzen aantrekkelijker als koopstad. Ook om de concurrentiestrijd met an dere steden aan te kunnen, zijn in grepen nodig. Begijn beloofde er alles aan te doen in elk geval het autovrij maken van de Markt (van Koningsdag tot de kermis in sep tember) zo snel mogelijk te rege len. De andere maatregelen vol gen niet lang daarna. Zeven Terneuzense sportvereni gingen, Bodyline Health Center, de gemeente en welzijnsorganisa tie Aan Z slaan de handen ineen om meer 45-plussers in beweging te krijgen. Dat doen ze onder meer met het oog op de vergrij zing, waardoor clubs minder jon ge aanwas krijgen. Het landelijke Sportstimuleringsfonds steunt het twee jaar lopende project met 94.030 euro. Eerst worden deelne mers bij Bodyline fysiek klaarge stoomd. Ook mogen zij 'ruiken' aan voetbal, tennis, korfbal, honk bal, hockey, zwemmen en water polo. Na drie maanden kiezen ze een sport, die ze, recreatief, met leeftijdsgenoten gaan beoefenen. De info-avonden zijn 20 april bij hockeyclub Olympia, 23 april bij Bodyline en 29 april bij ten nisclub Animo in Terneuzen; tel kens vanaf 19.30 uur. De eerste sportgroepen starten in juni, de tweede in september. door Ariël Meeusen Het museum gaat over méér dan alleen de visserij. Er zijn onder meer ook schelpen en zeeanemonen te zien. In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: bevrijdingsgekte. Vogels? In een door Martijn de Koning Adrie Bondewel, voorzitter DANSORKEST Het Visserijmuseum kreeg de nalatenschap van Tijs Een promotiekaart van The Gally Boys foto collectie Meeusen Verschoor: 845 opgezette vogels. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het parkeerbeleid in het stadscentrum van Terneuzen wordt aangepast. Het moet alle maal klantvriendelijker, zowel voor bezoekers als voor ondernemers. En ook bewoners moeten er hun voordeel mee kunnen doen. Dat is tenminste het uitgangspunt van burgemeester en wethouders van Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Mensen die ouder dan 45 jaar zijn en graag weer in teamverband willen sporten, kun nen de komende weken hun licht opsteken bij drie informatieavon den over het sportstimuleringspro- ject Een Leven Lang Fit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62