Roger Moreno werkte 11 jaar aan Requiem voor Auschwitz Oovr\b\Comfort Combi Comfort Oo# MOBILITEITSDAGEN 30 BEVELANDEN en THOLEN Training Korps Nationale Reserve Beatles Revival geeft concert in Haestinge Goese ondernemer hoopt dat gratis logo Zeeuwse Schoonheid breed wordt opgepikt door bedrijven en organisaties. Veilig er op uit dit voorjaar? GOES - Waarom zou je de promo tie van Zeeland overlaten aan re- clamebureau's die met dure cam pagnes op de proppen komen als het ook simpel en - heel belang rijk - gratis kan? Die gedachte zette de Goese on dernemer Christian Knaap van bureau Naem er toe aan, het merk 'Zeeuwse Schoonheid' in het le ven te roepen. Het logo bestaat uit de bekende leeuw en het wa ter en daaromheen de woorden Zeeuwse Schoonheid. Het is vol gens de initiatiefnemer de bedoe ling dat Zeeuwse Schoonheid uit groeit tot een 'waardevol en breed gedragen' provinciemerk, simpel weg doordat iedereen die dat wil het logo (als download of als sticker) gebruikt in bijvoorbeeld e-mailhandtekeningen of op web sites. Dat kunnen bedrijven of or ganisaties zijn, maar net zo goed particulieren of zzp'ers. Volgens Knaap is het hoog tijd dat Zeeland de 'bescheidenheid laat varen'. De provincie moet volgens hem veel meer uitdragen waarin die uniek is. zoals bijvoorbeeld het feit dat Zeeland de laagste werk loosheid kent en door de innova ties op het gebied van duurzaam heid en energie, agrarische ver nieuwingen en creatief pionier schap. En dat alles onder het mom 'samen staan we sterk'. „Trotsheid uitstralen, daar gaat het eigenlijk om", verklaart Knaap de achterliggende gedach te. Hoewel het logo behoorlijke ge lijkenis vertoont met dat van de provincie, zijn er volgens Knaap wel degelijk verschillen. „Boven dien hoeven we niet het wiel op nieuw uit te vinden." Inmiddels is het logo na enkele weken al 150 keer gedownload. Knaap hoopt en denkt dat het kan werken doordat het prententie- loos idee is. „Het is van ons alle maal en staat los van politiek of re ligie en is ook niet verbonden aan een bank, ondernemersvereni ging of commerciële instelling. Ie- dereen mag het gebruiken zoals hij wil." Zeeuwse Schoonheid zoekt nog meer partijen die belangeloos wil len meewerken aan meer uitin gen van het logo, bijvoorbeeld T-shirts. Grafisch Bedrijf Goes. En Prosigners.nl zijn inmiddels aangehaakt en zullen stickers drukken. Als alles loopt, wil Knaap de snel in elkaar gezette website nog uit breiden. Mensen die het logo downloaden, kunnen het indien gewenst zelf aanklikbaar maken. Meer informatie en downloads staan op: De leerlingen hadden van hun ei gen muziekleraar al les gehad over de structuur van een re quiem en natuurlijk in de geschie denislessen al over de verschrik kingen van Auschwitz. Maar Ro ger Moreno voegde met zijn ver haal en zijn accordeon, een hele boel toe. Over de Sinti en Roma die in de Holocaust zijn vervolgd en omge komen en over de totstandko ming van zijn dodenmis, waar voor de inspiratie in Auschwitz ontstond. Moreno, zelf Sinto, begon met een weemoedig thema op grond van een typische zigeunertoonlad der, die altijd als een mineur klinkt. Hoewel hij pas op latere leeftijd noten leerde lezen en schrijven, toen hij zichzelf vol gens de Sinti-traditie al veel in strumenten had leren bespelen, gingen er jaren werk in zitten. Hij kopieerde een boek over instru- mentenleer, bedacht dat er stem men bij moesten en moest opzoe ken wat een requiem eigenlijk was toen een vriend suggereerde dat hij die vorm maar moest kie zen. Het volgende vraagstuk was de taal. Moest het in het Engels, in het Duits, in de taal van de Sinti? Het werd Latijn maar Moreno moest wel bij wat priesters in de leer om te weten hoe het met de klemtonen zat. Het duurde kort om li jaar voordat het stuk af was en kon worden uitgevoerd. Voor de leerlingen in Goes speel de de componist het eindeloos weemoedige preludium, waarin het thema en de toon worden ge zet. Roger Moreno Rathgeb bezoekt deze weken een groot aantal scho len voor voortgezet onderwijs in Zeeland met zijn verhaal en zijn muziek. Die tournee is onderdeel van het project Requiem op School van de Stichting Switch dat op zijn beurt weer deel uit maakt van Four Freedoms door het jaar heen. Tot en met 26 april is er in de Wandelkerk van de Nieuwe Kerk in Middelburg een tentoonstel ling Berookte Beelden over Sinti toen en nu. De schilderijen van- Ron Glasbeek sluiten naadloos aan bij de sfeer van het Requiem voor Auschwitz. Korps Nationale Reserve traint van vrijdag tot en met zondag op het sluizencomplex in Hansweert en bij de bunker aan de Zomer- weg in Kloetinge. Vanuit Hans- weert komt een peloton van 35 militairen, 3 jeeps en een vracht wagen naar Kloetinge. De 'Natres- compagnie' wordt getraind in het bewaken en beveiligen van vitale (burger-)installaties. comfort &c mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1, Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl comfort mobiliteitshulpmiddelen Bezoek op 23, 24 en 25 april van 10.00 tot 17.00 uur onze Nobelweg 1Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl SINT-MAARTENSDIJK - Coverband The Beatles Revival treedt vrijdag op in sport- en gemeenschapscen trum Haestinge in Sint-Maartens dijk. Het is de allerlaatste voorstelling onder de vlag van 'Uit op Tholen'. De stichting heeft 29 jaar lang op tredens verzorgd, maar stopt nu vanwege onder meer tegenvallen de bezoekersaantallen en vermin derde inkomsten. De show 'The Beatles Story' be gint vrijdag om 20.15 uur. Kaaren kunnen besteld worden via de website www.uitoptholen.nl. Als het concert niet is uitverkocht, is er ook verkoop aan de zaal. Zeeuwse trots als beeldmerk door Luc Oggel Het logo van de Goese onderne mer Christian Knaap www.zeeuwse-schoonheid.nl www.facebook.com/zeeuwse- schoonheid Roger Moreno Rathgeb, componist van het Requiem voor Auschwitz, illustreert zijn verhaal over Sinti en de tot standkoming van zijn dodenmis, met het preludium op zijn accordeon, foto Johan van der Heijden door Mieke van der Jagt GOES - Het is al overal uitgevoerd: het Requiem voor Auschwitz van Roger Moreno Rathgeb. Na de pre mière in Amsterdam klonk het in Berlijn, Praag, Budapest en in ande re Europese steden, maar begin mei voeren de Koninklijke Orato rium Vereniging Middelburg, het Zeeuws Orkest en vier solisten het op in Zierikzee (1 mei) Aarden burg (2 mei) en in Middelburg (4 mei). Leerlingen van het Calvijn College in Goes kregen gistermid dag een voorproefje van de compo nist zelf. HANSWEERT/KLOETINGE - Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58