Nederlands lid IS-cel al in oktober opgepakt Een controversieel en groot schrijver 1927-2015 4 IN HET NIEUWS ROTTERDAM - De Nederlandse ver dachte die betrokken zou zijn bij een gisteren in Marokko opgerol de terreurcel, moet vandaag voor de rechter verschijnen in Rotter dam. Het gaat om de 27-jarige Mo- hamed B., die verdacht wordt van voorbereiding van een aanslag op de politie. Dat heeft het Openbaar Ministerie gezegd. Het gaat om een pro-formazitting. B. werd al in oktober opgepakt. Volgens de AIVD probeerde hij aan een wapen te komen om een aanslag te plegen. In een schrift schreef de verdachte ook een re cept voor een bom en een eed van trouw aan de leider van Islamiti sche Staat. Bij het recept voor de bom stond 'Meng goed en gooi het tegen de dingen die snel voor bijkomen. Bijvoorbeeld: een auto van de afvallige politie of een au to van het tirannieke leger. Als God het wil'. In het schrift stond ook een brief aan het Nederland se volk en de regering: „Deze brief is van de volgelingen van de Islamitische Staat aan de Neder landse regering. Als zij deelneemt aan de duivelse coalitie tegen de staat bij Allah dan zullen uw dagen zwart zijn." De Marokkaanse autoriteiten meldden gisteren het oprollen van de IS-cel. De vijf leden van die groep zouden aanslagen heb ben beraamd op tegenstanders van IS in Marokko. Ze zouden in tensief contact hebben onderhou den met de verdachte in Neder land. Günter Grass Niet alleen de Nederlandse naoorlogse literatuur ken de een Grote Drie (Her mans, Reve en Mulisch). Ook Duitsland had zo'n drieman schap: Heinrich Boll, Siegfried Lenz en Günter Grass. Van deze drie is nu ook de laatste overle den. Grass, die in 1999 de Nobel prijs voor de literatuur ontving, stierf gisteren op 87-jarige leeftijd in Lübeck. De schrijver, dichter en beeldend kunstenaar Grass roerde zich het luidst in het politieke debat. In 2007 zorgde hij voor veel ophef bij de publicatie van zijn memoi res Beim Hauten der Zwiebel (De rokken van de ui), waarin hij be kende dat hij als 17-jarige bij de Waffen-SS was ingedeeld. Hem werd niet zozeer verweten dat hij daarin 'een paar maanden' had ge diend, maar wel dat hij er als 'het linkse geweten van de natie' de cennia over had gezwegen. De Tweede Wereldoorlog loopt als een rode draad door Grass' werk. De oorlog was voor hem als jongen even avontuurlijk als gru welijk. „Het verschrikkelijke was dat kinderen in Duitsland gefasci neerd werden door de esthetica van wapens", zei hij over de nazi- propaganda waarmee de jeugd werd vergiftigd. „Dus ben ik als een idioot tot op het laatst in de eindoverwinning blijven gelo ven." De omslag kwam na het eind van de oorlog, zei hij in een vraaggesprek enkele jaren gele den. „Alles lag in puin, ik wist niet waar mijn ouders waren. Het was een ramp en ik heb me op nieuw moeten oriënteren." In 2012 kreeg Grass een storm van kritiek over zich heen naar aanlei ding van een klaagdicht over de 'ongecontroleerde atoommacht' Israël, dat hij een gevaar voor de wereldvrede noemde. Hij wilde een taboe doorbreken, zei hij, met als resultaat dat hij tot zijn grote ontzetting voor antisemiet werd versleten en door Israël tot perso na non grata (ongewenst per soon) werd verklaard. Grass (Danzig, 16 oktober 1927) groeide op in een koopmansgezin met een katholieke moeder en een lutherse vader. De soldaat Grass werd op 8 mei 1945 in Mariënbad gevangengenomen, waar hij tot 24 april 1946 in een Amerikaans krijgsgevangenen kamp verbleef. Kort daarna begon De Tweede Wereldoorlog was voor Günter Grass als jongen even avontuurlijk als gruwelijk hij met een studie tekenen en beeldhouwen. En hij begon te schrijven. Grass maakte weldra naam met zwarte fabels waarmee hij een 'vergeten kant' van de Duitse geschiedenis Hoogtepunt is zijn Danzig- trilogie, waarvan de roman Die Blechtrommel het beroemdste deel is liet zien. Hoogtepunt daarin is zijn Danzig-trilogie, waarvan de roman Die Blechtrommel (De blik ken trommel, 1959) verreweg het beroemdste deel is. In dit monu mentale boek vertelt Oskar Matze- rath over de opkomst, ondergang en de nasleep van het nazisme in Danzig. Die 'bewust' kleine trom melaar, het alter ego van Grass, weigert te groeien om zich zo af te zetten tegen de schijnheilige wereld van de volwassenen. Niet alleen het boek werd klassiek, ook Die Blechtrommel als film (in 1979), geregisseerd door Volker Schlöndorff. Grass was een uitzonderlijk schrij ver met een verbluffende verbeel dingskracht. Hij was een barokke verteller, geïnspireerd door Fran cois Rabelais en verwant met ma- gisch-realisten als Gabriel Garcia Marquez. Hij inspireerde op zijn beurt schrijvers als John Irving. Na de productieve jaren zestig en zeventig ging het bergafwaarts. Dieptepunt was Ein weites Feld (Een gebied zonder eind, 1994). Het werd door lezers en critici matig ontvangen. De toekenning van de Nobelprijs in 1999 zorgde voor een herontdekking van zijn werk en een opleving van zijn literaire aspiraties. Zijn laatste boek, Grimms Wörter, verscheen in 2010. Het is een lief desverklaring aan de Duitse woor denschat, gebaseerd op het in 1838 door de gebroeders Grimm begon nen en in i960 voltooide Deutsches Wörterbuch. Tegelijk is het zijn ode aan het gedeelde en herenigde Duitsland. 'Unsere Hollandische Naar schatting tienduizend Pegida-aanhangers luisterden naar de toespraak van Geert Wilders in Dresden, foto Sebastian Kahnert/EPA door Nico de Boer Schrijver en beeldend kunstenaar Günter Grass in 2010 bij de opening van zijn tentoonstelling Hundejahre in München. foto Sven Hoppe/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4