De teek loert niet in de bomen, maar in het gras 66 Het is akelig om te zeggen, maar je krijgt het gevoel dat je ligt weg te rotten ZEELAND 33 zelf van het leven berooft. Dra ma's die volgens de Lymevereni- ging het directe gevolg zijn van vaak jarenlange gemiste dia gnoses, daardoor te laat gestarte behandelingen en onvoldoende intensieve behandelingen. Evelien van den Brink kan daar over meepraten. Sinds ze ziek werd, trok een lange stoet artsen voorbij die de vinger niet op de ze re plek konden leggen en waar van ze geen steun ondervond. Dat de artsen niet direct in staat waren de complexe ziekte te door gronden, kan dan nog geweten worden aan onwetendheid of ge brekkige onderzoeksmethoden. Verbazender is het feit dat on danks Eveliens overduidelijke in validiteit en het feit dat haar ouders van de ene op de andere dag intensieve mantelzorg moes ten gaan verlenen, psychologi sche of praktische ondersteuning ontbreekt. „Niemand denkt aan wat het geestelijk met je doet", concludeert Evelien. „Het was heel moeilijk om te accepteren dat mijn leven zo veranderd was. Voor mezelf en voor mijn omge ving. Mijn ouders zorgen voor halen welke ziekteverwekkers Evelien in haar lichaam heeft. En die de juiste behandeling bij die diagnose voorschreef. „Sindsdien krijg ik elke morgen een infuus met antibiotica", zegt Evelien vanuit haar bed. Na de antibiotica-boost kan Evelien nu wél iets op haar iPhone opzoeken, of een telefoongesprek voeren. Om een uur of drie 's middags is het dan tijd voor een dutje tot een uur of half vijf. Dan avond eten, en om uiterlijk half tien is het tijd om weer te gaan slapen. „Dan is mijn dag voorbij." Ze zegt het zonder ironie of bitter heid, want al is het dan niet veel, ze kan weer iets. Er gloort weer licht, want al is het maar een heel klein beetje, elke vooruitgang voedt de hoop dat ze ooit weer een normaal leven zal kunnen lei den. „Ik kan nu zeifin en uit mijn bed komen en weer lopen", zegt Evelien met een stem waarin ver wondering en dankbaarheid over dit kleine wonder doorklinkt. „Ik heb nu alleen nog het gevoel dat ik een zware griep heb, gevoels- stoornissen, spiertrekkingen en spierzwakte." mij. Alleen. Er is geen persoonsge bonden budget waaruit hulp kan worden ingekocht om hen te ont lasten. Er is niemand die bedacht heeft dat zij als mantelzorgers al jaren zwaar belast worden. Ja, hulpmiddelen, die heb ik wel ge kregen: een aangepast toilet, een rolstoel. Maar verder geen begelei ding. Als ik een been had gemist, was het misschien duidelijker ge weest dat ik feitelijk invalide ben." Met haar huidige huisarts heeft ze het naar eigen zeggen 'heel erg getroffen'. Bovendien kwam Evelien bij een professor in België terecht die na heel veel on derzoeken precies wist te achter- X Bioloog Fedor Gassner krijgt als onafhankelijk adviseur over de ziekte van Lyme altijd weer dezelfde vragen. Gassner: „De eerste vraag is altijd: hoe nauwkeurig zijn de testen nu? Hoe betrouwbaar? Dan zeg ik: tes ten op Lyme-borreliose is maatwerk. Sommige testen zijn geschikt om de ziekte in een vroeg stadium op te sporen, andere voor een later stadium, als het niet meer in het bloed maar bijvoorbeeld in de zenuwen of gewrichten zit. Eén betrouwbare test zal er nooit komen. Het zal altijd moeilijk blijven. Ga voor een goede diagnose naar een gespecialiseerd centrum zo als het AMC in Amsterdam, het Radbout in Nijmegen of het Gelreziekenhuis in Apeldoorn." De tekenexpert wil gelijk maar een misverstand uit de weg ruimen: „Buitenlandse testen zouden beter zijn, maar dat is nooit goed onderzocht. Wat we wel weten: buitenlandse onderzoeken zijn erg duur en je komt er niet echt achter wat voor testen het precies zijn en hoe ze werken." Hoe voorkom je besmetting? „Allereerst moet je je er van bewust zijn dat teken niet vanuit de bomen op je springen, maar 'overstappen' van takjes en grassprie ten. Ze leven in de bosgrond. Controleer nog terwijl je in het bos bent je kleding regelmatig en als je thuis komt je lijf. En denk dan niet dat je moet zoeken naar zo'n volgezogen, bolronde teek. Een 'lege' teek ziet er eerder uit als een maanzaadje: klein, plat en zwart. Hoe sneller je de teek verwijdert, hoe kleiner de kans op besmetting. Er zijn signalen dat zelfs binnen 24 uur de ziekte al kan worden overgedragen." En als je eenmaal besmet bent: kort, of lang antibioti ca gebruiken? „Het hangt er vanafin welk stadium je zit en waar het zit. Ben je er vroeg bij, in het stadium rode ring, dan is kort genoeg. Ben je er laat bij, dan moet je eerder langer en steviger kuren. Ook de be handeling is maatwerk. Antibiotica kunnen vervelen de bijwerkingen hebben. Het is daarom niet vreemd dat een arts de optie voor zal leggen om af te wachten of er klachten optreden. Veel mensen vinden dat eng, maar de kans dat je ziek wordt van een besmetting is 2 a 3 procent. Mensen denken dat je altijd heel ernstig ziek van Lyme wordt. Dat is gelukkig niet zo." Is besmetting door een buitenlandse teek erger? Is de buitenlandse teek anders? „Nee. Fysiek is het hetzelf de beest. Meestal hebben we het over de schapenteek. Alleen, die komt niet alleen op schapen voor, die heeft een heel scala aan dieren op het menu staan. En die hebben in het buitenland andere ziekten onder de leden dan je in Nederland tegenkomt, en daar weten we soms nog te weinig van. De patiëntenvereniging wil graag dat meer onderzoek wordt gedaan naar ziek te door de bacteriën die teken bij zich dragen." DINSDAG 14 APRIL 2015 Bioloog Fedor Gassner van Gassner Biologisch Risico advies: „Testen op Lyme-borreliose is maatwerk." een tekenbeet Evelien van den Brink, patiënte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33