Goed nieuws: aan een vaccin wordt gewerkt 44 Op tekenradar.nl is te zien dat er steeds meer teken komen. Het is niet genoeg dat er een Week van de Teek is, er moet geld komen voor onderzoek 44 Een lege' teek is niet bol, maar ziet er eerder uit als een maanzaadje: klein, plat en zwart 32 ZEELAND WEEK VAN DE TEEK Chronisch zieke Lymepatiënten kunnen belanden in een medisch uitzichtloze situatie. Evelien van den Brink uit Terhole vecht al zestien jaar tegen de ziekte. Ze is speciaal voor het interview wat langer opgebleven. Want zon der middagslaapje kan Evelien van den Brink haar ogen rond etenstijd niet meer openhouden. Sinds een zie ke teek haar besmette - nu zes tien jaar geleden - bestaat het le ven van de dertigjarige Terholen- se uit niet veel meer dan eten en slapen. Evelien: „Ik was veertien toen het gebeurde. We waren op vakantie in Duitsland en gingen in een bosrijk gebied bosbessen zoeken. We struinden door hoog gras." Nu weet ze het: dat teken niet in bomen zitten en uit de lucht vallen, maar vanuit de bos jes en vanaf grassprieten overstap pen op hun slachtoffers. „Maar destijds was er nog niet zoveel over bekend." Evelien was dan ook niet gealarmeerd toen ze over al rode vlekken kreeg. Muggenbul ten, dacht ze. Niet veel later werd de vwo-leer- linge ziek. Het griepje ging over in een longontsteking. „En eigen lijk ben ik sindsdien voortdurend ziek." Bij veel Lymepatiënten wis selen goede en slechte periodes el kaar af, maar Evelien had pech en kampte zonder onderbreking met onder meer zenuwpijn, hoofd pijn, duizeligheid, haaruitval en een loodzware, diepe vermoeid heid, die wrang genoeg gepaard ging met slaapproblemen." Jarenlang kon Evelien niet anders dan op bed liggen. Feitelijk was ze invalide: „Zelfstandig mijn bed in en uit gaan, kon ik niet. Ik kon niet meer zitten, niet meer lopen, niet meer spreken." In die jaren was elke activiteit te veel. Puzzelen, iets op de compu ter opzoeken: „Het is akelig om te zeggen, maar je krijgt het gevoel dat je ligt weg te rotten." Niet alleen fysiek was het een ge vecht om te overleven, ook psy chisch hakten de gevolgen van de Lymebesmetting er enorm in. Niet voor niets luidt de Neder landse Vereniging voor Lymepatiënten de noodklok over het alarmerende aantal chroni sche zieke Lymepatiënten dat uit eindelijk de moed opgeeft en zich- Gert van Dijk, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Lymepatiënten, kreeg zelf een jaar of zes geleden Lyme. „Ik heb er vrij lang mee rondgelopen voor ik het wist, maar ik heb geluk gehad: bij mij werd in Nederland een goede, harde diagnose gesteld. De test werkte goed en de be handeling sloeg aan. Soms heb ik er nog een beetje last van, maar niet veel." Een goede diagnose en een goede behandeling: ze kunnen voor een Lymepatiënt letterlijk het verschil tussen leven en dood betekenen. Maar op de website van de patiëntenvereniging valt te lezen dat deskundi gen sterk verschillen in hun opvattingen over Lyme. ILADS, de internationale organisatie van artsen die zich met Lyme bezighouden, staat lijnrecht tegenover het CBO (een kwaliteitsinstituut voor de zorg). CBO: Lyme is vrij eenvoudig vast te stellen en te be handelen. Veroorzaakt maar een beperkt aantal, mak kelijk te herkennen ziektebeelden. Er is een voldoen de betrouwbaar onderzoek voorhanden. Behandeling met antibiotica geeft na 2 tot 4 weken altijd genezing. ILADS: Lyme is een hardnekkige, vaak moeilijk vast te stellen en te behandelen ziekte. Het tast meer dere orgaansystemen aan. De ziekteverwekker heeft meerdere verschijningsvormen, waaronder vormen die ongevoelig zijn voor gangbare antibiotica. De ver schijnselen lijken soms erg op andere ziekten en wor den dan niet als Lyme herkend. Bestaande testen zijn niet gevoelig genoeg en sterk wisselend in betrouw baarheid. Behandeling met antibiotica in hoge doses, minstens zes weken, wordt aanbevolen. De Lyme-vereniging neigt tot de tweede visie. Maar, zegt voorzitter Gert van Dijk: „Ook op de visie van ILADS valt het nodige af te dingen. Er is eenvoudig weg meer onderzoek nodig. Momenteel is er nog geen miljoen per jaar beschikbaar. Dat is in de onder- zoekswereld verwaarloosbaar weinig. We zijn druk in overleg met het RIVM en academische ziekenhuizen om een expertisecentrum op te richten. Hopelijk wordt daar dan een stevige onderzoeksagenda aan ge koppeld." Onderzoekers richten zich nu op drie aspecten: waarom worden sommige mensen ziek na een be smetting, en anderen niet? hoe pakt het voorschrijven van antibiotica uit (kort- of langdurig)? is er een soort 'morning after'-medicijn voor men sen die gebeten zijn? Bovendien wordt gewerkt aan een Europees vaccin, dat preventief bescherming moet bieden. In Amerika was dat er al, maar het is teruggehaald nadat het mid del negatief in het nieuws kwam vanwege (vermeen de) bijwerkingen. Invalide door Gert van Dijk, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Lymepatiënten: „Patiënten proberen van alles." door Ondine van der Vleuten Evelien van den Brink uit Terhole: „Ik hoop dat ik ooit weer een nor maal leven kan leiden." foto Peter Nicolai Gert van Dijk, Lyme Vereniging Fedor Gassner, bioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32