Roger Moreno werkte 11 jaar aan Requiem voor Auschwitz Oovr\b'\Comfort Combi Comfort 66 We willen graag naar ZEP, maar we richten ons niet alleen meer op Middelburg MOBILITEITSDAGEN 30 WALCHEREN Geloofsopbouwende bijeenkomst Recital door Korneel Bernolet Franse sportwinkelketen heeft nog steeds voorkeur voor ZEP bij Middelburg maar verkent ook andere plek in Zeeland. MIDDELBURG - Het ongeduld bij de Franse sportwinkel Decathlon groeit: mag nu eindelijk een nieu we winkel gebouwd worden op ZEP bij Middelburg? Als een be sluit nog lang op zich laat wach ten, dreigt Middelburg naast Deca thlon te grijpen. „We willen graag en Middelburg, en dan vooral ZEP, is onze eerste keus. Maar we richten ons niet al leen meer op Middelburg", waar schuwde 'expansion manager' Nick van den Sanden de gemeen teraad gisteravond. De besluitvorming over het ver zoek van Decathlon duurt nu al zo lang, dat 'verkennend' wordt gekeken naar een andere plek. Waar, wilde Van den Sanden niet zeggen. Wel gaf hij desgevraagd na de vergadering aan dat die plek ver van de randen van Zeeland moet liggen, omdat net over de grens al vestigingen zijn in Gent en Antwerpen en eind dit jaar een winkel opent in Breda. „Wat ook kan is dat we juist de grens met West-Brabant opzoeken. De winkel in Breda ligt aan de oostzij de van die stad." De haast bij Decathlon is groot, omdat binnen het bedrijf een op dracht is om snel meer vestigin gen te openen. „We hebben eind dit jaar zeven winkels in Neder land, terwijl we hier al veertien jaar actief zijn", verduidelijkte Van den Sanden. Wethouder Chris Simons weet dat Decathlon zich ook oriënteert op een plek elders, maar ervaart dat niet als en dreigement. „Dat moet u los zien van uw besluitvor ming", hield hij de commissie ruimte voor. Toch kwam de boodschap van De cathlon aan bij de politiek. „Beter hier dan elders. Dan hebben we er namelijk wel de nadelen van, want die zullen er natuurlijk best een beetje zijn, maar niet de voor delen", besefte Tom van Aalst van de PvdA. De SP legde de kwestie voor aan de advocaat van de ondernemers op de Mortiere en in de binnen stad, die zelfs naar de Raad van State zullen gaan om Decathlon uit Middelburg weg te houden. „Maar wat als zij zich vestigen in Goes? Wat betekent dat dan voor u?", vroeg Petroesjka Sterk zich hardop af. Daar hebben de onder nemers nu geen oordeel over. Decathlon hoort in principe over een week of zij nieuw mag bou wen op ZEP. De gemeenteraad moet maandag 20 april daarover een besluit nemen. Als dat posi tief uitvalt, begint de nieuwbouw in juli. Eind dit jaar wordt perso neel geworven voor vijftig volledi ge arbeidsplaatsen. Decathlon heeft veel jongeren en veel lager opgeleide mensen in dienst. In het tweede kwartaal van volgend jaar gaat de zak dan open, schets te Van den Sanden. Het nieuwe pand wordt eigendom van Deca thlon, zei hij. „Als we komen, ko men we voor de lange termijn." De leerlingen hadden van hun ei gen muziekleraar al les gehad over de structuur van een re quiem en natuurlijk in de geschie denislessen al over de verschrik kingen van Auschwitz. Maar Ro ger Moreno voegde met zijn ver haal en zijn accordeon, een hele boel toe. Over de Sinti en Roma die in de Holocaust zijn vervolgd en omge komen en over de totstandko ming van zijn dodenmis, waar voor de inspiratie in Auschwitz ontstond. Moreno, zelf Sinto, begon met een weemoedig thema op grond van een typische zigeunertoonlad der, die altijd als een mineur klinkt. Hoewel hij pas op latere leeftijd noten leerde lezen en schrijven, toen hij zichzelf vol gens de Sinti-traditie al veel in strumenten had leren bespelen, gingen er jaren werk in zitten. Hij kopieerde een boek over instru- mentenleer, bedacht dat er stem men bij moesten en moest opzoe ken wat een requiem eigenlijk was toen een vriend suggereerde dat hij die vorm maar moest kie zen. Het volgende vraagstuk was de taal. Moest het in het Engels, in het Duits, in de taal van de Sinti? Het werd Latijn maar Moreno moest wel bij wat priesters in de leer om te weten hoe het met de klemtonen zat. Het duurde kort om li jaar voordat het stuk af was en kon worden uitgevoerd. Voor de leerlingen in Goes speel de de componist het eindeloos weemoedige preludium, waarin het thema en de toon worden ge zet. Roger Moreno Rathgeb bezoekt deze weken een groot aantal scho len voor voortgezet onderwijs in Zeeland met zijn verhaal en zijn muziek. Die tournee is onderdeel van het project Requiem op School van de Stichting Switch dat op zijn beurt weer deel uit maakt van Four Freedoms door het jaar heen. Tot en met 26 april is er in de Wandelkerk van de Nieuwe Kerk in Middelburg een tentoonstel ling Berookte Beelden over Sinti toen en nu. De schilderijen van- Ron Glasbeek sluiten naadloos aan bij de sfeer van het Requiem voor Auschwitz. OOST-SOUBURG - De Aglow afde ling Oost-Souburg houdt van avond een geloofsbijeenkomst voor vrouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in De Ark aan het Oranjeplein. Het programma biedt samenzang en Tineke Bouw man houdt een inleiding. Na af loop is er de mogelijkheid voor een krachtig persoonlijk gebed. Belangstellenden zijn welkom. Aanvang 19.30 uur. comfort mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1, Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl comfort mobiliteitshulpmiddelen Veilig er op uit dit voorjaar? Bezoek op 23, 24 en 25 april van 10.00 tot 17.00 uur onze Nobelweg 1Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl MIDDELBURG - Incanto en de Werk groep Muziek laten vrijdagavond 17 april een klavecimbelrecital ver zorgen door Korneel Bernolet in de Doopsgezinde kerk aan de Lan ge Noordstraat in Middelburg. De jonge, Belgische klavecinist Bernolet is uitgeroepen tot 'Musi cus van het jaar' door de Bel gische Muziekpers en werd door het Franse magazine Diapason omschreven als 'een klavecinist die de Franse vocabulaire door en door kent'. Bernolet brengt een programma met als thema: 'Parijs in de 18e eeuw'. Het repertoire biedt mu ziek van Rameau, Couperin, Duphly en Balbastre. Het concert begint om 20.00 uur. wordt ongeduldig Decathlon door Maurits Sep Nick van den Sanden, Decathlon Roger Moreno Rathgeb, componist van het Requiem voor Auschwitz, illustreert zijn verhaal over Sinti en de tot standkoming van zijn dodenmis, met het preludium op zijn accordeon, foto Johan van der Heijden door Mieke van der Jagt GOES - Het is al overal uitgevoerd: het Requiem voor Auschwitz van Roger Moreno Rathgeb. Na de pre mière in Amsterdam klonk het in Berlijn, Praag, Budapest en in ande re Europese steden, maar begin mei voeren de Koninklijke Orato rium Vereniging Middelburg, het Zeeuws Orkest en vier solisten het op in Zierikzee (1 mei) Aarden burg (2 mei) en in Middelburg (4 mei). Leerlingen van het Calvijn College in Goes kregen gistermid dag een voorproefje van de compo nist zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30