Aantal vakantieouders wordt elk jaar lager Verdachte durft niet rechtbank in te gaan Vlissingen gaat jaarlijks graven ruimen WALCHEREN 29 GOES - Het aantal vakantieouders wordt elk jaar lager. „We kunnen nu niet alle kinderen plaatsen", zegt May van den Broek van Euro pa Kinderhulp afdeling Zeeland. In deze provincie heeft Europa Kinderhulp momenteel rond de 35 gezinnen. Op een oproep van een maand geleden zijn welis waar reacties binnengekomen, maar meer mensen die kinderen uit Duitsland, Frankrijk, Oekraï ne, Oostenrijk, België en Neder- Mede gezien het feit dat steeds meer mensen crematie verkiezen boven de teraardebestelling, denkt het college met dat aantal aan de vraag te kunnen voldoen zonder dat er verdere uitleg van de begraafplaatsen nodig is. Als de huurtermijn van graven verstrijkt of verstreken is, krijgen de nabestaanden bericht. Voor huurgraven is de termijn vijftien land voor een een vakantie in hun gezin op te nemen zijn wel kom, zegt Van den Broek. Zij denkt dat maatschappelijke veranderingen en rol spelen bij het feit dat het aantal gastgezin nen afneemt. „Ook moeders werken tegenwoor dig steeds vaker, het is dus lasti ger om tweeënhalve week vakan tie in te plannen." Binnen de organisatie is overwo gen om de vakantieperiode in te korten, maar daar zitten ook ha ken en ogen aan. „De reiskosten jaar, voor koopgraven twintig jaar met mogelijkheid tot verlenging. Graven voor kinderen tot en met twaalf jaar worden door de ge meente nooit geruimd. Die rech ten worden stilzwijgend verlengd om niet, uit piëteit voor de nabe staanden. Na die aanzegging dat de grafter mijn verloopt, hebben nabestaan den een jaar de tijd om te reage ren; willen zij het grafrecht voort zetten of beëindigen. Daarna wor den grafornamenten weggehaald en opgeslagen en wordt de plek ingezaaid. De opgeslagen grafornamenten worden nog een periode bewaard in geval de nabestaanden die mee willen nemen. Het volgend jaar worden de graven dan daadwerke zijn al behoorlijk hoog, dus het kan ook weer niet te kort", zegt Van den Broek. Europa Kinderhulp bestaat al meer dan vijftig jaar en ziet het als haar taak om bijstand te verle nen aan kansarme en/of kwetsba re kinderen uit heel Europa, onge acht nationaliteit, ras en levensbe schouwing. Dat gebeurt vooral door het werven en selecteren van vakantieouders die bereid zijn om in de zomervakantie een kwetsbaar, kansarm kind voor ruim weken in hun gezin op te ne- lijk geruimd. Eventuele resten worden herbegraven in een verza- melgraf. Als er geen nabestaan den worden gevonden, komt er bij het graf een verwijzing dat rui ming aanstaande is. Met deze werkwijze denkt de ge meente dat ze beter in staat is om nabestaanden te vinden en te be reiken. Bovendien raakt de ge meentelijke organisatie beter inge steld op dat werk als grafruimin gen geregeld aan de orde zijn, in men. In totaal heeft Europa Kin derhulp in de afgelopen jaren aan zo'n ïoo.ooo kinderen een vakan tie kunnen bieden. Veel van deze kinderen zijn jaren achtereen in de zomervakantie bij hun vakan tieouders geweest en hebben daar door een andere, positievere kijk op het gezin en de samenleving gekregen. Mensen die vakantie- ouder willen worden, kunnen zich aanmelden bij May van den Broek (0113-233286) of via de web site europakinderhulp.nl. Daar is ook meer informatie te vinden. plaats van eens in de zoveel jaar met vele honderden tegelijk. De gemeente heeft vier grafvel den in gebruik: het Joodse kerk hof aan de Vredehoflaan, waar nooit geruimd wordt; de Noorder begraafplaats aan de Roosevelt- laan, de begraafplaats Oost-Sou burg en het kerkhof in Ritthem, dat in 2010 is uitgebreid. Tot nu toe hield de gemeente grootschalige ruimingen als een begraafplaats bijna vol raakte. De laatste keer dat er op grote schaal graven verdwenen, was in 2006 in Oost-Souburg. De commotie die toen ontstond doordat mensen nvoldoende op de hoogte waren, en het uitblijven van excuses kost te een wethouder van het toenma lige college haar zetel. Smit noemde dat gijzelen 'zin loos'. Want wie in de cel zit kan niet werken en dus niets verdie nen om schulden af te betalen. De man werd verdacht van het kweken van hennep in zijn huur woning. De politie kreeg een ano nieme tip en viel op 26 augustus 2013 bij hem binnen en trof 144 planten aan. Uit het dossier blijkt dat de man teelde om zo uit de schulden te komen. Direct na de inval kreeg hij een bericht van de woningbouwvereniging dat de huur per direct was opgezegd. Smit: „Sinds die tijd zwerft hij rond. Hij probeert hard te werken om zijn schulden af te lossen." Officier van justitie Bethlehem eiste een taakstraf van zestig uur tegen de man. Normaal, zo zei ze, zou ze ook een celstraf hebben geëist. Maar omdat deze zaak 'al lang op de plank ligt', deed ze dat niet. Smit vond dat energiebedrijf Delta in deze zaak wel erg veel geld eiste. Hij hikte vooral aan te gen de 'bijkomende kosten zoals administratie- en aansluitingskos- ten': „Buitenproportioneel." Politierechter Woltring veroor deelde de Middelburger tot een voorwaardelijke werkstraf van ne gentig uur en een boete van 499 euro. Daarnaast bepaalde hij dat de man slechts de helft van de bij komende kosten van Delta hoeft te vergoeden. Zwemploegen in landelijke finale De Schakel uit Vogelwaarde en de Theo Thijsenschool uit Vlissingen zijn de gedeel de winnaars geworden in de Zeeuwse finale van de schoolzwemkampioenschap- pen in Kapelle. Zij zwemmen op 29 juni sa men met de scholen 't Honk en OBS De Moolhoek, bei den uit Kapelle, in de lande lijke finale. Workshop Verliesverwerking Kinderopvang Walcheren geeft vanavond in BSO Wig wam Middelburg een work shop Verliesverwerking bij kinderen. Verlies, door diver se oorzaken, kan een grote impact hebben op het leven van kinderen. De workshop geeft aan hoe ouders hun kind hierin kunnen steu nen. Aanvang 19.30 uur. DINSDAG 14 APRIL 2015 Rachel Haasse (r) en Evita Lemsom in de tuin van Margo in Kerkwerve. De dames zijn in zeventien jaar tijd veel veranderd, reproductie en foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Vlissingse college wil geen grote grafruimingen meer op de begraafplaatsen. In plaats daarvan gaat de gemeente elk jaar 150 graven ruimen. Op die manier wil het college voldoende ruimte houden op de begraafplaatsen. Met deze werkwijze denkt de gemeente dat ze beter in staat is om nabestaanden te vinden en te bereiken. door Emile Calon MIDDELBURG - Een Middelburger (26) durfde gisteren niet de recht bank binnen te gaan uit angst dat hij zou worden aangehouden, zo zei raadsman Smit. „Mijn cliënt heeft grote schulden en is bang dat wordt gegijzeld, opgesloten in To- rentijd, om hem zo te dwingen zijn schulden te betalen." VLISSINGEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29