Na de slag Duitse media: 'Schlacht von Renesse' schandalig Bedrijven tegen uitgeklede Sloeweg Kamp: Kerncentrale is goed onderzocht ZEELAND 27 commentaar Foodwalk SLZ in Middelburg De korte veldslag in Renesse tussen poli tie en voetbalsup porters heeft in Duitsland volop aandacht ge kregen. Veel oosterburen ver oordelen het gedrag van hun landgenoten. Uit de reacties blijkt ook, dat sommige Duit sers Renesse nog altijd zien als dé plek om ongeremd te fees ten. Het is te simpel om dit af te doen als imagoprobleem. Als Renesse echt een familiebad plaats wil zijn, moet het dorp de consequenties nemen. Nu vindt een groep voetbalsuppor ters het nog de moeite waard in één dag helemaal uit Gelsen- kirchen heen en weer te rei zen. Dus kennelijk kunnen er in Renesse nog steeds dingen die elders niet kunnen. Deze aantrekkingskracht moet het dorp dringend kwijt. De huidi ge aanpak, intensieve begelei ding van het uitgaanspubliek, is niet genoeg. De horeca moet worden teruggedrongen. Dan groeit Renesse vanzelf verder in de nieuwe rol als rustig va kantieoord. MIDDELBURG - Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) houdt zondagochtend 19 april een foodwalk in Middelburg. Tijdens de wandeling zoeken deel nemers op basis van een recept naar eetbare kruiden en gewassen die langs de route bloeien. Aan het eind maken ze zelf een lunch met de verzamelde ingrediënten. Het doel is dat mensen iets leren over wat er groeit in het Zeeuwse landschap. Om 11.00 uur zijn deelnemers wel kom in Speelhof Hoogerzael aan het Seispark in Middelburg, maar er moet wel vooraf worden aange meld. Dat kon tot donderdag bij SLZ: 0113-230936 of info@slz.land- schapsbeheer.nl. RENESSE - „Eén ding is in elk geval duidelijk: het imago van Gelsen- kirchen en van Duitse gasten in Nederland heeft door dit incident een deuk opgelopen." Dat schrijft de Westdeutsche Allgemeine Zei- tung, het regionale dagblad dat onder meer in Gelsenkirchen ver schijnt, naar aanleiding van de massale vechtpartij afgelopen weekeinde in Renesse. Lezers van de krant roepen de Ne derlandse justitie op streng op te treden tegen hun landgenoten die betrokken waren bij het treffen met de politie. De agenten wordt beterschap gewenst. Een greep uit de andere reacties op de websi te van de krant: „Beste Hollanders. Smijt de sleutel van de cellen weg." „Hopelijk toont de Nederland se justitie aan hun zachtgekookte Duitse collega's welke straf op landvredebreuk en geweld tegen ordehandhavers staat." „Ik denk dat het de veroorza kers duur komt te staan. Onze bu ren kiezen terecht voor een harde aanpak. Daarom staat Renesse ook bekend. Dat hebben vele wild plassers al gemerkt." „Ik schaam me, net als vele an deren, voor deze sukkels." Ook andere Duitse media beste den volop aandacht aan de 'Mas- senschlagerie' tussen de Duitse groep en de Zeeuwse agenten, her en der ook de 'Schlacht von Renesse' genoemd. „Hopelijk krijgen de rotzooitrap- pers een lang verblijf in Neder- persoon. En 100.000 euro voor de gewonde agenten." „Hopelijk deinzen de Nederlan ders er niet voor terug om de rel schoppers zwaar te bestraffen", is een van de lezerscommentaren op de website van het Duitse nieuwsmagazine Focus. „Wie zich zo gedraagt, verdient geen medelijden of sympathie." Een andere lezer wijst erop dat Renesse ook 'bij ons in het Ruhr- gebied en omgeving' bekend staat als een plaats waar stevig feest wordt gevierd. „Maar als 75 jonge mannen er met een dubbeldeks bus heengaan, zit er waarschijn lijk iets anders achter dan een 'vrijgezellenfeest'. Deze massale vechtpartij was geen toevallige ge beurtenis." land", luidt een van de reacties op de website van Die Welt. „Wat misselijkmakend. Ze moeten zich schamen. Heel pijnlijk", laat ie mand anders weten. Een derde heeft al een passende straf in ge dachten: „10.000 euro boete per Hopelijk zijn de Nederlanders niet bang om de rel schoppers zwaar te bestraffen Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) antwoordt dat op Ka mervragen van de PvdA. Kamp heeft de Kamer meermalen ge schreven dat er geen haarscheur tjes zitten in het reactorvat van de kerncentrale in Borssele. In 2012 en 2013 is daar onderzoek naar gedaan. De aanleiding waren de gevonden haarscheurtjes in de reactorvaten van de Belgische kerncentrales Doel 3 en Tihange 2. Onlangs werd bekend dat die scheurtjes groter zijn dan ge dacht. De PvdA is bezorgd over de situatie in Borssele en verlangt nieuw onderzoek. Te meer omdat de apparatuur in België aanvanke lijk niet gevoelig genoeg was inge steld. Volgens Kamp is in Borssele wel met de juiste gevoeligheid ge meten. EPZ, exploitant van de kerncentrale, heeft het inspectie rapport op haar website gezet. Daarop heeft de antikernenergie- club Laka haar eis van publicatie bij de Raad van State ingetrokken. „Vertraging en versobering van de Sloeweg en de Tractaatweg is onaanvaardbaar voor werkge vers." Dat schrijven de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) en Portiz, waarin Zeeuw se haven- en industriële bedrij ven zich hebben verenigd, in een gisteren uitgebracht persbericht. De Sloeweg is een druk bereden schakel tussen de A58 en Wester- scheldetunnel. Per dag passeren 16.000 voertuigen. Om de door stroming te verbeteren, wordt de weg verbreed tot een tweebaans- weg met vier rijstroken De provincie legde het project Sloeweg onlangs tijdelijk stil om dat het financieel uit de bocht dreigt te vliegen. Door allerlei fou ten in de voorbereiding en mis kleunen in de projectorganisatie zou het project 13 tot 17 miljoen euro duurder worden en ook een jaar langer duren. De provincie heeft voor het Sloewegproject 58 miljoen euro in kas. Meerwerk en vertraging in de uitvoering ko men voor rekening van de provin cie. Ze komt voor de zomer met een versoberd ontwerp, waarin onder meer een aantal nieuw te bouwen viaducten wordt ge schrapt. Zo komt er op de krui sing Sloeweg-Westerscheldetun- nelweg-Bernhardweg-West straks een rotonde. De grote werkgevers in Zeeland zijn tegen een versobering van het plan. De vertraging is op zich al moeilijk te aanvaarden, zeggen ze. Hun grootste ergernis vormen rotondes in plaats van viaducten. Die vertragen in hun ogen een 'optimale logistieke afhandeling van personen en goederen'. Ook verliest Zeeland door vertragende rotondes aantrekkingskracht als vestigingsgebied. „Bovendien be reiden bedrijven investeringen voor die zijn gebaseerd op het oor spronkelijke Sloewegplan." Het bedrijfsleven vreest nu ook zulke bijstellingen aan de Tractaat weg in Zeeuws-Vlaanderen. DINSDAG 14 APRIL 2015 Borden wijzen Duitse bezoekers van Renesse erop dat alcohol op straat verboden is. foto Ton van den Nouweland Lezersreactie bij Die Welt door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kerncentrale in Borssele hoeft niet opnieuw te wor den gecontroleerd op haarscheur tjes. Want de apparatuur waarmee dat is gedaan, voldeed aan alle ei sen en was gevoelig genoeg. door Frank Balkenende 'S-HEERENHOEK - De grote Zeeuwse werkgevers vinden dat de verdub beling van de Sloeweg zonder uit stel en volgens het oorspronkelijke plan moet worden uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27