Platte oester leeft op dankzij virus in creuses Gemeenten doen te weinig voor kinderen die in armoede opgroeien Een groep van 7 8 dronken Duitse feestgangers werpt Renesse weer terug in de tijd. 26 ZEELAND CONFRONTATIE POLITIE EN FEESTGANGERS Zee dinsdag Zaterdag ging ik naar de zee. Het was er weer voor. Het regende en waaide. Ik moest op weg ernaartoe beide handen aan het stuur houden. Ik kon de auto comfortabel vlak aan de zee parkeren, stapte uit, deed de deur open en kocht ver wachtingsvol een kaartje. De zee was dit keer een ten toonstelling in het Mu.ZEE in Oostende met als thema, u raadt het al, de zee. Als u snel bent kunt u er nog naartoe, 19 april is de laatste dag. Ik kan het u aanraden. Het is mooi om één thema door velen verbeeld te zien. Door eeuwen heen en over landsgrenzen heen. Ensor, Picasso, Matisse, Toorop, Maris, Magritte, Darboven en Perme- ke en vele anderen laten in dit huis van de kunst hun licht schijnen over de zee. In die zin is het ook een wervelende rit langs meesters en meesterwer ken. Een tijdreis langs stromin gen, wentelingen en bakens. De tentoonstelling is als de Zee, rustig, braaf, geruststel lend dan weer woest, ongrijp baar en verrassend. Degene die de tentoonstelling zou samenstellen, was Jan Hoet. Hij begon eraan maar kon het niet afmaken. Hij stierf vo rig jaar. Hoet werd geboren in 1936 in Leuven en ook onlosma kelijk met Gent verbonden. Een Belg met een warm klop pend hart voor kunst. Gedre ven om kunst onder een breed publiek te brengen. Zelfs een bokser ooit, dol op stripverha len, een man die even veelzij dig is als de zee. En ook dat klinkt door in de tentoonstel ling, dwars en zot. Misschien ben ik te ver van het centrum van mijn land afgedre ven maar ik ken geen Neder landse evenknie van Hoet. De ze enorme diversiteit en veelzij digheid is vermoedelijk Vlaams. Je moet wanorde kun nen verdragen om veelzijdig heid te kunnen ervaren. Als het land en zijn volk is de tentoon stelling tegenstrijdig en net als in een Vlaamse straat zijn er za ken naast elkaar te bewonde ren die wij als Hollandse calvi nisten niet bij elkaar kunnen dromen. De tentoonstelling is een ode aan Hoet geworden en daarmee ook aan de Vlaamse ziel. Ruim 35 jaar geleden stond de platte oester nog symbool voor de typisch Zeeuwse oester. Totdat in 1980 de bonamia ostreae in de Oosterschelde opdook. Die was waarschijnlijk met schepen mee gereisd. De parasiet verzwakte platte oesters, waardoor ze niet veel ouder dan drie jaar worden en daarmee vrij klein blijven. Om te redden wat er te redden viel, besloot de oestersector de kweek van platte oesters te ver plaatsen naar de Grevelingen. On danks allerlei quarantainemaatre gelen, kwam de oesterparasiet toch ook daar terecht. De kwekers schakelden massaal over op krom me oesters. De platte oester werd een product in de kantlijn. De laatste jaren is dat beeld ver schoven. „In 2012 hebben we in de platte oesters een hele goede broedval gehad. Tegelijkertijd deed zich bij de creuses het her pesvirus voor. Alleen zeer jonge creuses zijn daar vatbaar voor. Juist dat creusebroed nestelt zich op platte oesters, waardoor er een enorme voedselconcurrentie ont staat. Nu veel jonge creuses dood gingen, kregen platte oesters sinds 2013 kans te groeien", legt de Yersekse oesterkweker Aard Cornelisse uit, die zoals bijna alle kwekers en handelaren lid is van de Nederlandse Oestervereniging. De productie van platte oesters ac celereerde zo van 1 naar 5 miljoen stuks per jaar. Dat is nog steeds klein bier vergeleken met het aan tal creuses uit Zeeland: 20 mil joen stuks per jaar. Een probleem is dat de traditionele markt voor Zeeuwse platte oesters is verdwe nen. Cornelisse: „De Belgische de tailhandel waar we ooit platte oes ters aan leverden, bestaat amper nog. Alles loopt via de super markt, maar die vragen grote en gegarandeerde volumes. Daar kun nen we moeilijk aan voldoen." Toch hebben Yersekse bedrijven flink verkocht aan Franse afne mers. Daar heerst mede door het herpesvirus een tekort. Of die af zetmarkt blijvend is, is de vraag. Daarom kijken ze in Yerseke ook naar Azië. „Als je plots zoveel plat te oesters in de aanbieding hebt, zal de prijs zakken. Sommige handelaren houden dan ook hun platte oesters vast. Het is boven dien afwachten of de platte oester zich structureel herstelt of dat er sprake is van een korte opleving. Wetenschappers van Imares kun nen daar nog niets over zeggen." ZIERIKZEE - Burgemeester Gerard Rabelink raakt meer en meer ge agiteerd wanneer hij de kranten koppen en andere media-uitin gen over 'de massale vechtpartij in Renesse' de revue laat passe ren. Jaren investeren in een pret tig verblijfsklimaat en positievere beeldvorming in één klap teniet gedaan. Hij blijft derhalve bena drukken dat het om een incident gaat. „Natuurlijk, er gebeurt wel eens vaker wat. Het aantal gasten op Schouwen-Duiveland piekt in de zomer naar zo'n honderddui zend. Dus ja... Maar laat dit ene nu niet gelijk bepalend zijn voor hoe het sinds een jaar of drie over het algemeen gaat in Renesse", roept de burgemeester bijna ver twijfeld uit bij de terugblik daags later op de calamiteiten in het uit- gaanscenrum zondag. Teamchef Winfred Kuijpers en of ficier van dienst René van Hoven weerspreken van hun kant met klem iedere suggestie dat de poli tie de kwestie onnodig heeft laten escaleren. De groep Duitse amok- makers is binnen een half uur met 'proportioneel geweld' terug hun bus in gedreven. Daarbij heeft wellicht één man een 'hoofdwondje' opgelopen, maar harde klappen zijn aan die kant niet gevallen, aldus beide politie mannen. Dus van uitlokking kan geen sprake zijn. Weer stuitert Ra belink op z'n stoel van opwin ding. Waar het in dit geval voor hem om draait, is dat twee agen ten wél gewond zijn geraakt. Eén door een klap met een bierpul op Splinter, platform voor bestrij ding van armoede en sociale uit sluiting in Zeeland, concludeert dat na een onderzoek onder de re gelingen in de dertien Zeeuwse gemeenten. Naar schatting groeien 8500 Zeeuwse kinderen op in armoede. En het worden er steeds meer. z'n hoofd en de ander die na een welgemikte vuistslag knock-out ging en een hersenschudding op liep. En dan was er ook die Neder landse jongen, waarmee de vecht partij begon. Hij kreeg uit het niets een klap in z'n gezicht van één van de Duitse gasten, die rond kwart over twee een disco theek kwam uitgelopen. Voor het oog van de dan daar aanwezige zes politiemensen, vertelt Kuij pers. „Dat houdt in dat je wel moet ingrijpen. Je zou hem even tueel ook rustig de bus in kunnen laten gaan, die klaar stond en hem dan er uithalen. Dat is een af weging. Maar weet je dan nog wel zeker wie van de 78 gasten het precies was? De rechter vraagt in zulke gevallen een 100 procent ze kere herkenning. Dus beter als he terdaad is er niet." Zodra de dader buiten op straat in „Gemeenten doen afzonderlijk hun stinkende best om te probe ren die armoede te bestrijden", be nadrukt Nellie de Bont, secretaris van Splinter. „Maar wij hebben de indruk dat ze niet genoeg samen werken. Zouden ze dat wel doen, dan zouden de gevolgen van ar moede voor veel kinderen een stuk kleiner kunnen zijn." In november heeft Splinter een conferentie gehouden en aan dacht gevraagd voor de gevolgen van armoede onder kinderen. Daar is als doel gesteld dat op 21 september 2015 een Zeeuws pact wordt gesloten om armoede on der kinderen te bestrijden. In een z'n kraag werd gegrepen, keerde zo'n twintig van zijn metgezellen zich tegen de politie. Twee agen ten die verderop stonden met hun fiets, werden bewust opge zocht en aangevallen, vertelt Kuij pers. De andere zes dienders vormden een linie om de groep amokmakers en hun landgenoten verder tegen te houden en de bus in te krijgen. De bikers voegden zich kort daarop bij hen. Ondertussen was via de porto foon een noodoproep uitgegaan. Alle beschikbare eenheden in Zee land werden naar Renesse gediri geerd. Dat bracht uiteindelijk zo'n vijftien agenten op de been in het uitgaanscentrum, tegenover 78 heetgebakerde, dronken Duitsers. Was het écht uit de hand gelo pen, dan volgt in hoog tempo on dersteuning uit de regio Rijn mond en Brabant, zegt Kuijpers. De bus is onder politiebegelei ding naar de gevangenis in Breda gebracht. Van den Hoven: „Toren- tijd was geen optie, want daar komt zo'n dubbeldekker niet eens onder de poort door." Op het ge vangenisterrein zijn ze één voor één uit de bus gehaald voor ver hoor. Vijftien zijn er uiteindelijk aangehouden in verband met openlijke geweldpleging tegen twee agenten en de discotheekbe zoeker. Ze worden vandaag voor geleid voor de rechter-commissa- ris, om te beoordelen of ze in het belang van het onderzoek langer vast moeten worden gehouden. Een aantal beroept zich op hun zwijgplicht en weigert mee te werken. De politie beschikt over filmbeelden, die worden bestu deerd om te zien wie precies ge weld heeft gebruikt. De 78 Duitsers uit Gelsenkirchen en Bottrop waren met de bus voor een avondje gezelligheid heen en weer naar Renesse ge reisd. Uit één van de verklaringen maakt de politie op dat het om een vrijgezellenfeestje ging. nader overleg in december is vast gesteld dat provincie, gemeenten, onderwijs en maatschappelijk werk daarbij een rol kunnen spe len. Ter voorbereiding van de te sluiten overeenkomst heeft Splin ter een inventarisatie gemaakt van alle armoederegelingen voor kinderen die gemeenten hebben. „Dat zijn er heel wat", zegt De Bont. „Maar als gemeenten samen zouden werken, zouden veel rege lingen efficiënter kunnen zijn. We hopen dat veel gemeenten zich bij het pact aansluiten." Ter voorbereiding houdt Splinter op 10 juni een conferentie in de Zeeuwse Bibliotheek. Knokpartij niet te voorkomen Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende YERSEKE - Door de oesterparasiet bonamia ostreae leidde hij jaren lang een kwijnend bestaan, maar de platte Zeeuwse oester is bezig aan een comeback. Dat is te dan ken aan een herpesvirus dat zijn be langrijkste voedselconcurrent - de kromme oester ofwel creuse - voor een flink deel uitschakelt. Of de opleving van de plat te oester van korte of lange duur is, weten noch kwe kers noch wetenschappers. door Marcel Modde door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Gemeenten kunnen meer doen om te zorgen dat kinde ren die in armoede opgroeien nor maal mee kunnen doen in de maat schappij. Maar daarvoor moeten ze de handen ineen slaan. Burgemeester Gerard Rabelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26