GEZOND 19 Visolie verstoort effect chemokuur Sigaret maakt het bacterie makkelijk Huntington vast te stellen bij foetus hij of zij zin in heeft. Saskia maakte met een duidelijk dat ontrouw van mijn kant voor haar volkomen onacceptabel was. Dat was voor mij niet zo'n punt. Mij gaat het er meer om dat je ook in een langdurige rela tie spannende dingen blijft doen. En daar bleek zij wel voor open te staan." Saskia: „Tim vindt het bijvoorbeeld opwin- Als mijn vriend net iets te lang naar een mooie vrouw kijkt, voel ik soms wel een steekje dend om mij met andere mannen te zien vrijen. En in de juiste omstandigheden met de juiste man vind ik dat natuurlijk ook prettig. Dus zijn wij een aantal jaren geleden met een ex van mij waar Tim goed mee kan opschieten een hotelkamer inge doken. Ik stond helemaal centraal; vooraf hadden wij afgesproken dat ik precies zou bepalen wat er wel en niet gebeurde. Ik wil niet zeggen dat ik het dagelijks zou willen doen, je moet er echt voor in een bepaalde stemming zijn. Maar het is wel echt iets waar mijn bloed weer een tijdje sneller van ging stromen." Ook de ideale wereld van de iets jongere Annemarie ziet er anders uit dan het stan daardbeeld. „Mijn ideaal is dat vrouwen een vast honk hebben met of zonder kinde ren waar één of meerdere mannen langsko men. De één is goed in timmeren en maakt je huis mooi, met de ander kun je tot diep in de nacht praten. Weer een an der maakt prachtige muziek; iedereen brengt iets eigens met zich mee, beroert weer een ander stukje in jou. Daardoor word je als vrouw ook completer. „Mijn vorige relatie duurde twaalf jaar. Met hem heb ik twee kinderen. In die relatie heb ik op een gegeven moment mijn vrij heid weer opgeëist. Hij begreep me goed, maar had zelf die behoefte niet. Hij liet mij daar vrij in. Mijn huidige vriend denkt daar anders over. Daar houd ik rekening mee, ik wil niemand kwetsen. Maar af en toe heb ik best wel weer zin in een avon tuurtje. In de rush van het verliefd zijn." Niet iedere collega-wetenschapper is het eens met Barker dat dit soort open overleg tussen partners het beste is. Sociologe Ca therine Hakim erkent in haar boek The New Rules ('De nieuwe regels') dat het tijd is voor een 'verfrissende aanpak van het hu welijk en ontrouw'. Relaties waarin seksua liteit vrijwel geen rol meer speelt, zijn vol gens haar onhoudbaar zonder een soort van seksuele uitlaatklep. Maar in Hakims ogen zouden mensen die dringend behoef te hebben aan een affaire, dat juist op de Franse manier moeten doen. „Het belang rijkste is dat je het te allen tijde verborgen houdt, om je partner niet in verlegenheid te brengen. En doe het nooit in je eigen 'achtertuin', met buren, vrienden, colle ga's, etcetera. Want dan is de kans op ont dekking het grootst." „Het gekke is", geeft Annemarie toe, „dat ook ik best wel jaloers kan zijn. Als mijn vriend net iets te lang naar een mooie vrouw kijkt, dan kan ik toch wel een steek je voelen. Dat is de andere kant van de zaak. Ik wou dat ik in dat soort zaken ook wat makkelijker was." DINSDAG 14 APRIL 2015 Wie wegens kanker chemotherapie ondergaat, kan de viskraam beter even voorbijlopen. Het eten van som mige soorten vis (makreel, haring, zalm) of slikken van visoliepreparaten kan ertoe leiden dat de kankercellen resistent worden tegen de chemothe rapie. Dat melden Nederlandse onder zoekers. Enkele jaren geleden toon den zij al aan dat kankercellen in een kweekschaaltje in de aanwezigheid van visolie gemakkelijk resistent wor den tegen chemotherapie. Proeven met muizen laten zien dat de tumor cellen ook in het lichaam in aanwezig heid van visolie resistent worden: on danks de chemotherapie groeit de tu mor door als de muizen visolie eten. Nu laten ze bij mensen zien dat na het eten van vette vis of visolieprepara ten de hoeveelheid visolie in het bloed hoger is dan de concentratie die bij muizen nodig is om resistentie van de tumorcellen te veroorzaken. Daar om raden de onderzoekers patiënten af vette vis of visoliepreparaten te ge bruiken tijdens de chemotherapie. Bron: JAMA Oncology Rokers hebben vaker last van bacte- riële infecties dan niet-rokers. Dat komt niet alleen doordat het roken de werking van het afweersysteem ver mindert, maar ook doordat de sigaret tenrook de bacteriën beter bestand maakt tegen de aanvallen van het af weersysteem. Amerikaanse onderzoe foto Getty Images kers kweekten MRSA-bacteriën, in de VS een belangrijke bron van ernstige longontstekingen bij rokers, in de aan wezigheid van sigarettenrook. Vervol gens voegden zij aan de MRSA-bacteri- ën macrofagen toe, afweercellen die bacteriën vernietigen door ze op te eten. Hoe meer de MRSA-bacteriën vooraf waren blootgesteld aan de siga rettenrook, des te meer moeite had den de macrofagen om de bacteriën te doden. De bacteriën waren door de rook ook beter bestand tegen antimi- crobiële peptiden, kleine eiwitten in het bloed die bacteriën doden door gaatjes in de celwand van de bacterie te maken. Toegediend aan muizen ver oorzaakten de 'gerookte MRSA-bacte riën' vaker een dodelijke longontste king dan de rookvrij gekweekte MRSA-bacteriën. Bron: Infection and Immunity De test (NIPT) die sinds 1 april be schikbaar is om bij zwangere vrouwen na te gaan of hun baby het syndroom van Down, Patau of Edwards heeft, kan ook nagaan of de baby die ziekte van Huntington zal krijgen. Dat heb ben Nederlandse onderzoekers aange toond. De ziekte van Huntington tast geleidelijk de hersenen aan waardoor de patiënt vanaf gemiddeld het 35e le vensjaar in toenemende mate bewe gingsstoornissen en psychische aan doeningen krijgt en dementeert. Een afwijkend gen is de oorzaak hiervan. Met de NIPT is de aanwezigheid van het afwijkende gen bij een foetus van- afweek acht aan te tonen. Bron: Prenatal Diagnosis Trouw is een illusie foto Getty Images Annemarie De namen van Tim, Saskia en Annemarie zijn om privacyredenen gefingeerd. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19