UI WWW 16 GEZOND 00:30 ZZe maakt veel kilometers in het donker. En tijdens haar ambulante diensten rijdt ze over verlaten wegen, langs stille dorpen en gehuchten. „Ouderen blijven tegenwoor dig langer zelfstandig wo nen", zegt Rian Krijger (41), ziekenverzor gende. „Dat is niet alleen de politieke koers van de laatste jaren, mensen willen dat zelf ook het liefst." Maar zonder deskundige begeleiding gaat het op een gegeven moment niet meer. Haar werk bestaat dan ook uit cliënten uit- of aankleden, wassen, naar het toilet escorte ren, theezetten en hen overeind helpen als ze gevallen zijn: „De meesten maken ge bruik van een zender die ze bij zich dragen; wanneer ze de knop indrukken klinkt van uit het ermee in verbinding staande appa raat met luidspreker in de woonkamer een vriendelijke stem die meldt dat de nachtver- pleegkundige eraan komt." Of dat ook op de bovenverdieping te horen is, weet Krijger niet zeker. Wel dat men de alarmknop nog te vaak, uit onnadenkendheid, buiten hand bereik legt: „Op het nachtkastje. Of op de rollator onderaan de trap. Wanneer en hoe we de cliënt aantreffen als er dan iets ge beurt, is niet te voorspellen." Sinds haar zeventiende werkt Krijger in de zorg. De laatste vijfjaar als ziekenverzorgen de. Wat zul je overdag veel vrij hebben, zeg gen mensen wel eens tegen haar. „Maar die begrijpen het niet", zegt ze. Ze heeft ruim zeven uur slaap nodig per etmaal, dus de meeste zonuren gaan aan haar voorbij. Twee weekeinden per maand draait zij mee. En gemiddeld twee nachten per week door kruist zij van 23.00 - 07.00 uur Schou- wen-Duiveland. Collega's van haar werken 's nachts op Tholen en de Bevelanden. In het kantoor te Zierikzee haalt ze de dienstauto, checkt haar e-mails, drinkt nog even een kop thee met andere verzorgen den en pakt haar tas; iPad, sleutels, telefoon en zaklantaarn. In een rustige nacht bezoekt Krijger ruim tien bekende cliënten. En een aantal van hen zelfs twee keer. „Goedenavond!" roept ze in halletjes, portalen en gangen. En van uit evenzoveel slaapkamers weerklinken op getogen stemmen. Op randjes van bedden wordt op haar gewacht: voor het uittrekken van steunkousen; het verwisselen van incon- tinentiebroekjes; het omzwachtelen van door vocht opgezette benen. En iemand is door reuma zo vergroeid, dat sterke armen nodig zijn bij het achterover kunnen gaan liggen in de kussens. Maar ook vanavond zal Krijger voor verras singen komen te staan. In een rijtjeswoning in Haamstede ruikt het op de trap al naar urine. De licht dementerende mevrouw Maljaars* ligt in een doorweekte flanellen Zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Het klinkt heel mooi. Maar wie alleen leeft, is kwetsbaar. Zeker als je al wat ouder bent en met je gezond heid tobt. Jezelf uitkleden en wassen gaat misschien moei zaam. En 's nachts het toilet bezoeken is een klus. Hulp hiervoor is te regelen. Wie zich aansluit bij de zorg die Allévo biedt, kan zich ook ver heugen op de nachtzuster. pyjama tussen de centrale verwarming en haar eikenhouten bed. Ze ziet grauw. Krij ger, op haar buik dwars over de matras, be voelt haar gezicht, haar pols, haar heupen, en krijgt, geruststellend pratend, de rillende dame voorzichtig weer op de been. „Wat is er gebeurd?" Mevrouw Maljaars glimlacht; zij heeft geen idee. „Wanneer ging u naar bed?" Ook dat kan mevrouw Maljaars zich niet herinneren. Wel laat zij zich door Krijger wassen, en wijst waar een schone pyjama te vinden is: „Die daar", verduidelijkt ze. „Met dat blauwe kraagje." Behaaglijk nestelt zij zich even later weer in de kussens. „Ligt u zo goed?" vraagt Krijger, en dekt haar warm toe. „Ja - heel fijn, kindje." „Over een paar uurtjes kom ik weer even bij u kijken. Welterusten!" „Welterusten!" Later, wanneer ze de lichtbundels van haar koplampen door de mistige polder stuurt, lacht Krijger: „Soms weegt iemand zo zwaar dat de politie mij moet helpen met til len. Gelukkig vallen de mensen op één nacht niet allemaal uit bed." Zij waakt als iedereen slaapt door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16