Hax (8) heeft als ba by een ongeluk ge had waardoor hij een ernstige her senbeschadiging heeft opgelopen", vertelt zijn moe der Daisy Hijkamp. „Hij heeft ook epilep sie in verschillende vormen. Jarenlang was het moeilijk om de grote aanvallen onder controle te krijgen, omdat medicijnen al lerlei bijwerkingen hadden. Bovendien misten wij nogal eens aanvallen als hij die 's nachts had. En dat was en is in zijn situa tie erg gevaarlijk. We hebben het een keer meegemaakt dat hij ook had overgegeven. Als we daar niet snel bij waren geweest, was hij er nu niet meer geweest." Ouders weten dat het belangrijk is hun kind met epilepsie goed in de gaten te hou den. Ook gespecialiseerde epilepsiecentra willen nauwkeurig kunnen monitoren wat er met hun bewoners of met patiën ten die ter observatie zijn opgenomen ge beurt. Johan Arends, neuroloog in het Aca demisch Centrum voor Epileptologie Kempenhaeghe/Maastricht UMC in Hee- ze: „Epilepsieaanvallen kunnen gevaarlijk zijn. Daarom willen we geen risico's ne men en mensen goed monitoren. Ook is het belangrijk precies te weten wanneer ie mand aanvallen heeft en hoe die verlopen. Daarop stemmen we de behandeling af." Het lijkt eenvoudig: zet camera- of audio- bewaking in. Maar zo werkt het niet, legt Arends uit. „Epilepsie uit zich bij iedereen weer net even anders. Sommige mensen Epileptische aanvallen zijn beangstigend en soms levensgevaarlijk. Er is een armband in ontwikkeling die waarschuwt als iemand een aanval heeft. „Stel dat je er niet op tijd bij bent." hebben aanvallen die nauwelijks te zien zijn. Slechts de helft van het aantal men sen maakt geluid tijdens een aanval. Voor ons is het ondoenlijk om patiënten of be woners zo te monitoren, want die camera beelden moeten dan scherp in de gaten ge houden worden." De afgelopen tien a vijftien jaar zijn er al lerlei ideeën uitgewerkt in samenwerking met alle epilepsiecentra en specialisten bij universitair medische centra. „We hebben matjes uitgeprobeerd waaraan sensoren waren gekoppeld, maar ook die misten aanvallen of gaven veel valse alarmen. Uit eindelijk hebben we in een samenwer kingsverband met de Technische Universi teit in Eindhoven de Nightwatch ontwik keld: een soort armband die armbewegin gen én de hartslag signaleert. Tot op he den hebben we een too procent score be reikt. Het nieuwe systeem is inmiddels zo ver ontwikkeld dat we het nu in een test omgeving kunnen inzetten. Dat zal gebeu ren in Kempenhaeghe, maar ook in de in stellingen van SEIN (een kennis- en exper tisecentrum voor mensen met epilepsie en verwante aandoeningen) en het UMC Utrecht. Elke armband moeten we instel len op aanvallen van de individuele pa tiënt, zodat we ze optimaal kunnen signa leren. Dat is voor een medische setting erg prettig, want dan krijgen we een melding als er ook echt iets aan de hand is. Het is ons doel het waarschuwingssysteem ge schikt te maken voor thuisgebruik. We ver wachten dat we over een jaar zover zijn." Arends kent situaties waarbij kinderen nog lang bij de ouders in bed of in elk ge val in de ouderslaapkamer slapen, zodat aanvallen direct worden gesignaleerd. „Ouders en verzorgers staan vaak onder grote psychische druk. Je zal maar eens een aanval niet opmerken en er gebeurt echt iets. Dat is natuurlijk vreselijk." Daar kunnen Daisy Hijkamp en haar man over meepraten. „Je staat letterlijk doods angsten uit. Stel dat je er een volgende keer niet op tijd bij bent? Stel dat je net een keer heel diep slaapt en dat je kind dan overlijdt? Het is heel zwaar constant met die druk te moeten leven. Omdat mijn man nogal technisch onderlegd is, heeft hij zelf iets in elkaar geknutseld. Dat is zo'n matje met sensoren erin. Bij Max werkt dat, omdat Max altijd heel veel be weegt als hij een grote aanval krijgt." De komst van de Nightwatch juicht ze toe. „Je bent automatisch veel mobieler. De laatste tijd krijgt Max vaker kleinere aan vallen. Ik hoop de armband daar straks ook gevoelig voor is, zodat we hem altijd in de gaten kunnen blijven houden." KORTSLUITING Dinsdag 14 april 2015 Nachtzuster waakt als iedereen slaapt. PAGINA 16 EN 17 door Rietje Krijnen reageren? gezondlieid@depersdienst.nl Epilepsie is een stoornis in de hersenen waardoor er kortsluiting ontstaat. Als dat gebeurt, heet dat een aan val. Aanvallen zijn er in allerlei soorten: kleine aanvallen waarbij mensen alleen een beetje afwezig zijn (absen ces) of grote aanvallen, waar bij iemand het bewustzijn verliest en met gezicht en le dematen trekt. Epilepsie begint meestal vóór of aan het einde van de tienerleeftijd, maar kan ook op latere leeftijd nog ontstaan. Vaak is niet duide lijk wat de aanleiding is. Epilepsie kan ook worden veroorzaakt door een herse ninfarct, hersentumor of een ongeval. De meeste patiënten heb ben aanvallen waarbij slechts één hersenhelft is be trokken. Dit zijn de partiële (gedeeltelijke) aanvallen: het bewustzijn blijft. Er be staan ook aanvallen waarbij beide hersenhelften zijn be trokken en het bewustzijn weg is. Hieronder vallen de absences maar ook de grote aanvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15