200 Politie biedt tijdelijke oplossing bij cryptoware ECONOMIE 13 De historisch lage rente zet Nederlandse pensioenen onder druk. Mensen met een verzekerd pensioen komen er bekaaid af wf DEN HAAG - Elk nadeel heeft zijn voordeel. Aldus 's lands voetbal profeet Johan Cruijff. Deze wijs heid gaat in ieder geval op voor mensen die een hypotheek afslui ten tegen de momenteel erg lage rente. Voor tienduizenden Nederlan ders die een pensioen hebben op grond van een beschikbare pre mieregeling gaat die vlieger niet op. Zij zien hun pensioen weg smelten door de historisch lage rente die een gevolg is van het monetair beleid van de Europese Centrale Bank. Dat leidt ertoe dat deze Nederlanders zomaar (bru to) 200 euro pensioeninkomsten per maand minder hebben, in ver gelijking met een paar jaar gele den. Tijd voor actie, vindt Rob Goed hart van de stichting Geldbelan- gen. Vandaag ontvangen de staats secretarissen Eric Wiebes (Finan ciën, WD) en Jetta Klijnsma (So ciale Zaken, PvdA) een noodop roep: er moet snel een pool ko men waarin het pensioenkapitaal verzameld wordt van mensen die zo'n pensioenregeling hebben en die de komende maanden met pensioen gaan. Uit die pool kun nen mensen dan - voorlopig te gen de lage rekenrente - een pen sioen ontvangen totdat de poli tiek een oplossing paraat heeft voor de schrijnende problema tiek. Het gaat in 2015 om 27.500 men sen die een beschikbare premie regeling hebben en die binnen kort met pensioen gaan. Die pre mieregeling verplicht hen om van het bij een verzekeraar of pen sioenfonds opgespaarde kapitaal binnen luttele weken -volgens Goedhart soms zelf maar twee we ken- een (doorgaans) levenslan ge vaste maandelijkse pensioen uitkering aan te kopen. Velen hebben zich niet in de ma terie verdiept of staren zich blind op de goede beleggingsopbreng sten in hun pensioenpot. Zodra de offerte op de deurmat ligt, slaat de schrik hen koud om het hart: de uitkering valt vies tegen. In 2009 kon een werknemer die bij het Heinz Pensioenfonds was aangesloten met een pensioenpot van roo.ooo euro een levenslange jaarlijkse uitkering aankopen van 6185 euro. Anno 2025 is dat nog maar 4000 euro. „Gelukkig geldt dat maar voor een handjevol men sen", zegt voorzitter Arthur Theu- nissen. Hij noemt de onwetend heid een probleem. „Mensen zijn zich meer bewust van wat een li ter benzine kost dan van de aan koopprijs van hun pensioen." De lage rente bijt steeds harder, sinds in 2012 de vaste rekenrente van 4 procent werd losgelaten. In 2013 zakte de rente naar 2,4 pro cent. In 2014 lag die, dankzij de be tere economische vooruitzichten, op 2,8 procent, maar dit jaar is de rente meer dan gehalveerd: 1,3 pro cent. „Dat betekent gemiddeld ro procent pensioen minder ten opzichte van vorig jaar", zegt Paul Koopman van het Verbond van Verzekeraars. Tienduizenden pen- sionado's ontvangen dus minder uitkering dan hun verzekeraar of pensioenfonds hen in het verle den heeft voorgespiegeld. De be schikbare premieregeling geldt in middels voor bijna r miljoen men sen in Nederland. Rob Goedhart: „Je ziet nu men sen kiezen voor een hoog-laag pensioen met een hogere uitke ring in de eerste tien jaar. Dat is een vlucht naar voren. Ze houden geen rekening met stijgende zorg- kosten op hogere leeftijd." Staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken en Werkgelegenheid, PvdA) werkt aan een oplossing, waarin met de opgebouwde pen sioenpot langer kan worden be legd en niet ineens het hele pen sioen moet worden aangekocht. Paul Koopman: „Wij willen dat de doorwerkplicht wordt ge schrapt die nu nog geldt voor mensen die later met pensioen willen, zodat ze meer pensioen kunnen opbouwen. Dat betekent wel dat degenen die dit jaar met pensioen gaan en die niet kunnen doorwerken, dat gat zelf moeten overbruggen." Wie recent met pensioen is gegaan, heeft pech: daar is niet meer aan te sleutelen. 'Bezuinigingsronde Restaurant wil geld bij energiereus RWE' voor warm babyflesje De Duitse energiereus RWE gaat snijden in de eigen organi satie om kosten te besparen. Dat meldde de Duitse krant Handelsblatt gisteren. Volgens een interne nota van het nood lijdende bedrijf moet in som mige afdelingen van het bedrijf tot 30 procent aan kosten wor den bespaard. RWE is het moe derbedrijf van het Nederlandse Essent. De maatregelen zijn deel van een omvangrijke reor ganisatie. Afgelopen jaar zag het bedrijf zijn nettowinst met 45 procent slinken naar 1,3 mil jard euro. RWE wil in 2017 cir ca 2 miljard euro besparen. Een restaurant in Leuven heeft 50 cent elektriciteitskosten in reke ning gebracht voor het opwar men van een babyflesje. De moeder van de twee maanden oude baby plaatste een foto van de rekening op Twitter. Horeca Vlaanderen noemt de stap van het restaurant 'verre van gang baar". Bij nagenoeg alle horecaza ken zal het opwarmen standaard in de dienstverlening inbegrepen zijn, aldus de organisatie. Het mag als ergens vermeld is dat die dienstverlening extra geld zal kos ten of als dit mondeling aan de klant wordt meegedeeld, zegt Ho reca Vlaanderen. De politie heeft een tijdelijke op lossing gevonden voor een com putervirus dat bestanden onher stelbaar vernietigt. Een groot aan tal computers werd de afgelopen maanden besmet met de zoge noemde cryptoware of ransomwa- re. Na onderzoek in samenwer king met antivirusbedrijf Kaspers- ky Lab heeft de politie voor onge veer zevenhonderd Nederlandse slachtoffers de 'sleutels' waarmee de computer gratis en eenvoudig kan worden ontgrendeld. Een cryptoware-infectie versleu telt ongemerkt gegevensbestan den op de harde schijf van een computer. Als dit is gebeurd, maakt het virus zich aan de ge bruiker bekend. De criminelen vragen vervolgens 'losgeld' en be loven in ruil daarvoor de bestan den weer te herstellen. Het Team High Tech Crime van de politie doet verder onderzoek naar de verdachten achter deze aanval. Er zijn nog geen verdach ten aangehouden, maar de politie sluit niet uit dat dit binnen afzien bare tijd alsnog gebeurt. Het ver moeden bestaat dat de dader zich in Nederland bevindt. 'Commissie voor woekerpolissen' De Consumentenbond wil dat de politiek in Den Haag meer doet voor de compensatie van gedupeerden in de woekerpo- lisaffaire. De bond pleit onder meer voor het instellen van een onafhankelijke commissie die per verzekeraar een aanvul lende vergoeding vaststelt. Ook wil de bond dat verzeke raars worden verplicht om mensen die nog steeds een woekerpolis hebben, een her steladvies of oplossing te ge ven die aan bepaalde mini mumeisen voldoet. Morgen praat de Tweede Kamer over de woekerpolisaffaire. DINSDAG 14 APRIL 2015 Pensionado lijdt onder lage rente door Chris van Alem beeldbewerking Jos Diender Tienduizenden Nederlanders hebben (bruto) 200 euro pensioeninkomsten per maand minder in vergelijking met een paar jaar terug. Een gevolg van het monetaire beleid van de ECB. ESSEN LEUVEN ROTTERDAM DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13