'De wereld mijn kinderen wordt bedreigd' 'Geen recht op overstromingen, maar op bescherming' 'We moeten het doen met deze ene planeet' VERDIEPING 11 oorzaakt door de uitstoot van broeikas gassen. Met die kennis moet be leid worden ingezet om de C02-uitstoot terug te dringen. Je kunt daaraan zelf bijdragen met de manier waarop je reist en wat je eet. Maar stimuleringsmaatrege len en beperkingen die de over heid oplegt, hebben veel meer ef fect. De economie moet worden omgevormd. Nederland bungelt behoorlijk onderaan de lijstjes met landen die energie duurzaam opwekken. Ondanks alle kennis die we hebben van de techniek en ondanks onze kwetsbare lig ging onder de zeespiegel. We heb ben geen recht op smeltende glet sjers en overstromingen, maar op bescherming daartegen. Daarom stap ik mee naar de rechter." voor om pro blemen op te lossen die we in ons eentje niet kunnen oplossen. Maar dat gebeurt niet. Politici denken maar vier jaar vooruit; aan hun herverkiezing, aan mogelijke belemmeringen voor economische groei op korte termijn. Om ernstige klimaatver andering te voorkomen, is echter een visie voor minstens twintig jaar nodig. De overheid heeft de plicht om zijn burgers te bescher men. Daarom moet je bij wijze van spreke al een vergunning aan vragen als je een stap buiten de deur zet. Dat de overheid ons niet beschermt tegen opwarming van de aarde, is illegaal. Dat maakt me soms echt boos. Hopelijk dwingt de rechter de overheid te zeggen: we stoppen nu met vervuilen." Reinier van den Berg, weerman, mede-ei ser in de rechtszaak: „Als meteoroloog ver diep ik me al heel lang in de realiteit van klimaatver andering. Ik zie dat de opwar ming van de aarde zich in hoog tempo voltrekt. De gevolgen voor de natuur en voor mensen zijn steeds duidelijker zichtbaar: warmterecords, droogtes, smelten de ijskappen, stijgende zeespie gel, overstromingen, mislukte oog sten, hongersnoden, extreme stor men: alle puzzelstukjes vallen in elkaar binnen de theorie dat de aarde opwarmt. De suggestie wordt nog wel eens gewekt dat de wetenschap het daarover niet eens is. Maar klimaatwetenschap- pers zijn het roerend eens: het kli maat verandert en dat wordt ver- Dorien Soons uit Hou ten, moeder van Stein (9) en Lies (8) is één van de 900 mede-eisers in de rechtszaak. „Mijn kinderen moe ten later leven in de wereld die door klimaatverandering wordt bedreigd. Door de te grote voet waarop wij nu leven, teren we in op volgende generaties en andere volken. Zij lijden straks honger als gevolg van de temperatuurstij ging en het extremere weer die ons gedrag veroorzaken. Het is on ze sociale plicht om daar wat aan te doen. Zelfben ik me daarin gaan verdiepen toen ik Marianne Thieme op tv hoorde vertellen hoe groot het effect op het milieu is als iedereen één dag per week geen vlees meer eet. 30 procent van onze C02-uitstoot wordt ver oorzaakt door het voedsel dat we consumeren. Eten en koken doen we elke dag, dus daaraan kunnen we zelf iets doen. Maar om te voorkomen dat de aarde meer dan 2 graden opwarmt, de kritieke grens, is zo veel méér nodig. Er is geen tijd meer om te discussiëren over in hoeverre de mens verant woordelijk is voor klimaatverande ring. We moeten nü aan de bak, anders is het te laat. In de verkie zingsdebatten was klimaatveran dering echter geen thema. De overheid neemt nauwelijks maat regelen om broeikasgassen terug te dringen. Dat maakt me onge rust. Hopelijk voert de rechtszaak de druk op in Den Haag en kun nen we actie afdwingen." "W" oos Ockels, weduwe van I astronaut/wetenschapper H Wubbo Ockels en mede-ei- I ser: „Vanuit de ruimte zag mijn man dat we maar één pla neet hebben. Daar moeten we het mee doen. Er is geen enkele ma nier waarop we kunnen overle ven zonder die planeet, dus moe ten we er goed voor zorgen. Dat besef, daar in de ruimte, was voor hem een hele emotionele erva ring. Ik ben daarin meegetrokken. Onze kinderen en kleinkinderen zijn afhankelijk van de manier waarop wij met de planeet om gaan. Daar mag je dus geen poker mee spelen, zoals Wubbo dat zei. Je gaat je eigen huis toch niet be vuilen? Toch denkt iedereen op de een of andere manier: zo lang mijn buurman niks doet, doe ik het ook niet. De overheid is er- DINSDAG 14 APRIL 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11