900 mensen staan vandaag met een bijzondere eis voor de rechter. Ze willen dat de overheid ons beter gaat beschermen tegen klimaatverandering. 66 10 VERDIEPING KLIMAATVERANDERING Het zal een mediacir cus worden bij de rechtbank in Den Haag. Daar staat vandaag de Neder landse staat te recht. Die is aange klaagd door Milieustichting Urgenda en 900 mede-eisers die zich zorgen maken over de gevolgen van klimaat verandering. De overheid doet niet genoeg om bur gers daartegen te beschermen, stellen zij. Ze willen dat de rechter maatrege len afdwingt om de opwarming van de aarde te voorkomen. Dat trekt - ook buiten de landsgren zen - de aandacht, in het jaar waarin een internationaal klimaatakkoord moet worden gesloten onder de vlag van de Verenigde Naties. De telefoon van Urgenda-directeur Marjan Minnesma staat roodgloeiend. „Wat wij doen is uniek", verklaart ze. „Zaken tegen de staat gaan meestal over iets wat de overheid niet had mo gen doen, zoals het afgeven van een vergunning voor een kolencentrale. Wij vragen de overheid juist om iets wél te gaan doen dat nu niet gebeurt: burgers beschermen." Concreet betekent dit dat de uitstoot van broeikasgassen die verantwoorde lijk zijn voor de opwarming van de aarde, snel moet worden ingeperkt. De overheid schuift het vervangen van fossiele brandstoffen door zonne- en windenergie voor zich uit, stelt Ur genda. „Als we niet willen dat het leven op aarde in de tweede helft van deze eeuw zéér onaangenaam wordt, moe ten we voorkomen dat de aardbol meer dan 2 graden opwarmt. Dat houdt in dat we voor 2020 de C02-uit- stoot met 40 procent moeten hebben teruggedrongen ten opzichte van 1990", stelt Minnesma. „Daarmee vra gen we niks geks. Landen om ons heen, zoals Duitsland en Denemar ken, gaan die 40 procent gewoon ha len. Maar met het huidige beleid van de overheid komen wij hoogstens uit op 17 procent." Volgens Jaap Spier, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, is de juridische weg misschien wel de enige om de impas se rond klimaatverandering te door breken. In het klimaatakkoord dat in decem ber in Parijs moet worden gesloten, heeft hij weinig vertrouwen. „De kans dat daaruit voldoende concrete maatregelen voortkomen om gevaarlij ke opwarming van de aarde tegen te gaan, acht ik 0 procent", stelt hij. „Er zijn heel veel politieke obstakels te ne men voordat we tot internationale af spraken kunnen komen. De belangen van landen lopen uiteen; het ene land wil niet eerder toezeggingen doen dan het andere." Juridisch zijn er volgens Spier echter wel degelijk mogelijkheden om over heden tot een effectief klimaatbeleid te dwingen. Samen met dertien vooraanstaande ju risten en wetenschappers uit negen landen publiceerde hij daartoe vorige week een soort handleiding, die ze de Oslo Principles doopten. Volgens hen zijn staten om verschillende redenen verplicht actie te ondernemen tegen klimaatverandering. Spier: „Klimaatverandering raakt een aantal mensenrechten in het hart, waaronder het belangrijkste: het recht op leven. Nu al sterven mensen door natuurrampen die zijn veroorzaakt door het veranderende klimaat. Daar bij komt dat staten verantwoordelijk zijn voor het voorkomen van schade en dus de uitstoot van broeikasgassen drastisch terug moeten dringen. Ten derde mag een staat volgens het inter nationale recht geen schade toebren gen op het grondgebied van een ande re staat." En dat is wel het geval bij klimaatver andering. Broeikasgassen blijven im mers niet hangen boven de fabrieken en snelwegen waar ze zijn uitgesto ten. Daarbij komt dat ontwikkelings landen het hardst worden getroffen door droogtes, overstromingen en an dere gevolgen van klimaatverande ring, waarvoor ze zelf nauwelijks ver antwoordelijk zijn. In navolging van de Nederlandse kli maatzaak zijn burgers en milieuorga nisaties in december ook in België een rechtszaak tegen de staat begon nen. In de VS lopen juridische proce dures om maatregelen tegen klimaat veranderingen af te dwingen bij de fe derale overheid en bij alle afzonderlij ke staten. Het is niet zo dat de Nederlandse over- Als onze kinderen straks in de ellende zitten, kunnen we in ieder geval zeggen dat we iets hebben gedaan heid de ernst van klimaatverandering niet inziet. Maar op juridisch afge dwongen maatregelen zit zij niet te wachten. Wat zijn de gevolgen als de overheid aansprakelijk wordt gesteld voor fa lend klimaatbeleid? Kunnen slachtof fers van een overstroming of hittegolf dan vervolgens naar de rechter stap pen om een schadevergoeding af te dwingen? Daarvoor hoeft de overheid niet te vrezen, zegt Roger Cox, advocaat van Urgenda en schrijver van het boek Re volutie met Recht over kli maatverandering. „In zo'n ge val zou je moeten aantonen dat de schade een direct gevolg is van kli maatverandering. Dan verzand je al snel in technische discussies, want hittegolven kunnen zich ook zonder de opwarming van de aarde wel eens voordoen." Om schadevergoedingen is het Urgen da vandaag in de Haagse rechtszaal so wieso niet te doen. Behalve het af dwingen van maatregelen die een ge vaarlijke klimaatverandering moeten voorkomen, stelt de milieustichting met de rechtsgang ook een symboli sche daad. De internationale aandacht die de zaak trekt, is belangrijk. „In ons eentje kunnen we in Neder land het wereldwijde klimaatpro bleem natuurlijk niet oplossen", ver klaart Marjan Minnesma. Samen met de 900 mede-eisers, on der wie duurzaamheidsgoeroes, be kende en 'gewone' bezorgde Nederlan ders, vraagt zij de rechter vandaag om te verklaren dat een opwarming van de aarde met meer dan 2 graden tot schending van de mensenrechten leidt. „Als onze kinderen straks in de ellen de zitten en zij vragen waarom nie mand iets heeft gedaan om de desas- treuse opwarming van de aarde te voorkomen, kunnen we in elk geval wijzen op de rechtszaak die Urgenda in 2015 voerde", zegt de directeur. Een verklaring van de rechter zou daar naast een belangrijk wapen zijn tegen klimaatsceptici. Minnesma: „De discussie over óf het klimaat verandert, kunnen we dan eindelijk achter ons laten. We moeten nu als een idioot aan de slag." door Annemieke van Dongen foto Sash Alexander/ANP beeldbewerking De Persdienst Naar de rechter voor een beter klimaat Marjan Minnesma, directeur Urgenda, organisatie die staat aanklaagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10