Alles over de perfecte dag voor trouwlustigen Provincie hoopt op Europees geld Inwoners dorp mogen ideeën spuien voor leuker Lamswaarde 20 ZEEUWS-VLAANDEREN FIETSPAD LANGS DODENDRAAD 0 De gereconstrueerde Dodendraad staat niet meer onder stroom, maar laat een fel alarmbelletje horen. Die wijsheid werd opgedaan tij dens de eerste trouwbeurs van Zeeuws Trouwen zaterdag in par tycentrum Mauritshof in IJzendij- ke. De Sluiskilse wedding- en par typlanner Lilian Overbeeke-de Putter hoopt met Zeeuws Trou wen hèt trouwplatform voor Zee land te hebben opgericht. Zeeuws Trouwen brengt kandidaat-huwe lijkspartners en bedrijven die wat voor hen kunnen betekenen, bij De cijfers spreken boekdelen. Voor de periode 2012-2015 had de provincie oorspronkelijk 26 mil joen euro vrijgemaakt. Na bezuini gingen ging het mes in dat bud get. Uiteindelijk bleef er 18,6 mil joen euro over, een korting van ruim een kwart. De provincie heeft bovendien geen duidelijk beeld hoe haar financiële positie zich de komende vier jaar ontwik kelt. Dat is mede afhankelijk van het reilen en zeilen van energiebe drijf Delta. Delta gaf vorig jaar een waarschuwing af. Gezien de moeilijke energiemarkt kan de ko mende jaren mogelijk geen divi dend aan aandeelhouders worden uitgekeerd. De provincie heeft de helft van die aandelen in bezit. Eind 2015 moet de provincie op nieuw bepalen welke sectoren ze de komende vier jaar stimuleert, hoe ze dat wil doen en hoeveel geld er voor beschikbaar is, blijkt uit de startnotitie. In de afgelopen periode werden kansrijke projec ten opgezet voor vergroening van de economie (biobased), containe- elkaar. Tijdens de beurs waren 25 bedrijven en instellingen te vin den, die de bruiloft voor stellen tot 'de dag van hun leven' kun nen maken. „Bijna allemaal uit Zeeuws-Vlaanderen en enkelen van de overkant of uit nabij Vlaan deren. In elk geval allemaal op een afstand waar Zeeuws-Vlamin gen makkelijk naar toe kunnen", wierf Overbeeke. De planner had dus niet alleen ge dacht aan kleding, sieraden en ma- ke-up, maar ook aan, huur van een kerk, een geluids- en muziek installatie of een trouwkoets. Alle informatie over trouw- en andere feesten is te vinden op Over- beekes nieuwe website: www.zeeuwstrouwen.nl risatie in de havens, zorgtoeris- me, recreatieve infrastructuur, de agrofood, nieuwe teelten en tech nieken in de landbouw, ontwikke ling van binnendijkse aquacul- tuur en energie-innovaties zoals proeven met getijde-energie. Een aantal projecten is geslaagd, een aantal niet of ze vergen een lange adem zoals biobased. De provincie wil met de project matige aanpak doorgaan, maar dan minder als pinautomaat en meer als regisseur. In de startnoti tie staat tevens dat de provincie het aantal speerpunten wil beper ken. Ook wil ze haar budget voor al inzetten voor cofinanciering van projecten waarvoor Europees geld kan worden binnengesleept. Dat betekent dat de economische agenda van de provincie moet aan sluiten op Europese thema's als in novatie, koolstofarme economie, groene energie en verbetering van de arbeidsmarkt. In de afgelopen vier jaar oogstten het Zeeuwse bedrijfsleven, over heid en kennisinstellingen 84 mil joen euro aan EU-subsidies voor in totaal 348 projecten. DE KLINGE - De gruwelen van de Eerste Wereldoorlog worden in Nederland nog wel eens vergeten. Des te beter dat een paar meter 'dodendraad' op de grens van De Klinge en Clinge mensen ook aan die vergeten geschiedenis herin nert, zei de Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder zaterdagmor gen tijdens de inhuldiging van het gereconstrueerde stuk dodelij ke grensafschrijding. Hij verwelkomde twee schrijvers, Hedwig van der Velde en Hans Kuyper, die beiden een (kin derboek over de draad schreven. Mulder hoopt dat hun boeken 'de witte vlek', die de Eerste Wereld oorlog in het Nederlandse geschie denisonderwijs is, opvullen. De gemeente Sint-Gillis-Waas laat de dodendraad juist in 2015 weer zien. „Het is nu honderd jaar geleden dat België werd afge scheiden van het neutrale Neder land, een mooi moment om de re constructie van de dodendraad te begroeten", zei schepen Wilbert Dhondt van Sint-Gillis-Waas. De dodendraad moest het personen verkeer én de smokkel tussen Ne derland en België onmogelijjk ma ken. Vooral in het eerste oorlogs jaar zochten zo'n miljoen Belgen hun heil in Nederland. Dat vindt Lonny de Schrijver-Ver- brugge. Ze roept alle dorpsgeno ten op maandag 20 april naar café De Koning te komen voor de bij eenkomst: 'Samen voor een beter dorp'. „We zijn als inwoners van Lamswaarde samen verantwoor- De burgemeesters van Hulst en Clinge (Van Waesberghe en Ver- couteren) zorgden er persoonlijk voor dat tienduizenden mensen van de overkant van de grens wer den opgevangen en daar zijn de Waaslansders nog immer dank baar voor, memoreerden diverse Vlaamse sprekers. De inhuldiging van de dodendraad werd verder opgeluisterd door muziek van doe delzak en trom, verhalen en ge dichten. delijk voor ons dorp. Het zou dan ook mooi zijn om van iedereen te horen wat hij of zij mist, kwijt wil of wil verbeteren. Samen kun nen we er voor zorgen dat het fijn blijft en nog leuker wordt in Lamswaarde." Klachten en wensen in een dorp worden vaak overgebracht door de dorpsraad. In Lamswaarde slaapt die raad al een paar jaar, na dat enkele actieve bestuurders de pijp aan Maarten gaven. Enkele an dere bestuurders houden de dorpsraad kunstmatig in leven, onder meer door de site www. lamswaarde.com in de lucht te houden. Lonny de Schrijver prijst De plechtigheid werd al om half acht 's morgens gehouden om haar in een passende 'serene sfeer' te laten plaatsvinden, legde schepen Dhondt uit. Tenslotte zijn heel wat grensbewoners om gekomen, ook al omdat de dodelij ke werking van 2000 volt destijds nog niet bekend was bij de mees te mensen. In de middag werd ook nog het uit Sint Niklaas ko mende en naar Hulst doorgetrok ken fietspad in gebruik genomen. Een feestje voor een rijwielpad over een oud spoortracé brengt toch een andere stemming. Hoe wel het wel mooi meegenomen is dat toeristische fietsers straks alle maal langs de dodendraad rijden en een stukje vergeten geschiede nis kunnen beleven, benadrukte burgemeester Mulder. zich gelukkig dat haar buurman Frank van Driessche wethouder van Hulst is, zodat Lamswaarder noden bij het college bekend zijn. „Maar om beter te worden ge hoord en meer voor elkaar te kun nen krijgen, is het goed om weer een actieve dorpsraad op poten te zetten. Misschien kunnen we dat tijdens de bijeenkomst voor el kaar krijgen." Welzijnswerker Ellen Verstraten van Hulst voor Elkaar leidt de bij eenkomst in De Koning. Ze bena drukt dat dorpelingen zelf moe ten aangeven wat ze willen. „Een rol voor Hulst voor Elkaar is altijd bespreekbaar." Dodendraad herinnert aan oorlogsleed 'Zo'n koets geeft toch wel wat extra cachet aan een bruiloft, of niet lief?' Op de trouwbeurs konden stellen inspiratie opdoen, foto Peter Nicolai IJZENDIJKE - Dé trouwdag van 2015 in Sluis is 15 mei: 15-05-2015. Acht bruidsparen hebben die dag, de vrijdag na Hemelvaart, al ge boekt bij één van de vier buitenge wone ambtenaren van de burgerlij ke stand van de gemeente Sluis. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Om de Zeeuwse eco nomie te vernieuwen, leunt de pro vincie financieel steeds zwaarder op Europa. Door rijksbezuinigingen en een afkalvend Delta-dividend heeft ze zelf steeds minder geld om de economie aan te jagen. De provincie bezuinigt, om dat rijksuitkering daalt en di vidend van Delta geen zeke re inkomstenbron meer is door René Hoonhorst door René Hoonhorst LAMSWAARDE - Het is nog leuk wo nen in Lamswaarde. Een dorp met een café, restaurant, dorpshuis en diverse sportverenigingen. Maar om de leefbaarheid in stand te hou den - of zelfs nog te verbeteren - moeten dorpelingen wel hun uiter ste best (blijven) doen. Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst heeft bloemen gelegd bij de her denkingsmeters 'Dodendraad' op de grens van De Klinge en Clinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70