gffi) Tot wel 50 kortJSS Historische handdruk met de ideale vijand Sjaak Rijke is weer thuis in Woerden s^stipreizen.nl IN HET NIEUWS 5 NIEUW: StipvandeDgg.nl v maaody nü v.a Prijsstunt! Wegens groot succes extra data zie stipreizen.nl/mrk3m \ingekocht! leidingen is onveranderd, harde toezeggingen over referenda zijn er niet gedaan. De twee commis sies lijken een tactiek van de uni versiteit: van uitstel komt afstel. Maar zover zal het niet komen. De studenten en docenten heb ben met de wekenlange actie hun onvrede op de kaart gezet. Hun ge luid valt ook zonder een Maagden huisbezetting niet meer te nege ren. Het protest klonk helder door tot in Den Haag. „Dit is wel het eind van de bezetting, maar niet het eind van de discussie", zei minis ter Jet Bussemaker van Onderwijs zaterdag. Ze schuift binnenkort aan bij een van de debatten op de UvA. De Tweede Kamer gaat pra ten over het rendementsdenken in het onderwijs. „Het zou mij niet verbazen als rendementsden ken het woord van het jaar 2015 wordt", liet een demonstrant zich ontvallen. Ook op andere universiteiten richtten (weliswaar kleine) groe pen studenten een eigen afdeling van De Nieuwe Universiteit op. Zelfs medewerkers van de thuis zorg zagen hun problemen weer spiegeld in die van de studenten en steunden de actie. Of de inspanningen ook echt blij vende resultaten opleveren, is af wachten. De Wet universitaire be- stuurshervorming kwam er, na de actie van 1969, ook pas in 1970. Maar zijn de studenten straks niet tevreden, dan weten ze pre cies hoe ze hun standpunt kracht bij kunnen zetten. Actievoeren werkt. Castro kon het niet nalaten tij dens zijn speech nog eens de be kende riedel af te steken over hoe het eiland de afgelopen halve eeuw is dwarsgezeten door de VS. Maar hij prees Obama ook uitge breid en noemde hem een eerlijk man. Obama op zijn beurt zei met nadruk dat het tijd was voor een nieuw hoofdstuk en - met zo veel woorden - dat men alleen in vloed kan hebben op Havana door dialoog. De Amerikaan kreeg op voorgaan de toppen van de OAS de mantel uitgeveegd door andere presiden ten over het halsstarrige beleid. Cuba mocht van de VS ook nog nooit deelnemen aan de top. Oba ma lijkt ervan geleerd te hebben. Maar hoe reëel is het om echte verandering te verwachten? Sinds er sprake is van toenadering, in december, is het vooral de VS ge weest die intenties heeft uitge sproken de relatie te normalise ren. Cuba kijkt de kat uit de boom. Van meer vrijheid en ver andering op het gebied van men senrechten is weinig te merken. Cuba heeft wat dat betreft een las tig verleden. Na het wegvallen van geldschieter Sovjet-Unie liet Havanna de afgelopen 25 jaar va ker de teugels vieren, met name als het economisch slecht ging. Om daarna terug te keren naar al gehele controle en repressie. Ho pen dat dit nu snel gaat verande ren, is een beetje hopen tegen be ter weten in. Het kleine commu nistische Cuba heeft zijn rol van calimero zo geperfectioneerd dat die niet makkelijk kan worden af gelegd. De grote VS zijn de 'idea le' kapitalistische vijand. Andersom was Washington ook niet te betrappen op slimme di plomatie. Het kostte Obama zes jaar om de relatie met Cuba op nieuw vorm te geven. En zijn voornemens worden door havi ken in de Amerikaanse politiek weggelachen. Het door Republi keinen gedomineerde Congres zal niet zomaar meegaan in de dooi van de kille relaties. Ook zal een nieuwe president in 2017 niet automatisch hartelijk blijven voor Castro. Zeker niet als dat een Republikein als Ted Cruz of Jeb Bush is. Hun conservatieve achterban telt veel gevluchte Cu banen die mordicus tegen goede relaties met Havanna zijn. Toch zijn er lichtpuntjes: in Amerika is een nieuwe generatie kiezers min der beducht voor Cuba. Er is be hoefte aan een nieuwe start. En op het eiland zelf is enthousiast gereageerd op de toenadering. Daar komt bij dat een van Cuba's belangrijkste economische bond genoten, Venezuela, steeds zwak ker wordt. Er is dus niet veel, maar wel een beetje speelruimte. Sjaak Rijke, de Nederlander die ruim drie jaar door mos limextremisten werd vastge houden in Ma li, is thuis in Woerden. Een Sjaak Rijke woordvoerder foto EPA van de gemeen te heeft dat gisteren bevestigd na berichtgeving van RTV Utrecht. Rijke is zaterdag in de loop van de dag thuisgekomen. Hij wil geen aandacht van de media. Ook wil hij voorlopig geen feestje of groots onthaal, aldus de gemeen te. De toen 51-jarige treinmachinist uit Woerden werd op 25 novem ber 2011 ontvoerd terwijl hij met zijn vrouw op vakantie was in Timboektoe in Mali. Zijn echtge note wist te ontsnappen aan de gewapende ontvoerders. Rijke werd meegenomen, samen met een Zweed en een Zuid-Afrikaan. Een Duitse toerist werd bij de ont voeringsactie gedood. Vorig jaar november verscheen nog een emotionele oproep van Rijke, die smeekte om hulp. Hij werd vorige week bevrijd door commando's van het Franse leger. Americas Nergens stipreizen.nl/huldr of /tslml Nyoordeliger MAANDAG 13 APRIL 2015 Absolute bodemprijs! mei t/m oktober o.a. Marrakech, Fez en Casablanca inclusief vliegreis, transfers en verblijf in 3-sterren hotels met ontbijt en een Ned. of Eng.spr. gids gemaakt ANALYSE CUBA-VS door John jas PANAMA CITY - Historisch. Van dat woord kregen commentatoren af gelopen weekend geen genoeg om de ontmoeting van de Amerikaan se president Barack Obama en zijn Cubaanse ambtgenoot Raul Castro te benoemen. Op een top van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) drukten zij elkaar de hand en spraken ze elkaar. Barack Obama (r) drukt Raul Castro de hand foto EPA WOERDEN - CUMURE DE US Panama, mei t/m oktober verblijf in Landal Residence Duna of Landal Marina Lipno inclusief eindschoonmaak Bohemen en het Lipnomeer of Boedapest en het Balatonmeer boek online of bel met 088 - 70 70 600 MK'v Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. sgr V?-'-* De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbei Kijk dus snel opstïpvandedag!m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5