Duurzaam dorpshuis Noordwelle heeft auto voor oudere inwoners 64 Alleen inwoners van Zonnemaire kunnen lid worden van de WSV Bommenee 66 Het zijn allemaal gezellige mensen. Ik hoop dat de aanleg een feestje wordt Kids dol op zingende zussen 20 SCHOUWEN-DUIVELAND RECREATIE Watersportvereniging Bommenee, 23 leden, mag vaste ligplaatsen maken in haventje bij Zonnemaire. Luxaflex® Outdoor Terraszonwering VOORJAARSFEEST ZONNEMAIRE - De 23 leden van de watersportvereniging Bommenee moeten deze zomer de handen flink uit de mouwen steken. Burgemeester en wethouders zijn van plan vergunning te verlenen voor de aanleg van vaste ligplaat sen voor de pleziervaart in het ha ventje van Bommenede bij Zon nemaire. „Het zijn allemaal gezel lige mensen. Ik hoop dat de aan leg van de haven een feestje wordt," vertelt voorzitter ]im Louisse (66) uit Zonnemaire. Het begon allemaal in 2010 toen vijf inwoners van Zonnemaire, waaronder Louisse, het lokale ver enigingsleven een oppepper wil den geven. Met hun plan voor een watersportvereniging wilden ze ook de historische band tussen het dorp en de haven herstellen. Drie jaar geleden werd de vereni ging bij de notaris beschreven. Pas eind vorig jaar - toen de plan nen voor de jachthaven concreet werden - zijn de eerste leden inge schreven. „Het blijft kleinscha lig," legt Louisse uit. „We willen geen extra autoverkeer door het dorp. Alleen inwoners van Zonne maire kunnen lid worden. De ge meente wil ook geen grootschali ge ontwikkelingen meer in het ha ventje. Er zouden eigenlijk ecolod- ges komen en een camping en ho reca. Maar dat is op dit moment al lemaal van de baan. Eind vorig jaar liet de gemeente weten dat ze alleen met de WSV Bommenee verder wil." De kleinste watersportvereniging van het eiland laat in een komme tje van 35 meter in de haven meer palen slaan. Daartussen leggen de leden drijvende steigers aan. Dwars op die steigers komen de boten in boxen te liggen. Louisse: „We hebben vergunning voor 23 gevraagd, maar we maken er maar twintig. Er zijn leden bij die nog een boot moeten aanschaffen. Ver der komt er een jollenveldje voor bootjes op trailers en voor de jeugd komt er nog een drijvend plateau, waar ze zelf een bootje op kunnen trekken. De meeste le den hebben een voorschot be taald, om de eerste investeringen mee te financieren. In totaal gaat het, denk ik, zo'n 40.000 euro kos ten." Het kommetje is momenteel in gebruik als 'strafhaven' van het Grevelingenschap. Schippers die weigeren te betalen voor een over nachting op de Grevelingen, moe ten hun boot hier achterlaten. In het haventje zijn verder nog een aantal ligplaatsen voor passan ten en er liggen ook werkboten van het Grevelingenschap afge meerd. De begroeiing - voornamelijk doornstruiken - rond het komme tje, laat de vereniging staan als na tuurlijke afrastering. Na het vogel- broedseizoen wordt vanaf de weg een pad naar de steigers aange legd. Begin volgend jaar zouden de eerste boten van de WSV Bom menee kunnen worden afge meerd. „We hebben water en stroom, maar verder zijn er geen facilitei ten," zegt Louisse. Voor de après-sail wordt uitgeweken naar de grote boot van een van de be stuursleden. „Of je drinkt wat op je eigen schip. En verder hebben we drie cafés in Zonnemaire. Het dorp ligt op anderhalve kilometer van de haven. Dat fiets je zó." Die auto staat er, bij wijze van proef, één dagdeel in de week. Ouderen kunnen er boodschap pen mee doen of een bezoekje mee afleggen. De auto wordt dan bestuurd door een vrijwilliger. Het dorpshuis heeft, in samenwer king met de coöperatie Energie Werkt, ook een oplaadpunt voor auto's en fietsen. Dat maakte voor zitter Ed Heye van de dorpsraad Noordwelle zaterdag bekend bij de heropening van het gereno veerde dorpshuis. „Van die oplaad- punten hebben we wat verdien sten," licht Heye toe. Want het is de bedoeling dat de dorpsgemeen schap in 2017 de exploitatie en misschien ook het eigendom van het dorpshuis overneemt van wo ningbouwvereniging Zeeuwland. Heye: „We gaan brainstormen en kijken of het financieel mogelijk is. Begin volgend jaar moeten we daar mee klaar zijn. Het nieuwe dorpshuis is al een eerste slag. Het is geïsoleerd, er staat een zui nige ketel in en er liggen zonnepa nelen op het dak. Dat scheelt ons misschien wel de helft van de energiekosten." Aan de belangrijk ste voorwaarde voor zelfstandige exploitatie voldoet Noordwelle al: een betrokken bevolking, die tij dens de renovatie de handjes flink liet wapperen. „Gelukkig mochten wij ook nog wat doen. De zonnepanelen leggen," zei voorzitter Dick Kooman van de stichting dorpshuizen. De openingshandeling werd ver richt door wethouder Jacqueline van Burg. Zij verving burgemees ter Gerard Rabelink. Die zegde af omdat hij zaterdag grootvader is V.l.n.r: Vera Pals, Heidi Bos, Martin Loeve, dorpsraadvoorzitter Ad Heye en geworden. Koos van Doorn bij het oplaadstation in Noordwelle. foto Dirk-Jan Gjeltenma PAC Zonweringen Marje Curieweg 15>438g WB viissingen Aiuiight Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratie consemuider horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda's T. 0118 - 552010wWW.paCZOnweringen.nl Kleinste watersportclub krij gt haven door Ton van den Nouweland Voorzitter Jim Louisse Voorzitter Jim Louisse BURGH-HAAMSTEDE - Razend populair zijn ze en daarom een prima vervanger van zanger Ben Saunders, die het gisteren liet afweten op het verjaarsfeest van de ondernemersvereniging, hotel Bom en snackbar 't Dolfijntje in Burgh-Haamstede. De drie zingende zussen van O'Gene - winnaars van The Voice of Holland 2014 en zaterdag nog op televisie te zien - kregen de feest tent aan de Ring in beweging. Lisa, Amy en Shelley uit het Brabantse Zijtaart waren ook niet te beroerd om hun fans van handtekeningen te voorzien. Hun auto werd bij vertrek uit Burgh-Haamstede nog door joelende meiden achter volgd. De eerste editie van het gratis toegankelijke voorjaarsfeest werd inge leid door DJ Bee (bekend van de Kidsparty Aemstie Alive) en uitgeleid door DJ Santos Suarez (bekend van dancefeest Beachboom). De feesttent zat gister middag voor driekwart vol. foto Dirk-jan Gjeltema door Ton van den Nouweland noordwelle - Noordwelle heeft het eerste dorpshuis op Schou- wen-Duiveland waar je als oudere inwoner een elektrische auto kan lenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53