Illegalen weigeren nachtopvang Uitspraak paus zorgt voor rel met Turkije Donau cruises IN HET NIEUWS 3 MAANDAG 13 APRIL 2015 Eentje waarbij niet het uiteindelij ke doel is terugkeer naar, in zijn geval, Congo. Zolang dat niet is ge regeld, willen ze bij elkaar blijven. Daarom kiezen ze nu voor leven op straat. De meesten althans. Slechts een enkeling heeft zich bij de BBB-opvang laten registre ren. „Als het donker wordt, gaan we onder een boom liggen. Of tus sen het afval", zegt een van de So- maliërs. „Dan blijven de mensen zien dat ons probleem nog niet is opgelost", voegt Eric toe. Een bewoner deelt speculaasjes uit. Achter hem hangt een snoer kerstlampjes. Eric is een paar keer naar andere EU-landen vertrok ken, maar die zonden hem, con form de afspraken, naar Neder land terug. Fel: „Jullie hebben mij lang hoop gegeven op een nieuwe toekomst. De procedures duurden lang. Congo laat mij niet meer binnen. Dan is het toch inhu maan mij zo te laten zitten." AMSTERDAM - De 125 uitgeproce deerde vluchtelingen die in de kan toorruimte van een gekraakte par keergarage in Amsterdam wonen, weigeren nachtopvang door de ge meente. Zij vinden de bed-bad-broodvoor- ziening (BBB; slapen, douchen, eten) die Amsterdam hen biedt, onvoldoende en eisen 24 uursop- vang. Uit protest gaan ze vanaf vandaag als groep weer op straat leven. „Wij willen een definitieve oplossing, een vaste verblijfplaats. Dat zijn bed, bad en brood niet", zegt een woordvoerder van de vluchtelingen. De Vluchtgarage in de Bijlmer meer, waar de illegale vluchtelin gen sinds december 2013 verblij ven, wordt vanochtend ontruimd. Amsterdam wil de garage slopen omdat die een grote kostenpost is. De rechter bepaalde eerder dat de bewoners pas per 1 mei uit het pand moeten vanwege de weers omstandigheden. Volgens het ge rechtshof kan dat per direct, om dat de gemeente nu de BBB-op- vang heeft. Maar daar hebben de vluchtelingen dus geen bood schap aan. In een reactie zegt het gemeente bestuur dat haar grenzen zijn be reikt. „De gemeente heeft zich enorm ingespannen voor deze groep, maar wij mogen geen 24 uursopvang bieden aan uitgepro- cedeerden. Daarover gaat het Rijk. Het zou anders bovendien een grote aanzuigende werking kun nen hebben", zegt de woordvoer der van burgemeester Eberhard van der Laan. De groep vluchtelingen staat sinds 2012 bekend onder de naam 'Wij zijn hier' en verbleven onder meer in een tentenkamp, een kerk en een voormalige gevange nis. De asielzoekers zijn uitgepro cedeerd, maar kunnen niet terug omdat het te gevaarlijk zou zijn in hun moederland of omdat ze niet de juiste papieren hebben en ze daarom worden geweigerd. Het is de verwachting dat de groep vluchtelingen uiteindelijk intrekt in weer een ander leeg staand pand. Met de recente uit spraak van het hof over de Vlucht garage, is dat onderdak mogelijk van korte duur. VATICAANSTAD - Paus Franciscus heeft gisteren een diplomatieke rel met Turkije veroorzaakt door de Armeense genocide 'de eerste ge nocide van de twintigste eeuw' te noemen. Turkije riep prompt de ambassa deur van het Vaticaan op het mat je en besloot later zijn eigen am bassadeur bij het Vaticaan terug te roepen voor overleg. De kerkvorst deed zijn uitspraken tijdens een speciale mis vanwege de genocide in 1915. Over bijna twee weken wordt herdacht dat de slachting honderd jaar geleden plaatsvond. „Het verzwijgen of ontkennen van het kwaad is als het toestaan dat een wond blijft bloeden zonder dat je die ver bindt", sprak Franciscus. Hij zei het zijn plicht te vinden om de mannen, vrouwen, kinderen, priesters en bisschoppen te eren die 'gevoelloos' zijn vermoord. De uitspraak van de paus is poli tiek beladen. Turkije en Armenië hebben een eeuw na dato nog steeds ruzie over de vraag of tij dens de oorlog genocide (volke renmoord) is gepleegd op de Ar meniërs, die destijds onder het ge zag van het Ottomaanse Rijk vie len. Vaststaat dat honderdduizen den Armeniërs om het leven kwa men door geweld, honger en de portaties naar de woestijn. Som mige historici spreken van ander half miljoen slachtoffers. Turkije ontkent dat er genocide heeft plaatsgevonden. Volgens dat land is het aantal slachtoffers over dreven en ging het om oorlogs slachtoffers. Turkije en Armenië hebben een eeuw na dato nog steeds ruzie over de vraag of er genocide is gepleegd Turkije ontkent dat er geno cide heeft plaatsgevonden. Volgens dat land ging het om oorlogsslachtoffers De wereld is Kras Riviercruises verlaagd! Ga naar Kras.nl/donau of bel0900-96977ocpg Donau Klassiek deluxe Donau naar de Zwarte Zee r iU I r-r^irrrrrr-rr-er Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds MS My Story Compleet verzorgd naar dé Donauklassiekers. Met Kras-reisbegeleiding aan boord! Varen over de Donau Van Passau naar o.a. Bratislava, Boedapest, BTjfn! Ezstergom, Wenen, Melk en Wachau. Cruise per MS My Story"** Busreis, 2 hotelnachten, maaltijden Vertrek: april t/m okt. Zie: Kras.nl/91049 Van Passau naar o.a. Melk, Wenen, RSRI Boedapest, Bratislava en Dürnstein. Cruise per luxe MS Select Explorer**** Busreis, 2 hotelnachten, maaltijden Vertrek: 21/6 en 16/8 Zie: Kras.nl/91124 Van Passau naar o.a. Wenen, Belgrado, IJzeren Poort, Rousse, Novi Sad, Boedapest, f Cruise per MS My Story**** Inclusief excursie naar Constanta Vertrek: 10 oktober Zie: Kras.nl/91018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3