Moeder van terrorist vergoelijkt niemand KflCHUP WOlftN WH Fijnzinnig met peilloze dieptes DIZZIE 27 Kanshebbers voor Gouden Lijst 2015 Lees en schrijf zelf verhalen op Dizzie.nl En weer siert het portret van een bekende Vlaamse actrice het om slag van een boek met een (to neeltekst van Tom Lanoye. Eerder dit jaar speelde Frieda Pit- toors de rol van koningin Lear in Lanoye's vrije variant op een van Shakespeare's grootste stukken. Ze keek de lezer vanaf het boek vorsend aan. Nu staat Viviane De Muynck op de achterkant van GAZ. Pleidooi van een gedoemde moeder, de novel le die Lanoye heeft geschreven op basis van zijn eigen toneelstuk, dat aanstaande vrijdag in Tielt in première gaat bij Theater Malpertuis. De datum en de plaats zijn niet willekeurig geko zen. Vrijdag 17 april is het honderd jaar geleden dat in Tielt de eerste gasaan val in de geschiedenis plaatshad. In het tweede jaar van de Eerste Wereld oorlog, die in België groots wordt herdacht. Het was de eerste gasaan val, door de nazi's. Vijf da gen later, bij leper, wer den bij een nieuwe aanval naar schatting 1.150 solda ten van een Franse divisie gedood. Een kwart daar van was Algerijns. Zo vallen de tijden sa men. We kunnen het wel aan Lanoye overlaten om lij- nen door de geschiedenis te trek ken. In de novelle GAZ komt een moeder aan het woord wier zoon een terroristische aanslag heeft ge pleegd, ergens 'in het hart van Eu ropa'. Hij is daarbij in de nasleep ook zelf gedood. De gruwelijke feiten kunnen met enige goede wil uit de monoloog van de moeder bijeen worden ge sprokkeld, ware het niet dat fei ten er niet toe doen. De moeder vertelt hoe ze haar zoon alleen moest opvoeden, hoe hij zich af- en opsloot, steeds va ker turend op een computer scherm. Haar zoon, ooit ter we reld gekomen via een keizersne de, met wie ze het con tact verloor tijdens de puberteit toen de hor monen hen uiteendre ven. De moeder probeert antwoorden te vinden. Waarom kwam haar zoon tot deze daad en anderen niet? Ze weet dat ze geen goed meer kan doen, maar ook vergoelijkt ze haar zoons daden niet. 'Had mijn zoon zijn da den gepleegd in oor logstijd, en in het uni form van ons leger? Hij had een monument ge kregen', zegt ze, waar mee Tom Lanoye de ge schiedenis van een eeuw overspant. Zeer indrukwekkend. De Nederlandse uitgever heeft ge worsteld met de vraag hoe de titel te vertalen van de roman Dept. of speculation van Jenny Offill. Het is Verborgen beloftes geworden, ver naast de oorspronkelijke titel dus, maar toch goed. Beloftes zijn er veel in deze roman, nog meer blijft verborgen. Het verhaal laat zich samenvatten in één alinea. Hier is een vrouw aan het woord die tekenen van de pressie vertoont. Ze doceert Crea tief schrijven aan een universiteit en ze schreef ook zelf een roman. Met haar man heeft ze een doch ter. Het is een vriendelijke man, benadrukt ze, maar hij gaat wel vreemd. Het zijn deze omstandigheden die maken dat de vrouw, die in de roman naamloos blijft, in een luci de depressie terecht is gekomen. Zo lijkt het, niets is zeker. Im mers: veel blijft verborgen. Een ro man vol peilloze dieptes, 192 blad zijden oneindigheid. Jenny Ofïïll laat de vrouw haar verhaal in fragmenten vertellen. Ze is bang, verward, maar op an dere momenten helder en humo ristisch. Ze diept prachtige passa ges op bij Kafka, Rilke en Keats als het gaat over ouderschap. Zelfs met een oud instructieboek voor huisvrouwen, van eind negentien de eeuw, weet ze wel raad. Met de ze open verwijzingen naar litera tuur, en door de fragmentarische vertelwijze, dringt zich de vergelij king op met het werk van Valeria Luiselli. De relatie met haar man is er een van botsende tegenpolen. Als ze zijn bedrog merkt, switcht ze van 'ik' naar de derde persoon en noemt ze zich 'de vrouw'. Om naar zichzelf te kunnen kijken. Laatje boek op een plek achter om na te denken over hun eigen leven MAANDAG 13 APRIL 2015 NOMINATIES De Gouden Lijst wordt op 15 april uitge reikt aan de beste jeugdboeken voor 12 tot 15 jaar. Genomineerd is onder meer Onder de ketchupwolken van Annabel Pitcher. Nieuwsgierig naar andere nomi naties? Op Dizzie.nl vind je ze allemaal. BLOG Er wordt volop geblogd op Dizzie.nl. Van leeservaringen, columns en gedichten tot korte verhalen. Lees het inmiddels drie delen tellende verhaal De plattelandsprak tijk, geschreven door een enthousiast Diz- zie-lid. Of begin een eigen blog! VAN EIGEN BODEM door Theo Hakkert CAZ Tom Lanoye 64 blz. Prometheus 10 euro Bespreek dit boek zelf op Dizzie.nl ROMAN door Theo Hakkert Jenny Offill - Verborgen beloftes. Vertaling Roos van de Wardt 192 blz. De Geus, 18,95 euro. ZWERFBOEKENDAG is weer Zwerfboekendag! Vandaag la ten leesliefhebbers hun boeken op de gekste plekken achter om gevonden te worden door andere boekenfans. Die moeten deze lectuur later ook weer er gens neerleggen. Lees meer op Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27