De Oranjepolder bij Arnemuiden was tien jaar terug in beeld als de plaats waar honderden woningen zouden komen. Tijdens vele sessies kreeg de bevolking de kans om uitgebreid haar visie over de toekomst van de polder te geven. 24 ZEELAND AMBITIE IN ZEELAND TUSSEN DROOM EN DAAD De familie Kodde boert rus tig voort in de Oranjepol der bij Arnemuiden. Het is goede grond, zo zegt Jo Kodde die nu gepensio neerd is maar een aantal ja ren terug nog volop actief was als landbouwer, samen met zijn neef 'Zwarte' Jo Kodde. Dat de familie Kodde daar nog rustig kan boeren is geen vanzelfspre kendheid. Tien jaar geleden werden er in het Middelburgse stadskantoor volop plannen ge maakt om die polder eens flink op de schop te nemen. Het was de tijd dat er groots werd ge dacht. De vissersplaats Arnemuiden moest te rug aan het water. Na het felle protest van de inwoners van Kleverskerke, tegen de ontpolde- ringsplannen van hun gebied, werd 'Arnemui den aan het water' heel wat realistischer inge schat, blikt de Middelburgse beleidsambte naar Joost Lievense terug. Hij was als vakspe cialist nauw betrokken bij die plannen en heeft in zijn archief nog enkele mooie rappor ten liggen die laten zien dat er toen heel se rieus nagedacht werd om een deel van de Oranjepolder aan het water prijs te geven. Des tijds was dat nog niet zo'n beladen ingreep als nu. Het ging niet alleen om ontpolderen maar ook om woningbouw. Arnemuiden moest groeien en de polder ten noordwesten werd gezien als het meest logische gebied. Uitbrei ding kon gecombineerd worden met natuur ontwikkeling, met het versterken van de re creatiemogelijkheden en met het verstevigen van Arnemuiden als toeristische bestemming. En het mooie, zo vervolgt Lievense, was dat de stichting Leven met Water het project om armde waardoor er veel subsidie beschikbaar kwam. In het kielzog van die stichting kwa men ook medewerkers van TNO, Erasmus Universiteit en een ingenieursbureau naar Ar nemuiden om te helpen. Er werd besloten dat het plan gedragen moest worden door de be volking en dat die nauw betrokken moest wor den bij alles. Om te beginnen mochten veel in woners hun dromen uitleven want de weten schappers wilden niet dat ze in hun visie be perkt werden door iets als betaalbaarheid en uitvoerbaarheid. Dat resulteerde bijvoorbeeld in de wens van een Arnemuidenaar om daar een villa met landingsbaan te kunnen bou wen. Na dat 'dromen' moesten de inwoners te- Het was de tijd dat er nog groots werd gedacht. De vissersplaats Arnemuiden moest terug aan het water en 'het rond je Arnemuiden' leek ook wel wat Het donkerblauwe scenario Het lichtblauwe scenario Plan voor Oranjepold Wat is er terechtgekomen van de Grote Plannen die blijkens indruk wekkende stapels papieren het Zeeuwse landschap zouden herscheppen? Vandaag: De graansilo van Zierikzee. foto achtergrond Ruben Oreel door Emile Calon Oranjepolder Oranjepolder |Naar rolonde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24