Zeeland sluit pact voor bioraffinagetechnieken Oordeel mee als lid van de PZC-lezersjury Buurman Buurman 18 ZEELAND ARRESTATIE DUITSERS Vijfenzeventig Duitse voetbalfans raken slaags met de politie in Schouws toeristendorp. Vlaketunnel twee nachten gestremd FilmstarZ kandidaten 2015 bekend maandag Ik zag het gisteren staan op een aankondiging voor Ko ningsdag: Buurman Buurman komen naar Mid delburg. Wie kent ze niet, de twee klussende mannetjes uit de gelijknamige kinderserie van de VPRO? Gestoken in een kleurige coltrui en met een gei nig mutsje op, laten ze binnen de kortste keren de eenvoudig ste karweitjes in het honderd lopen. Het ophangen van een schilderijtje ontaardt bij hen in een handomdraai in de sloop van een compleet huis. Vertwij feld krabben ze aan hun voor hoofd als ze zien wat voor rava ge ze hebben aangericht, maar in hun optimisme zien ze altijd een uitweg, waarop ze vrolijk roepen: „Ajeto." Voor de fans van het vrolijke duo is tijdens Koningsdag een Meet Greet georganiseerd. Het zou me niet verbazen als daar niet twee poppen uit het voormalige Tsjecho-Slowakije komen opdagen maar twee Zeeuwse gedeputeerden. De ene is Kees van Beveren, verant woordelijk voor de verbreding van de Sloeweg, het grote infra structuurproject dat onlangs ge deeltelijk is stilgelegd. De recon structie die zaterdag in deze krant stond - graafmachines die stuiten op leidingen en ka bels die niet in kaart waren ge bracht, verkeerd berekende via ducten, de BTW-afdracht verge ten en materialen gebruiken die niet meer zijn toegestaan - las als het script van een afleve ring van Buurman Buurman die alle voorgaande overtreft. De andere Buurman moet dan George van Heukelom zijn. Hij reorganiseerde twee jaar gele den het ambtelijk apparaat van de provincie door 160 ambtena ren van 57 en ouder met een vertrekregeling naar huis te stu ren. Naar het zich laat aanzien zaten daarbij ook de specialis ten die het Sloewegproject van haver tot gort kenden. Een klas sieke Buurmanactie. De rechtbank heeft de provin cie voor die vertrekregeling een boete van 16 miljoen euro opgelegd. Dat is ongeveer het te kort dat dreigt te ontstaan bij de Sloeweg. Ik zie ze alweer overleggen. George: „Als we in hoger beroep die boete nou eens weten af te wenden?" Kees: „Ajeto." De Stichting Biobased Delta (Zuidwest-Nederland) heeft deze week een pact gesloten met de TU Delft, de Stichting Biobased Zuid-Holland en de Stichting EemsdeltaGreen. Doel is sneller een economie van de grond te krijgen die draait op groene en/of hergebruikte grondstoffen en mi lieuvriendelijke energiebronnen. Volgens de vier partijen versterkt de samenwerking 'de internatio naal leidende positie van Neder land als vestigings- en productie basis voor de biobased industrie'. Het pact moet concreet leiden tot projecten waarmee geld kan wor den verdiend. De vier willen met name bioraffinagetechnieken op- MIDDELBURG - De jonge Zeeuwse filmtalenten Jade van der Moere (16), Ira Hoefsmid (18) en het duo Stefano Parinussa (24) en Har- men van der Kaaden (21) hebben zaterdag de finale van FilmstarZ gewonnen. De vakjury van Film starZ (Escha Tanihatu, Rieks Soe penberg en Raimond van Soest) koos hun scenario als beste uit pakken. De activiteiten van het nieuwe groene cluster richten zich in Zeeland op het havenge bied met chemiebedrijven die eikaars reststromen en restener- gie willen benutten en een kolen centrale die energiebedrijf Delta wil ombouwen tot biomassacen trale. Die zou onder meer gevoed moeten worden met reststromen van Zeeuwse grote bedrijven. In de regio Rotterdam ligt het ac cent op de Tweede Maasvlakte, in West-Brabant op Moerdijk waar Delta nu al in een biomassacentra le pluimveemest omzet in groene stroom. In Groningen is de Eems- delta de groene hotspot. Plannen zullen met de industrie, kennis centra en overheden worden be sproken. Biomassa kan worden verwerkt tot diverse materialen, chemische stoffen, brandstof en energie, waarbij de productie het milieu minder belast dan verwerking van fossiele grondstoffen. dat van zeven kandidaten. Opmer kelijk in de zesde editie van Film starZ is de jonge leeftijd van de winnaars, die alledrie een korte film mogen maken. Vanaf 2 mei staat weer een reeks coachingclas- ses gepland om van het scenario een productieplan te maken. Me dio november mogen de drie me dingen naar de Gouden Zeester. RENESSE - De ondernemers van Renesse zijn boos en verdrietig. Boos omdat de komst van een bus dronken voetbalsupporters bij nie mand bekend was en verdrietig omdat het imago van Renesse, waaraan de laatste jaren zo zorg vuldig is gewerkt, zware averij heeft opgelopen. „Dit hadden wij moeten weten," zegt Bruno van der Hoek, woord voerder van de Ondernemersvere niging Renesse. „Niet alleen uit het oogpunt van veiligheid, maar ook uit kwalitatief oogpunt. Je moet er simpelweg voor kunnen zorgen dat je genoeg voorraad hebt en genoeg personeel in kan zetten. Dit was een vrijgezellen feest. Zulke feesten zijn georgani seerd en dus is het mogelijk dat wij ervan in kennis worden ge- De laatste drie jaar was het rustig in Renesse. Gezellig gewoon. En nu dit steld. Dat moet, want morgen kan het gewoon weer gebeuren." De voetbalfans hebben zaterdag avond uitgebreid gefeest in Renes se. Hun dubbeldeks touringcar stond de hele avond aan de Lange Reke. Rond sluitingstijd van de horeca reed de chauffeur naar de hoek van de Jan van Renesseweg en de Hoge Zoom - hartje uit gaansgebied - om de feestgangers op te halen voor de thuisreis. Toen er een vechtpartij ontstond met een andere groep stappers en agenten wilden ingrijpen, keerde de groep zich massaal tegen de po litie. Terwijl er verbaal wordt geruzied, valt elders bij de bus de eerste klap. Burgemeester Gerard Rabelink weet aan het eind van de ochtend te vertellen dat politie of susteam de krattengooier heeft aangespro ken. Later op de dag meldt de poli tie dat de Duitse feestgangers het met ander uitgaanspubliek aan de stok hebben gekregen. Toen een agent een vechtende wilde aan houden, zou de rest zich tegen de politie hebben gekeerd. Twee agenten raakten daarbij ge wond, één was met een bierpul op het hoofd geslagen. In totaal deden gisteren zes agenten aangif te van mishandeling. De twee ge wonden konden na behandeling door een arts naar huis. Na het incident, dat ongeveer een half uur duurde, is de chauffeur van de bus op verzoek van de poli tie naar Breda gereden. De bus werd door de landelijke poli- tie-eenheid begeleid tot in de Koe pelgevangenis. Daar zijn alle Duit se feestgangers op de foto gezet. Dertien worden verdacht van ge weldpleging en werden in de cel gezet. De anderen mochten met de touringcar terug naar Gelsen- kirchen. Als uit beelden van het gemeentelijk cameratoezicht in Renesse blijkt dat er meer ver dachten zijn, worden die alsnog aangehouden, zegt Rabelink. „Het is al drie jaar rustig. Gezellig gewoon, en nu dit," verzucht fiet senhandelaar Niels Boekelo. „Ie dereen probeert op zijn eigen ma nier van Renesse een fatsoenlijke badplaats te maken. Dit kunnen we niet gebruiken." Arthur Bronkhorst van de Snack corner zag de vechtpartij vanaf een afstandje. „Het was een hoop kabaal. Ik vind het erg voor die agenten. Toch hebben ze het snel en goed opgelost. Ja, nu is het weer Renesse. Maar zo'n bus kan toch overal in welk dorp dan ook stoppen?" Dit hadden de ondernemers moeten weten. Morgen kan het weer gebeuren KAPELLE - Rijkswaterstaat voert onderhoud uit aan de Vlaketun nel in de A58 in Zeeland. Daarom is de tunnel een aantal nachten afgesloten voor het ver keer. Omleidingsroutes worden aange geven met gele borden. Wegge bruikers dienen rekening te hou den met langere reistijd. De Vlaketunnel is in beide rich tingen afgesloten van maandag 13 april 20.00 uur tot dinsdag 14 april 6.00 uur en van dinsdag 14 april 20.00 uur tot woensdag 15 april 6.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid over de N289. Renesse weer het dorp van friet en knok Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Voor de vergroening van de economie gaat Zeeland sa menwerken met Zuid-Holland, Gro ningen en de Technische Universi teit Delft. door Ton van den Nouweland Niels Boekelo, fietsenhandalaar MIDDELBURG - Strafzaken spreken tot de verbeelding en maken de ton gen los. Lezers hebben vaak een me ning over de strafmaat en vinden in het algemeen dat er 'slapjes' wordt opgetreden tegen wetsovertreders. Er is weinig draagvlak voor het oor deel van de officier van Justitie en de rechter. De PZC blaast de Lezersjury nieuw leven in. Lezers van deze krant kun nen lid worden en meekijken en -praten over de rechtszaken. Als ju rylid krijgt u een toelichting op de zaak, die wordt behandeld door de meervoudige kamer. Drie rechters doen twee weken na de zitting uit spraak. Na de toelichting is de jury bij de zit ting aanwezig om de argumenten aan te horen van de advocaat en de aanklager. De jury geeft antwoord op de vragen: wat vindt de jury, strafbaar of niet? Wat is een recht vaardige straf? Als lid van de Lezersjury kijkt u ge middeld eens in de maand (meestal op maandag of donderdag) mee bij een zaak. Lezers die willen mee doen, moeten bereid zijn om met gezicht, naam en oordeel in de krant te komen. Interesse? Mail uw naam, leeftijd, woonplaats, beroep/dagbesteding en uw motivatie naar redactie@pzc.nl Bruno van der Hoek, OVR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18