WM&rjJZJjyjr'ffJEJTLjjJi HÜ 8 BINNENLAND Het aantal mensen met griep dat besloot niet te gaan werken, was nooit zo hoog als afgelopen winter. UTRECHT - Niet alleen het aantal griepgevallen overtreft dat van voorgaande jaren, ook het aantal mensen dat zich ziek meldt met griep is hoger dan ooit gemeten is. Dat blijkt uit de meest recente gegevens van twee grote testa tions. Deze gegevens worden sinds het begin van deze eeuw bij gehouden. Nederland kampt al achttien we ken met een griepepidemie. Dat is een evenaring van het duurre- cord dat in 2012-2013 werd geno teerd. Echter, gezondheidsinsti tuut Nivel heeft in 250 representa tieve huisartsenpraktijken gemid deld per week tientallen griepge vallen méér geteld dan twee jaar geleden. Omgerekend naar de to tale bevolking, komt dat neer op duizenden patiënten meer dan in het 'topjaar' 2012-2013. Het andere peilstation, degrote- griepmeting.nl, signaleert naast de meer dan 1,8 miljoen griepge vallen in dit seizoen, ook een re- cordverzuim. Het ziekteverzuim is afgelopen winter gestegen ten opzichte van de winter daarvoor: van 66 naar 75,6 procent. Dat bete kent dat nu meer dan driekwart van de mensen met griep, ook thuis blijft. Carl Koppenschaar van degrote- griepmeting.nl: „Thuis uitzieken is goed, want doorwerken met in fluenza kan levensgevaarlijk zijn. Een 'griepje' kan bij verwaarlo zing ontaarden in een bacteriële infectie, tot en met longontste king." Dat mensen met griep in voor gaande jaren vaker naar het werk gingen dan nu, hangt volgens Koppenschaar samen met de eco nomische situatie toen: „Wie ziek thuis blijft in crisistijd, is bang dat hij de eerste is die bij een ont slaggolf eruit vliegt. Daarom wer ken mensen door, al hebben ze 40 graden koorts. Maar dat is niet goed voor de collega's. Wat heeft het voor zin om met koorts je me demens op het werk met het griepvirus te besmetten?" Belgisch onderzoek bevestigt de waarneming van Koppenschaar. Aan de universiteit van Hasselt is berekend dat als mensen met griepsymptomen ten minste vijf dagen thuis zouden blijven, de verspreiding van griep met 75 pro cent zou afnemen. Koppenschaar: „Tel uit je winst, als mensen verzuimen. Zelf den ken ze misschien op hun werk on misbaar te zijn, maar in werkelijk heid tasten ze de inzetbaarheid van veel collega's aan. Zelfs als maar de helft van de grieppatiën- ten thuis blijft, neemt de versprei ding van de ziekte fors af, met 49 procent. Voor de arbeidsproducti viteit is dat van groot belang. Ik ben geen econoom, maar dat kan zelfs een kind vaststellen." De leerlingen van basisschool Ho- genkamp in Doetinchem krijgen tal van tips voor het maken van de Cito-toets: kleur de vakjes hele maal in, maar druk niet te hard: maak je een fout, dan kan je het antwoord gemakkelijker uitgum men; als je een antwoord niet weet, sla de vraag dan over, maar let erop dat je in het goede vakje verder gaat, anders heb je vanaf die vraag alle antwoorden fout; kijk uit voor de instinkers. „Er zijn altijd twee antwoorden fout en van de andere twee kies je de beste", adviseert meester Martijn Beumers. „Ik was wel zenuwachtig, maar nu ken ik de vragen en het valt wel mee. Ik heb rekenen en wereldoriëntatie goed gemaakt en dat had ik niet verwacht", vertelt Zara (11). Zij is een van de duizen den basisschoolleerlingen die de ze weken oefenen op de Cito- toets. De komende weken moe ten ze die 'voor het echie' maken: op papier op 21,22 en 23 april, digi taal een week eerder of later. Zara weet al dat ze hierna havo gaat doen. Het is dit jaar voor het eerst dat alle achtstegroepers al bij het maken van de Cito-toets een schooladvies op zak hebben. Die toets wordt namelijk niet meer in februari maar in april ge maakt. Daardoor moeten basis scholen het zonder de score doen bij het geven van hun school- Basisscholen moeten het nu zonder citoscore doen bij het geven van hun ad vies voor vervolgschool dagen Istrië Opatija 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen Levico terme. Dolomieten en meren 10 dagen Saas Grund Zwitserland 10 dagen Polen Mazurengebied en Gdansk Verzuim naar record door griep door Paulus Smits 75 Als iedereen met griepsymptomen ten minste vijf dagen thuis zou blijven, neemt de verspreiding van griep met 75 procent af, blijkt uit Belgisch onderzoek. REPORTACE CITO-TOETS door Freke Remmers DOETINCHEM - Duizenden leerlin gen oefenen deze weken op de Cito-toets. Maar waar doen ze het voor? Het advies hebben ze al. en bonen v.a. slechts v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 11 mei 8,15 juli 24 aug etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. HHR 25 n Vertrekdata: 20,27 april 4 11,18,25 mei/1, 8,15, 22, 29juni/etc. ANVR. boe^jngen" (°31?} 09 5ff Ngflgy Doeningen. www.bolderman.nl I. ill 1 li ■inw Vertrekdata: 15 april/11 mei8juni6juli5,51 aug28sept Brochure en Vertrekdata: 2 7 april 11, 25 mei 8,22 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8