PZC KIJKTIP if i V :i ill a ÏCXh t! 1 Herdenking bevrijding Westerbork f 1 1 ^*8 23 zondag 14.00 uur r ar Jfr, 1 Het ontstaan van de quiz r. Jfcü 1 'elke periode staat bekend als De Wa re Vrijheid? Hoe veel stoommachi nes telde Neder land in 1850? Wie het antwoord op dit soort vragen moeiteloos oplepelt, is een goede kandidaat voor De grote ge schiedenisquiz. Maar BN'ers hadden het de afgelopen jaren zwaar tegenover de ij- zersterke lezersteams die zich via pittige voorrondes hadden gekwalificeerd. In 2008 won Diederik Samson, in 2013 ging de beker naar de Tweede Kamerle den Liesbeth van Tongeren, Gert-Jan Segers en Paul van Meenen. Historische zeges, want over het algemeen zijn de bekende Nederlanders kansloos in De grote geschiedenisquiz. Dit jaar, bij de veer tiende editie, wordt de strijd eerlijker. De quiz krijgt namelijk een zusje: De kleine geschiedenisquiz. Bekende namen moeten nu ook een be wijs van kunde afleveren voordat ze aan de grote quiz mogen meedoen. Vier we ken lang strijden teams van politici, schrijvers, acteurs, cabaretiers en journa listen tegen elkaar. Wekelijks levert dat één winnend team op, dat op Hemel vaartsdag (14 mei) uit mag komen in De grote geschiedenisquiz. Team vijf bestaat als vanouds uit winnaars van de voorron de van NPO Geschiedenis, Historisch Nieuwsblad en NRC Handelsblad. „Doordat we nu ook een voorselectie ma- Ze hoefden zich nooit te kwa lificeren, maar wonnen ook bijna nooit. De kleine geschie denisquiz biedt BN'ers een grotere kans op winst dan bij de bekende grote broer. ken van de beste prominente Nederlan ders, hopen we dat ze wat beter tegen de lezers zijn opgewassen", zegt Joost Kar- hof, die de quiz sinds 2010 presenteert. De uitbreiding is natuurlijk ook bedacht omdat het programma zo lekker scoort, benadrukt hij. „Mensen zitten er elk jaar echt op te wachten." De opnames van de voorrondes zijn in- middels achter de rug. De nieuwe opzet maakt de strijd in ieder geval spannen der, belooft Karhof. „De weekwinnaars zijn straks zeker geduchte tegenstanders van het lezersteam." Voor de presentator betekent de uitbreiding dat hij de ko mende tijd bijna dagelijks te zien is als quizmaster. Bepaald geen straf, vindt hij dat. „Ik houd van spelletjes en kijk graag naar kennisquizzen als Per seconde wij zer, Twee voor twaalf en De slimste mens." Karhof heeft ook de nodige ervaring als kandidaat. „Jaren geleden heb ik nog eens meegedaan aan De grote geschiedenis quiz, toen er nog niet in teams werd ge speeld. Ik ben jammerlijk gesneuveld in de massa. Ik had maar één fout, maar dat was net één fout te veel." Bij De slimste mens hield het hij het slechts een dag vol. „Ik weet daardoor wel hoe het voelt voor de kandidaten. Ook al weet je nog zo veel, het kan altijd mis gaan." Het presenteren van spelletjes - Karhof doet ook de jaarlijkse Boekenquiz bij de NTR - biedt een mooi tegenwicht voor zijn serieuzere journalistieke werk. „De dynamiek is toch wat losser dan wan neer ik bij Nieuwsuur een politicus inter view." Toch ziet hij het bepaald niet als een makkelijk tussendoortje. „Je moet als quizmaster goed opletten wat er ge beurt en de interactie tussen de kandida ten in de gaten houden. Dat is leuk en spannend, maar achteroverhangen is er niet bij." Zelf is hij ook een geschiedenisfreak. „Het was op school altijd mijn favoriete en beste vak. Ik lees nog steeds graag bio grafieën van historische figuren." Bij de Tachtigjarige Oorlog staat hij op scherp. „Dat vind ik zo'n fascinerende tijd. Dat wij het in ons hoofd hebben gehaald ons los te maken van de koning van Spanje. Weinig landen durfden dat in die tijd." Geschiedenisprogramma's doen het al ja ren opmerkelijk goed op televisie. „De NTR en de VPRO zijn daar een paar jaar geleden goed op ingesprongen", stelt Karhof. „Andere tijden is natuurlijk al vijf tien jaar een succes en daarna kreeg je speciale projecten als De oorlog, De slaver nij, De Gouden Eeuw en nu De ijzeren eeuw." Hij denkt dat dit soort programma's sco ren vanwege de manier waarop historie wordt verpakt. „Het wordt prettig gepre senteerd. Je hoeft geen dikke boeken te lezen, maar krijgt een heel tijdperk kant-en-klaar voorgeschoteld." De geschiedenisquiz is bij uitstek educa tie in feestverpakking. „Een spelletje al leen om het spel zou ik niet leuk vin den. Door de selectie van de vragen en vooral de uitleg die je bij de antwoorden krijgt, ontstaat bij de kijkers inzicht." In de eerste aflevering van De kleine ge schiedenisquiz neemt team NOS (Mustafa Marghadi, Joris Marseille en Kysia Heks ter) het op tegen RTL (Roderick Veelo, Geert Gordijn en Jaap van Deurzen). ZATERDAG 11 APRIL 2015 Media Sfepk,: Roderick Veclollaap vaniDcurzcnl Geert Gordiin door Rivka Croenier foto NOS Uit zorg over de karige historische ken nis van Nederland begonnen Historisch Nieuwsblad en De Volkskrant in 1998 met De grote geschiedenisquiz. Aanvan kelijk werd de quiz alleen op papier ge speeld. In 2001 werd er samen met An dere tijden een tv-programma omheen gebouwd, met presentator Jan Tromp. Het programma was met een miljoen kijkers direct een succes en bleef dat ook. Sinds dit jaar is NRC Handelsblad de krantenpartner. De kleine geschiedenisquiz. Maandag 13 april op NPO 2,19.50 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82