I REIZEN 19 All-lnclusive-arrangement in Drenthe i Christos neemt me zonder dralen mee naar zijn etablissement, Gods Restaurant. Na kort verzet laat ik me overhalen. Eten moet ik toch. Er is een menukaart, maar die hebben we niet nodig. Christos bepaalt wat ik ga eten en ook welke wijn ik daar bij zal drinken. Tegenspreken doe ik zeker niet, want daaraan heeft Christos een broertje dood. Als een brave toerist lach ik het maar een beetje weg en doe net alsof ik alle keuzes zelf ook zo zou hebben ge maakt. Gods Restaurant; het is me een mooi stel dat die tent runt. God is de grijsgelokte en dito besnorde kok, Christos zijn omvangrij ke zoon en de discipelen staan voor de deur met man en macht de clientèle bin nen te kletsen. Het is er best gezellig en het eten is er goed. Tevreden neem ik af scheid. Tot morgen, zegt Christos met een grote glimlach. De volgende avond ga ik er rond etenstijd opnieuw op uit. Nietsvermoedend slenter Stoere reizigers worden als jochies aan tafel gezet. Mond houden ventje, dooreten ik langs Gods en uit het niets doemt hij op, Christos. Hoe laat ik aan tafel wil. Voor zichtig opper ik de mogelijkheid ergens an ders te eten, maar daarvan kan absoluut geen sprake zijn. Kom, kijk eens wat een heerlijk lamsboutje, dat ga jij straks eten, met vooraf een feta-salade. Nou ja, voor uit, denk ik, vanavond voor het laatst. Maar het ritueel herhaalt zich de volgende dag rond etenstijd opnieuw en de avond daarna weer. De stoere reiziger wordt steeds als een jochie aan de tafel gezet. Mond houden ventje, dooreten. Op de vijfde avond besluit ik via een sluiproute op zoek te gaan naar een andere eetgelegenheid. Er is niets mis met Gods kwaliteit, maar ik voel me zo'n toerist! Was ik niet die onafhankelijke reiziger? Ik wil zelf ook wel eens beslissen! Maar ik vrees de overtuigingskracht van Christos. En mijn eigen zwakte, natuurlijk. Als hij me ziet, ben ik kansloos. Daarom moet ik door duistere straatjes, als een diefin de nacht, op zoek naar nieuwe eet tentjes. Toch begint dat na twee dagen te knagen. Het maakt in Athene namelijk niet uit waar je gaat eten. De menukaart is overal zo'n beetje gelijk. Je zoekt je een rol beroerte, maar er komt steeds hetzelfde op je bord. Dus slenter ik uiteindelijk toch gewoon weer via de oude route regelrecht het vangnet van Christos in. Nadat ik heb toe gegeven dat ik ben vreemdgegaan, word ik opnieuw opgenomen in de warmte van Gods Restaurant. Christos vertelt me pre cies wat ik vanavond ga eten. Tevreden neem ik een slokje raki van de zaak. En ik moet toegeven: het is best fijn toerist te zijn. berggorilla. De nog circa 88o resterende berggorilla's leven verspreid over Oeganda, Rwanda en de Democratische Republiek Congo. Recente onderzoeken laten zien dat de vooral door het ecotoerisme betaalde be scherming van de even tedere als oersterke mensapen, effect sorteert. Daardoor neemt de soort de laatste jaren voorzichtig in aan tal toe. De aimabele berggorilla's heersen ook soe verein over het feeërieke Bwindi Impene trable Forest, een vaak in mystieke nevelen gehuld bergregenwoud. Diverse groepen in Bwindi zijn gewend aan kortstondige aan wezigheid van mensen en mogen door toe risten worden bezocht. Maar een bezoek aan de berggorilla's is wel aan strenge re gels gebonden. Flitsfotografie is verboden, terwijl een minimumafstand van 7 meter tot de gorilla's aangehouden moet worden. Al houden de apen zich hier niet aan. Wie verkouden of ziek is, wordt sowieso deelname geweigerd. Aangezien berggoril la's nauw aan mensen verwant zijn, kun nen ze besmet raken met mensenziektes. Een simpel griepje kan dodelijk zijn. De wereld is nog in duisternis gehuld als we 's ochtends vanuit het levendige stadje Kisoro koers zetten naar Bwindi. De hobbe lige autorit naar het woud voert over steile en onverharde bergweggetjes. Na het afhan delen van papierwerk en een korte briefing beginnen we aan de inspannende voet tocht bergop, richting de Kahungye-groep. Onze gidsen staan middels walkietalkies in contact met een rangerteam, dat al naar de plek is getrokken waar de gorilla's de af gelopen nacht hebben geslapen. De tocht richting het koninkrijk van de berggorilla's vereist door het klimwerk en lastige jungle terrein een behoorlijke basisconditie. Het is verstandig ook de grond onder je voeten in de gaten te houden, want de door grote bosdieren gecreëerde wissels worden ge bruikt door trekmieren. De bijtgrage beest jes zijn formidabele jagers, die dankzij hun aantallen grote insecten en zelfs kleine rep tielen en amfibieën kunnen overmeeste ren. Na drie uurtjes trekken, zien we de eerste berggorilla uit het struikgewas tevoor schijn komen. Ontzag en bewondering zijn de eerste reacties die zich van je mees ter maken als zo'n prachtdier plots voor je opduikt. Meer gorilla's tonen zich. De vol wassen dieren laven zich ontspannen aan de plantaardige lekkernijen - volwassen mannetjes kunnen dagelijks 30 kilo groen voer nuttigen. De ravottende jonkies glij den speels langs dikke stammen van impo sante woudreuzen omlaag. Oog in oog met de dominante zilverrug krijg je bovendien een lesje in nederigheid. Hoewel de gespierde reus sterk genoeg is om een volwassen mens aan stukken te rij ten, is de zilverrug meestal een vredelie vend dier. De pater familias ontbindt zijn duivels alleen als zijn groep in gevaar is of een rivaal hem uitdaagt. Na ruim een uur in het gezelschap van de prachtige mensapen te hebben vertoefd, zetten we de terugtocht weer in. Een onver getelijke natuurervaring rijker. et 2x overnachting en ontbijt in Hotel Hoogeveen 2x driegangendiner lx lunch of lunchpakket onbeperkt koffie en thee onbeperkt drankjes van I8.00u. tot 22.00u. (Hollands assortiment) kortingsvoucher voor een rondvaart door Giethoorn gratis fiets- of wandelroute l uur bowlen (obv beschikbaarheid) gratis parkeren en wïfi Aanbieding: 109,00 per persoon ZATERDAG 11 APRIL 2015 Christos, mede-eigenaar Gods Restaurant. Gorilla's in de mist De tocht bergop naar de gorilla's vereist een behoorlijke basisconditie, foto Getty Images Vanuit Amsterdam gaan di recte vluchten naar Entebbe in Oeganda. Het visum kun je bij aankomst in het land kopen. Meerdere reisorganisaties doen het land aan. Vooral Ha- bari Travel, Matoke Tours en Oribi Tours Safaris zijn ge specialiseerd in reizen naar de Parel van Afrika. Hoewel Oeganda het jaar rond een aangenaam klimaat heeft, zijn december tot en met februari of medio mei tot en met september de beste reistijden. De speciale vergunningen die verplicht zijn om de berg gorilla's te mogen bezoeken, kosten circa 600 dollar per persoon. In april, mei en no vember (regenseizoen) geldt een korting van 250 dollar. Het assortiment aan lodges en hotels is divers en biedt keuze uit luxe en eenvoudige accommodaties, vaak mid den in de natuur. Op www.reisbijbel.nl/uganda staat praktische (reisinfor matie over Oeganda. Toeslag mei en juni 10,00 p.p. en juli en augustus 20,00 p.p. - Schitterende natuur - Gezellig stadscentrum - Nat. Park Dwingelderveld - Giethoorn - Fietsen en wandelen Exclusief gem. heffingen 2,05 p.p.p.n. en reserveringskosten a 5,00 p.p. Toeslag alleengebruik 23,50 p.n. Geldig t/m 30 september 2015 Telefonisch reserveren onder vermelding van: "WEG 1104": 0528-263303 Hotel Hoogeveen Mathijsenstraat 1 7909 AP Hoogeveen 0528-263303 hoogeveen@hethotelnl www.hethotel.nl/hoogeveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78