Toerist zijn 18 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Op reis word ik liever niet gezien als een toerist. Welnee, ik ben toevallig in de buurt. Die buurt kan een sloppenwijk in Rio zijn, maar ook het historische centrum van Rome of de smalle steegjes van Bangkok. Daar ben ik dan niet als toerist, maar in de functie van wereldbewoner. Waar ik het hoofd ook te ruste leg, daar is mijn huis. Zoiets. Maar ja, de lokalen zien een vreem de snuiter en denken dus gewoon: toerist. In Athene is het nog fris, maar de stromen bezoekers meanderen al door de stad. Ze zijn goed herkenbaar. Met z'n allen in gan zenpas door de straatjes rond de Akropo- lis. Op jacht naar souvenirs in de talloze kleine winkeltjes. Rommel uiteraard, maar dat maakt niet uit. Aan mij raken ze overigens niets kwijt. Ik ben, met permis sie, geen toerist. Griek onder de Grieken. Toch? Vanuit het hotel loop ik de eerste avond rustig richting de Plaka. Ik ken de stad nau welijks en heb dan ook geen idee waar ik precies ben. Linksboven wordt de Akropo- lis steeds mooier zichtbaar. Wat is er eigen lijk met dat ding aan de hand, vraag ik me na een paar minuten af. Als een echte toe rist sta ik naar de attractie te gapen. Ineens zie ik het. Men heeft de Akropolis schoon gemaakt. Nu lijkt het wel alsof hij niet echt is. Een plastic replica. Terwijl ik het opgepoetste bouwval nog eens goed bekijk, hoor ik vaag geschuifel achter me. Ineens klinkt een luide stem: Kalispera! Verschrikt kijk ik om. Er staat een reusachtige ober, die mij nogmaals op luide toon 'goedemiddag' wenst. Dan steekt hij een enorme hand uit. Christos is de naam. Het is mij blijkbaar niet gelukt de toeristenrol af te schudden. Ik ben op grote afstand herkend als wandelende por temonnee door de proppers die voor elk restaurant hun best doen de argeloze be zoeker naar binnen te dirigeren. Ondanks een roerig verleden is Oeganda - bijgenaamd Parel van Afrika - anno 2015 een fraaie en veilige bestemming. Ideaal voor reizigers die twee van onze naaste verwanten willen ontmoeten. Hoewel Oeganda gezegend is met een enorme biodiversi teit, fungeren mensapen als de belangrijkste toeris tische trekpleisters. Berggo- rilla's bevolken met name het feeërieke Bwindi Impe netrable Forest. Chimpansees kun je in het Oost-Afrikaanse land op meerdere plaat sen zien. Kibale Forest biedt de beste kansen. In dit woud ontmoeten we onze naaste verwan ten voor het eerst in hun natuurlijke leef omgeving. Hoewel de mensapen zich voor al hoog in bomen ophouden, zien we van dichtbij hoe een moeder haar jong leert om grote, met een harde schaal bescherm de vruchten te openen en op te eten. Dat chimpanseegedrag toont hoe de dieren - net als mensen - leren door imitatiegedrag en hun kennis zorgvuldig doorgeven aan volgende generaties. In Kibale en het aangrenzende Bigodi Wet lands Sanctuary komen behalve de chim pansee nog twaalf primatensoorten voor, waaronder de prachtige roodstaartmeerkat en de zeldzame Oegandese rode franjeaap. Dankzij de vele vruchtdragende bomen is het moeras ook een walhalla voor talloze vogels, zoals de grijze kroonkraanvogel. Het gebied wordt beheerd door de lokale gemeenschap, met de revenuen die voort vloeien uit ecotoerisme en de verkoop van handwerk en fruit. In Kyambura Gorge, een met junglereuzen begroeide kloof in het vooral door savan nes gedomineerde Queen Elizabeth Natio nal Park, gaan we opnieuw op zoek naar chimpansees. De kloof doet denken aan een tafereel uit avonturenroman The lost world en herbergt een kleine, van de bui tenwereld afgesloten groep chimpansees. Het riviertje dat Kyambura Gorge door snijdt, wordt bewoond door nijlpaarden en de Afrikaanse zeearend. Hoewel nijlpaar den te boek staan als de gevaarlijkste die ren van Afrika, doen de exemplaren die wij zien hun agressieve reputatie geen eer aan. Volgens de gids krijgen lang niet alle bezoe kers de chimpansees in Kyambura te zien, maar wij hebben vandaag geluk. Het geluid van de mannetjes - potige apen die elkaar met gekrijs en machogedrag proberen te imponeren - brengt ons op het spoor van de dieren. Hoewel het licht onder het dich te bladerdek soms schaars is, blijft het een voorrecht de natuurlijke groepsdynamiek binnen een wilde chimpanseetroep te mo gen aanschouwen. De diersoort die de meeste aandacht gene reert en bovendien de grootste bijdrage le vert aan de Oegandese economie, is de COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Mariëtta de Boer, Jos Diender en Anke Arts advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl door Frank Heinen QUEEN ELIZABETH NATIONAL PARK Kyambura Gorge AFRIKA Kisoro Berggorilla's van de Kahungye in Oeganda brengen het grootste deel van de dag etend door, meestal ge heel of deels ver scholen in het struikgewas, foto Frank Heinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77