PZC 18 19 OEGANDA Media ''h 1 1 1 1 Naar de apenrots 7 BBIIéII! Kleine geschiedenis m lag 23 QUIZ A k- Koning zijn, is slechts weinigen gegeven. Wie zich even koning wil voelen, is welkom in Paleis Soestdijk. Een kennismaking met dit huis van Oranjes. Een soort van konink lijk gevoel overvalt je meteen bij het betre den van de tuin van Paleis Soestdijk. Hier heeft Bernhard gepa radeerd met een pijp in zijn mond en een anjer in zijn knoopsgat. En daar, een eindje verderop, is de immense achter tuin met vijverpartij waar Julia na zo graag in de grond zat te wroeten. We passeren de oudste waterto ren van Nederland. Die moest al in de zeventiende eeuw zorgen voor de nodige druk in de twee waterfonteinen die de grote vij ver toen rijk was. Via de oranje rie - nu restaurant - komen we uit bij het witte huis. Niet dat we reldberoemde in Washington, maar dat 'gewone' huis in Baarn, Paleis Soestdijk. Bij de bouw van het paleis in de zeventiende eeuw was de konink lijke status niet voorzien. Corne- lis de Graeff, burgemeester van Amsterdam, kocht in 1638 een stuk grond op de heuvel waar een verhoogde weg langs liep: de Zoesdijc. De burgemeesterswo ning die er werd gebouwd, kreeg in 1650 de naam 'het huis aan den Zoest dijck'. In 1674 kocht Willem III de villa, die hij met een liet ombouwen tot jachtslot. Nog altijd vormt dit oudste deel de basis van Paleis Soestdijk. In de eeuwen daarna werd het slot - vaak tijdelijk - bewoond door tal van beroemdheden, zo als Johan Willem Friso, Willem IV, Willem V en Lodewijk Napo leon. Uiteindelijk waren Juliana en Bernhard de eerste en ook meteen laatste permanente bewo ners van het paleis. Wij zijn inmiddels bij de voor kant aangekomen, het meest be wonderde deel van het paleis. Volgens de routebeschrijving moeten we naar de voorzijde van de tuin, waar een standbeeld van Kees Verkade de kenmerkende blikken van Juliana en Bernhard feilloos weergeeft. Via een kleine ingang gaan we het grote paleis binnen. Een me dewerker checkt onze kaartjes en zegt dat we jas, tas, statief en ca mera moeten achterlaten. Plaat jes schieten mag, maar alleen met mobieltje en zonder statief. Verlost van ballast betreden we de oudste kamer van Soestdijk. Deze Kanonnenkamer stamt uit de tijd van prins Maurits. Grote schilderijen aan de wand laten de rijke geschiedenis van de Oranjes zien. Even verderop be treden we de witte eetzaal. Die stamt qua inrichting uit 1820 en was een cadeau aan Willem II. De kroonluchters worden nog steentje voor steentje gepoetst. Na bezoekjes aan de chique Em- THEMA-RONDLEIDINGEN pire salon, Stuczaal, Leuvenzaal en Waterloozaal maken we een tijdreis naar de vertrekken van Juliana en Bernhard. In 1937 werd binnen de oude muren een voor die tijd moderne villa voor hen neergezet. En daar sta je dan als bezoeker anno 2015 midden in. Met een beetje fantasie zie je hier Bernhard en Juliana in hun eigen vertrekken hun werk doen, al zijn de privé-bezittingen van Oranje vrijwel niet meer aanwe zig. Vernuftig was het woonge deelte wel, blijkt na uitleg van de gids. De grote doorzonramen konden bij mooi weer automa tisch volledig worden neergela ten, zodat het koninklijk paar zich kon laven aan de grote Engel se landschapstuin. We kijken aandachtig rond. De neus kriebelt. Het lijkt alsof de geur van pijptabak nog rond hangt in deze kamer. Op de vloer valt een reparatie op, aan het ta pijt. Er is op die plek ooit een glas wijn gevallen, weet de gids. Juliana had een zuinig karakter. In plaats van een compleet nieuw tapijt te laten leggen, gaf ze opdracht het bevlekte stuk uit te snijden en te vervangen door een nieuw couponnetje. Die 'doe maar gewoon-mentaliteit' was een karaktertrek van Juliana. We verruilen binnen voor bui ten, lopen via de vijver het omlig gende park in. Een stop bovenop de ijskelder geeft een fraai uit zicht over het landgoed. We zien het Wilhelmina-chalet. Emma liet dit speelhuisje bouwen voor haar destijds 12-jarige dochter Wilhelmina, in een tijd waarin de gemiddelde Nederlander nog in een plaggenhut woonde. Julia na vond het optrekje niet pas send, waarna het onder haar be wind in verval raakte. Inmiddels is het speelhuisje ge restaureerd, constateren we als we naar de finish van de wande ling lopen. En daarmee laten we meteen het 'koninklijke gevoel' weer achter ons. Reizen Beeld van Juliana en Bernhard, gemaakt door Kees Verkade. Meer informatie over openingstij den en activiteiten rondom paleis Soestdijk is te vinden op www.pa- leissoestdijk.nl. Adres: Amster damsestraatweg 1 in Baarn. Het boekje waarin de route wordt beschreven, telt 72 bladzijden en is uitgegeven door Matrijs in Utrecht: www.matrijs.com. Op koninklijke grond tekst en foto Max de Krijger Paleis Soestdijk Baarn Onder de noemer 'Soestdijk schrijft geschiedenis' worden in Paleis Soest dijk thema-rondleidingen gegeven. De eerste luidt 200 jaar Waterloo. Te bezoeken tot zondag 14 juni 2015. t. ïM .1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76