Bloederige taferelen in de operatiekamer met ver opengesneden lichamen? Het gebeurt steeds minder. De arts heeft tegenwoordig vaak aan een kleine opening genoeg. SPECTRUM 15 m e sabelhouw is van de vo rige eeuw." Oncologisch chirurg Ger- rit Slooter maakt ter il lustratie met zijn hand een beweging van links naar rechts over zijn buik. Dat gebeurt dus nauwelijks meer in zijn dagelijkse operatiepraktijk in het Maxima Medisch Centrum (MMC) in Veldhoven. Geen bloederige taferelen met wijd opengesneden patiënten op de tafel. Tegenwoordig zijn het ingenieuze, kleine en flexibele instrumentjes die via een klein sneetje worden gediri geerd naar de plaats in het lichaam waar ingrijpen vereist is. Camera, mes jes, schaartjes, hechtmateriaal en wat nog meer nodig is. De arts bestuurt deze zogenaamde laparoscopische in strumenten met handgrepen. Een beeldscherm toont wat er in het lichaam gebeurt. Het heet in de volksmond nog altijd kijkoperatie, maar die term is eigen lijk achterhaald. Want alleen kijken is er niet meer bij. De zogeheten endo- scopische operatie is uitgegroeid tot een volwaardig en in de meeste geval len een beter alternatief voor het ope reren met scalpel. Slooter geeft een voorbeeld: „Ik heb onlangs samen met een longarts een patiënt geopereerd met leverkanker en uitzaaiingen naar de longen. Ik heb via een sneetje in zijn buik een derde van zijn lever weggehaald. Daarna werd de patiënt gedraaid en haalde mijn collega via een sneetje in zijn rug de tumoren weg uit de longen. Dat was voorheen een heel zware ope ratie. Maar deze man mocht na drie dagen al naar huis." Twee collega's van Slooter schuiven aan. Gynaecologe Marlies Bongers, die tegenwoordig vrijwel alle baarmoeder verwijderingen met laparoscopische instrumenten uitvoert. En uroloog Laurent Fossion, een van de weinige artsen in Nederland die via kijkopera ties in staat is organen als de prostaat, nieren en de blaas uit het lichaam te halen. Zij behoren in Nederland tot de top waar het gaat om kijkoperaties. Gedrieën stonden ze aan de basis van het Centrum voor Kijkoperaties, dat sinds 1 oktober vorig jaar in het MMC actief is. De kruisbestuiving tussen de drie dis ciplines chirurgie, gynaecologie en urologie levert veel extra kennis op, zegt Bongers. „We leren van elkaar en werken samen. Bij een bekkenbodem- operatie staat de gynaecoloog naast de uroloog te opereren." De drie houden hun kennis niet voor zichzelf. Zij delen die intern met de andere medici. Ook houden zij nauw contact met de technici die voortdu rend werken aan verbetering van de instrumenten. Zij ontvangen colle ga-artsen uit omliggende ziekenhui zen. Op landelijk en internationaal niveau leiden de MMC-artsen studenten en specialisten op in endoscopische tech nieken. Vorige maand was het zieken huis een van de organisatoren van een tweedaags medisch congres in Amsterdam waar de 'nieuwe tijd van de chirurgie' werd besproken. Een rui me plaats daarbij was ingeruimd voor de kijkoperaties. „We leiden onze concurrentie op", constateert gynaecologe Bongers. Maar ze doet dat graag, want juist die samenwerking tussen alle ziekenhui zen en artsen in Nederland heeft goed uitgepakt. Slooter: „We waren op endoscopisch gebied internatio naal gezien volgers, maar we hebben als Nederland een spurt getrokken, van volger naar voorhoede." Elders in de wereld lukt de samenwer king minder goed. In België bijvoor beeld houden veel ziekenhuizen hun kennis liever voor zichzelf. Uroloog Fossion, zelf Belg van geboorte, weet dat als geen ander: „Daarom ben ik be wust naar Nederland gekomen." De drie artsen sommen de voordelen van de kijkoperatie op. Minder belas tend voor de patiënt. Minder bloedver lies tijdens de operatie. Minder com plicaties. De patiënt kan eerder naar Vroeger zou je vanwege het risico bij een 86-jari- ge geen buikopera tie doen. Met endo scopic wel huis en aan het werk. Maar ook: het maakt ingrijpende operaties uitvoer baar bij hoogbejaarden. Fossion: „We verkennen de grenzen en verleggen die. We zijn minder bang voor ingrij pende operaties. Voorheen zou je ie mand van 86 niet opereren als je daar voor zijn buik moet openleggen. Dat risico was te groot. Maar met endosco pic kan zo'n operatie wel." Omdat de dagelijkse praktijk zich steeds meer verlegt van het scalpel naar endoscopic, groeit de ervaring. „In 1990 deden we 200 kijkoperaties per jaar, nu duizenden", illustreert Slooter. „Ik heb onlangs veertien lies breuken bij negen patiënten op één dag gedaan." Bongers gebruikt tegenwoordig bij vrijwel alle baarmoederverwijderin gen deze techniek. Een zegen voor de patiëntes, vindt ze: „Het zou zo moe ten zijn dat er geen open buikopera ties meer hoeven voor te komen om een baarmoeder te verwijderen. Een grote snee is gewoon eeuwig zonde." Wat de toekomst brengt? Op de korte termijn valt in ieder geval één snelle doorbraak te verwachten: 3D-beeld- schermen. „Nu kijk je nog naar een ge woon beeldscherm terwijl je drie dimensionaal aan het werk bent", al dus Fossion. Bij het MMC wordt de eerste 3D-monitor binnen enkele maanden verwacht. De volgende stap? Nóg beter oefenma teriaal. Bongers: „We kunnen straks met een scan en een 3D-printer een exacte kopie maken van een baarmoe der met een vleesboom die eruit moet. Daar kan je op oefenen voordat je de echte operatie uitvoert." Nóg een stapje verder en we staan in eens in de fictieve operatiekamer aan boord van de het ruimteschip Enter prise uit de sciencefictionserie Star Trek. Daar kreeg Doc Scotty met be hulp van allerlei bliepapparaatjes en sensoren zieke of gewonde beman ningsleden snel op de been. Nooit hoefde hij daadwerkelijk het lichaam in. Die fictie wordt ooit werkelijk heid. Slooter: „Scotty is dichterbij dan je denkt. En wij zijn erbij als het zo ver is." ZATERDAG 11 APRIL 2015 sneet j es, grote voordelen door Arnold Mandemaker 'D Grote foto: Een en doscopische opera tie is al lang geen kijkoperatie meer. Foto rechts: Dr. Fos sion voert een pro staatoperatie, foto's iStockphoto en John Peters Uroloog Laurent Fossion reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74