Li/- Bikinis standplaats Amerika John Jas SPECTRUM 13 \SBAN MULTAM Pervez Musharraf genlange bezetting van extremis tische studenten, noemt hij nog steeds een 'voortreffelijke actie' van zijn manschappen. Al vonden bijna honderd mensen de dood. Volgens de ex-president is zijn aarts vijand premier Sharif, die vorig jaar opnieuw tot premier werd gekozen, uit op wraak. Na de staatsgreep stopte Musharraf hem in de gevangenis om hem vervolgens te verbannen naar Saoedi-Arabië. Musharraf voelt zich onaantastbaar sinds Sharif de gelijkna mige generaal Raheel Sharif (geen fa milie) benoemde tot de hoogste com mandant van het Pakistaanse leger. „Ik heb Raheel opgeleid. Met zijn oudste broer zat ik nog in de klas." Hij lacht onbedaard over de vraag of premier Sharif een misrekening heeft gemaakt en niet op de hoogte was van de innige band tussen beide gene raals. „Het leger zal nooit accepteren dat er iets met mij gebeurt. Dat hoef ik niet eens te vragen. Ik heb mijn manschappen geleid, niet gecomman deerd. Ik was overal met ze. Ze hou den van mij. Dat weet ik." Hij waarschuwt Sharif beter op zijn tellen te passen. Want ook generaal Raheel Sharif volgt met argusogen het falende economische beleid van de huidige premier. „Wij lieten in 1999 een staatsschuld achter van 36,5 mil jard dollar. Nu staat de teller op over de 75 miljard. President Asif Zardari en premier Sharif hebben in 6 jaar tijd meer dan 40 miljard dollar gecon sumeerd. Waar is dat aan besteed? Noem mij één megaproject. Het geld is in hun zakken verdwenen, terwijl de kosten van levensonderhoud 500 procent duurder zijn geworden." Zou het leger opnieuw naar de macht kunnen grijpen? Musharraf zegt niet resoluut nee. „Legercommandant Ra heel Sharif ziet de corruptie, de slin kende buitenlandse reserves en de cor ruptie. Het leger volgt de ontwikkelin gen op de voet. Het is de verantwoor delijkheid van iedere leider om te kij ken naar het welzijn van de staat. De vraag of de macht wordt overgeno men, speelt in het hoofd van slechts één man: generaal Raheel Sharif. Er zijn grenzen aan de wanorde." Volgens Musharraf staat premier Sha rif voor een dilemma. „In mijn tijd stond in de grondwet dat de president het parlement kon ontbinden. Dat kan niet meer. De vorige regering heeft ingevoerd dat partijleiders alle macht hebben en volksvertegenwoor digers kunnen ontslaan als die niet handelen volgens het partijbeleid. De politieke leider is nu de dictator. „Er is geen constitutionele oplossing voor alle problemen waarmee Paki stan kampt", verzucht Musharraf. Zou een tijdelijke machtsovername van het leger een oplossing zijn? „Je spreekt mijn taal", antwoordt hij. Mu sharraf minacht de burgerregering. De geschiedenis van Pakistan heeft be wezen dat iedere democratisch geko zen regering het land richting de af grond bracht. Na zijn staatsgreep in 1999 benoemde Musharraf daarom mi litairen op hoge regeringsposten. Musharraf s opvolger generaal Kayani verbood elk contact van het leger met de politiek. Militairen moesten zich uit bestuurlijke functies terugtrekken. Over zijn bedoelingen zei Kayani: „Wij militairen dachten er goed aan te doen onbekwame politici weg te sturen en het roer over te nemen. Maar hoe kunnen politici ooit deugen als je ze steeds wegstuurt en ze niet de kans geeft te leren van fouten." Musharraf vindt dat de regering lang genoeg de tijd heeft gehad om te be wijzen dat ze niet in staat zijn om 'te werken aan het welzijn van de men sen en de ontwikkeling van de staat'. „Ik bracht de armoede met de helft te rug. Onder mijn bewind werden scho len en klinieken gebouwd, de land bouw hervormd en de energiesector ontwikkeld. Zowel Zardari als Sharif is slechts geïnteresseerd in het bou wen van wegen omdat het veel geld aan commissie oplevert. Ze hebben beiden het land leeggeroofd." Musharraf, die er met zijn 71 jaar nog bijzonder vitaal uitziet, kan volgens ei gen zeggen nog niet met pensioen. Als later dit jaar lokale verkiezingen worden gehouden, hoopt hij met zijn partij All Pakistan Muslim League flink wat zetels binnen te halen. Na waz Sharif moet in ieder geval weg. Musharraf pleit voor een interim rege ring die met de steun van het leger het dagelijkse bestuur overneemt. De belangrijkste opdracht zou zijn het hervormen van het politieke systeem, zodat een Bhutto of een Sharif nooit meer kan terugkeren. „Door deze fa milies is het land kapot gegaan. Zon der hen heb ik het volste vertrouwen dat Pakistan kan herrijzen." Dallas is niet de meest culinaire stad van Amerika. De restau rants zijn voorspelbaar - veel ketens - en na een paar dagen heeft de bezoeker die de regio nog moet ontdekken het wel gezien. Toegege ven: er is een Koreaanse wijk met uitsteken de etablissementen, maar na een paar avon den heeft een mens toch trek in iets anders. Tussen de kantoorkolossen in het centrum hoefje het niet te zoeken. Hier zijn voorna melijk restaurants waar het businessvolk gaat lunchen. Dat is voor de snelle hap. Of voor de onbetaalbare hap, want dat kan ook: een mid dagmaaltijd voor 100 dollar of meer. Een alternatiefis een Texaanse barbecue of brisket. Lekker gegrild vlees dat voor weinig geld te koop is in cafetaria-achtige blokhut ten. Meestal staan die in een buitenwijk. Wel rekening houden met dat de kle ding na de maaltijd in de was moet, want alles ruikt nadien naar vlees en rook. De Europeaan die wat meer te vertellen wil hebben over uit eten gaan in de grootste stad van The Lone Star State, kan zich ook overgeven aan de zeer Ameri kaanse traditie van de Sports Bar and Grill. Het maakt dan niet zo veel uit wat je eet, want je hoort gegrepen te worden door de beel den van een spannende sport wedstrijd die ergens in de USA op dat moment wordt gespeeld. Het is dan mogelijk uit te komen bij Bikinis Sports Bar Grill. Wie denkt dat het thema, behalve sport, ook iets te maken heeft met het Polinesische atol Bikini, zoals schrijver dezes, moet al snel constateren hoe naïef die gedachte is. Door het beeld van tien tallen mega-tv's (baseball, football, basket ball, worstelen) lopen dames in hotpants met een bikini-topje, een cowboyhoed en hoge laarzen aan. Ineens valt op dat de clientèle alleen uit man nen bestaat. Het soort dat je als redneck kunt betitelen en dat de tanden zet in forse steaks en hamburgers. De ogen flitsen van scherm naar scherm, maar volgen ook schalks de pronte dames die met hun enorme dienbla den af en aan lopen. Denk niet dat het 'vermaak' nu ophoudt voor de proppende heren, want het restaurant heeft de serveersters ook geleerd dat een man die naar sport kijkt steeds weer mag worden afgeleid met een big smile, een knikje van het hoofd en een zachte aanraking van de arm. Hier moet elke heer zich stoer voelen. En wie aan de bar gaat staan, krijgt nóg meer aandacht. Want het meisje met het enorme afro-kapsel dat achter de tap staat, heeft het tot haar specialiteit gemaakt om over alles te giechelen. Het lijkt een scène rechtstreeks uit een aflevering van tv-serie The Dukes of Ha zard. Het is wel raadzaam als bezoeker iets van de Amerikaanse sporten af te weten, want de collega-eters zijn niet echt benaderbaar en van de waitress hoefje niks te verwachten. „Hi, my name is Julie. Wat was uw vraag? Wie daar op dat middelste scherm spelen? Geen idee, hihihi." ZATERDAG 11 APRIL 2015 - Javed Sival toumt3z0uresh'- Ma/ik Zahjz' Grote foto: Aanhangers van ex-president Musharraf houden in Karachi een demon stratie om de ex-president te steunen. Kleine foto: In Muitan eisen tegenstan ders van Musharraf dat hij wordt opge hangen. Beide demonstraties volgden en kele dagen nadat op 3 april 2014 een aanslag werd gepleegd op de ex-presi dent. foto's EPA werd in 1943 geboren in Delhi. Na de opdeling van Brits-lndia in India en het islamitische Pakistan in 1947, trok zijn familie net als miljoenen andere mos lims naar de nieuwe islamitische staat. In 1964 begon hij zijn militaire carrière. In 1998 werd hij commandant van het Pakistaanse leger. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72