Ex-president Musharraf van Pakistan wordt beschuldigd van hoogverraad. Het machtige leger zal zijn veroordeling nooit accepteren. Musharraf sluit een staatsgreep niet uit. 12 SPECTRUM buitenland w Om ex-president Pervez Musharraf van Pakistan de duimschroeven aan te draaien, zijn de militairen en de hekken voor zijn woning weggehaald. Justitie weet maar al te goed dat extremisten drie keer eerder probeerden hem uit de weg te ruimen. Hij ontsnapte tel kens op het nippertje aan de dood. Ondanks het ontbreken van beveili ging oogt de ex-president ontspan nen. „God is goed voor mij", zegt hij in zijn villa in Karachi, waar hij met zijn vrouw en hoogbejaarde moeder woont. Als ze willen, mogen ze hem arresteren. „Ze weten me te vinden", zegt Musharraf met een lach. Hij speelt graag de vermoorde on schuld en vindt zich de beste presi dent ooit. „Ik kan met trots zeggen dat er onder mijn leiderschap de hoog ste economische groei was en het laag ste aantal werklozen en armen. Paki stan stond er toen zoveel beter voor." Justitie denkt daar anders over en wil hem vervolgen. Zelf haalt de generaal laconiek zijn schouders op over de se rie rechtszaken die tegen hem lopen. Met een glimlach op zijn gezicht sa belt hij ze tijdens het interview stuk voor stuk genadeloos neer. Zonder ook maar een keer zijn stem te verhef fen. Zo pleegde niet hij de staatsgreep waarmee Musharraf in 1999 aan de macht kwam, maar premier Nawaz Sharif. „Hij ontsloeg mij als legercom mandant toen ik in het vliegtuig op de terugweg was naar Pakistan. Ik sliep en wist van niets. De piloot ver telde dat we niet in Pakistan mochten landen, maar in het vijandige India. Toen grepen mijn loyale troepen in." Hij liet niet de rechterlijke macht in 2007 arresteren omdat die dreigde zijn herverkiezing als president ongel dig te verklaren. Musharraf weigerde het generaalsuniform uit te doen, on danks een eerdere belofte. „Opper rechter Chaudry stond bekend als cor rupt en partijdig", is zijn verklaring. De noodtoestand die hij na de op- stand van de advocatuur en de opposi tie afkondigde, was ook gerechtvaar digd. „Pakistan zat in een overgangsfa se naar democratie. Zij verstoorden de rechtsorde. De economie dreigde in te storten. Iemand moest actie onderne men. Het was voor 500 procent cor rect wat ik deed", beweert hij nu. Hij werd herkozen, maar voordat het par lement hem wilde afzetten, besloot hij de eer aan zichzelf te houden. Musharraf weigert iedere verantwoor delijkheid voor de moord op Benazir Bhutto. In 1996 vluchtte Bhutto na haar afzetting als premier naar Dubai om uit de handen van justitie te blij ven. Toen ze terugkwam, had hij haar beter moeten beschermen, is het ver wijt. Musharraf: „Ze had niet terug zullen komen voor de verkiezingen." Ook de militaire bestorming van de Rode Moskee in het hartje van Islama bad, die een einde maakte aan de da- 'Alleen leger kan Pakistan redden' door Wilma van der Maten PRESIDENT DJ mi i/nOiD l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71