Op de bodem van zeeën en oceanen zijn de afgelopen anderhalve eeuw miljoenen kilometers aa^i telecommunicatiekabels uitgerold. Hoe kwetsbaar zijn die kabels eigenlijk, liggend in het woeste water? 10 SPECTRUM actueel 1 i fl Wie denkt dat we an no 2015 in een draadloze wereld le ven, moet eens onder water kijken. Daar vliegen, door kabels met duizeling wekkende lengtes, de terabytes je om de oren. De kabels liggen op kilome ters diepte, waar ze in het aardedon ker vaak diepe ravijnen, immense pla teaus en de leefgebieden van de vreemdste zeedieren doorkruisen. Alle dataverkeer tussen landen, waar ook ter wereld, van gedownloade films en telefoongesprekken tot e-mails en vrijwel alle beurshandel, gaat erdoorheen. Ook vanuit Neder land. Zo loopt er een kabel vanuit Be verwijk over de zeebodem naar New York. Vanuit Amerika loopt ook een kabel terug naar Beverwijk. De lengte van deze Atlantic Crossing-i: 14.301 ki lometer. En dat is maar één van de on geveer twintig kabels die de Atlan tische Oceaan oversteken. Het kan nóg spectaculairder. De Sea- MeWe-3-kabel maakt een halve we reldreis van maar liefst 39.000 kilome ter vanuit Oostende, via de Middel landse Zee en het Suezkanaal naar Zuid-Korea, om tenslotte te eindigen in Perth aan de westkust van Austra lië. Onderweg gaan afsplitsingen op veertig plaatsen aan land. Telecombedrijven hebben sinds het begin van het internettijdperk eind ja ren tachtig onvermoeibaar doorge werkt aan het worldwide web. Het ab solute topjaar was 2001. Toen werd 200.000 kilometer kabel op de zeebo dem aangelegd. Het bedrag dat in de afgelopen 25 jaar in fiber optie subma rine systems - zoals de kabels worden genoemd - is geïnvesteerd is ruim 52 miljard euro. De totale lengte be draagt 1.275 miljoen kilometer. Wat kabels betreft, is de Noordzee 11 1 door Imco Lanting op de zeebodem Steeds vaker probe ren kwaadwillen den het internet plat te leggen. Des ondanks wordt het risico op sabotage of aanslagen op on derzeese communi catiekabels ver waarloosbaar ge acht. Zowel Imares als Rijkswaterstaat noemt zo'n actie in gewikkeld, terwijl het effect minimaal zal zijn. Want door de ringstructuur van de kabels neemt bij schade een andere kabel de telecomverbin- ding over. Kwaad willenden zouden zich eerder richten op datacentra aan land, zoals die in Amsterdam. Als die wordt platgelegd, raakt het meteen heel West-Europa. Het leggen van communicatiekabels in de Noordzee, foto Carel Kramer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69