SPECTRUM 5 interview op toeleggen om op dit niveau te kun nen spelen. In Nederland moet je uit eindelijk de keuze maken of je gaat studeren, werken of voetballen. Daar om stappen best veel goede meiden uit de competitie en dat is uiteinde lijk natuurlijk ook niet goed voor het niveau. Vivianne Miedema QT "ff ben best lang, 1.78 meter, maar ik was altijd een sprietje. Nu is mijn conditie beter en mijn vetpercentage is een stuk minder dan vorig jaar. Ik had laatst sportkeuring in Zeist en ik merk dat ik nu wel een stuk verder kom dan voorheen. In Duitsland kun je op een niveau voetballen dat je er van kunt leven, dan hoefje er geen baan meer bij te hebben. Ik denk dat in Nederland heel veel meiden geld er- En ja, natuurlijk weet Miedema wel hoe het beter zou kunnen. Meer aan dacht in de media, om te beginnen. En, valt vader Miedema in: „Het gaat natuurlijk ook om acceptatie. Voetbal is, zeker in Nederland, nog een haan tjeswereld. Terwijl in de rest van Euro pa vrouwenvoetbal echt groot en geac cepteerd is." Vivianne: „In Noorwegen en Zweden is de competitie voor vrouwen beken der dan de competitie voor mannen. Ik zeg niet dat dat in Nederland ook moet gebeuren, maar ja, ik denk dat Nederland nog op het punt is dat man nen het vrouwenvoetbal zelf niet ac cepteren. Dat is gewoon jammer. Want ik ben ervan overtuigd dat onze wedstrijd net zo leuk is om naar te kij ken als een heren eredivisiewed strijd." En, voegt ze er fijntjes aan toe: bij de vrouwen draait het nog gewoon om voetbal. „Bij de heren gaat het over de sponsordeals, de schwalbes, omkoping, hooligans. Wat die man nen verdienen, dat gaat gewoon ner gens meer over. Ik kan in een klein au tootje rijden en ook nog een beetje sparen, daar ben ik tevreden mee. En als wij met de Oranje-dames een wed strijd in Almelo spelen, komen er ont zettend veel meisjes kijken. Wij ne men na de wedstrijd allemaal een half uur de tijd om die meisjes van handte keningen en foto's te voorzien. Ons kun je nog bereiken, bij de mannen kan dat al niet meer." Al die jonge fans willen natuurlijk maar één ding weten: hoe word je net zo goed als Vivianne? Haar advies is simpel: doe met de jongens mee. „Ik heb als meisje altijd heel veel met de jongens gevoetbald en ik denk dat dat heel belangrijk is. Je basistechniek wordt goed en daar gaat het ook om Wat de man nen verdie nen, gaat nergens meer over. Ik rijd in een klein autoo tje, daar ben ik tevreden mee als je op een hoger niveau wil voetbal len. Maar ik heb ook altijd veel lol ge had met de jongens en plezier staat natuurlijk voorop als je zo ver wil ko men. Gelukkig maken steeds meer meisjes nu de keuze voor voetbal in plaats van hockey of turnen." Voetbal was in huize Miedema altijd een familieding. Niet alleen gingen haar ouders mee naar alle wedstrij den, haar broer Lars, nu 15, voetbalt ook op hoog niveau. De aanvaller is in gelijfd bij de jeugdopleiding van PEC Zwolle. Ze speelt hem er nog steeds uit, zegt Miedema. „Maar niet meer op kracht, hoor. Hij is echt een ontzet tend grote jongen, 1,85 meter nu, hij is hard gegroeid de laatste tijd. Daar heeft hij af en toe wel last van. Ik her ken dat wel, ik kan ook ineens op de grond liggen en denken, jeetje, wat heb ik nu gedaan. Als voetballers zijn we allebei veel scorende spitsen. Maar we zijn wel allebei anders." Ze laat op haar telefoon een filmpje zien van een typisch 'Miedema'-doel- punt. Op het veld beweegt ze zich, met een beetje gekromde schouders, bedrieglijk traag. Maar ze rent als het nodig is precies naar de juiste plek op het juiste moment om dan met bal en al om de keeper heen te lopen. Doel punt. „Ja", zegt ze. „Dat is wel iets voor mij, ja. Ik ben wel vrij zeker van mezelf als ik voor de keeper sta. Ik ben niet iemand die heel hard gaat schieten op het doel als een stiftje be ter is." Ze is inmiddels redelijk gewend aan het leven als profvoetbalster. Ze woont in München in een apparte ment dat ze deelt met een Noorse en een Amerikaanse clubgenote. „Rond zeven uur 's morgens gaat de wekker, dan is het douchen en ontbijten, en daarna training van negen tot elf. Te gen een uur of twaalf zijn we dan weer thuis. Dan ga je lunchen op de club, daar wonen we vlak tegenover, of je eet thuis even een broodje, 's Avonds tussen zes en acht is de vol gende training." Om zich volledig te kunnen wijden aan het voetballen, is Miedema dit jaar niet aan een vervolgstudie begon nen. Dat betekent dat haar leven tus sen het trainen door nogal rustig is: filmpje kijken, boek lezen, videobel len met de achterban in Nederland. Ze heeft er bewust voor gekozen. „Maar wat ik wel mis op dit moment, is dat ik niet echt iets heb om op te fo cussen. Ik ken in Duitsland geen men sen om het voetbal heen, daar heb je gewoon geen tijd voor. We gaan ook nooit uit, dat past niet in het schema. Af en toe is het best eenzaam, ja. Maar dat hoort erbij. Soms heb ik nog wel eens een weekeinde vrij en dan zou ik best het vliegtuig naar Nederland kun nen pakken. Maar als ik dan met me zelf overleg komt toch het antwoord dat het beter is als ik m'n rust pak." Daar tegenover staat, beamen vader en dochter Miedema tegelijk, de erva ring die ze opdoet. „Ik doe ontzettend veel ervaring op", zegt Vivianne. En, voegt vader gespeeld bescheiden toe: „Het is natuurlijk best een aardig club je, waar ze speelt." Met Bayern speelt ze op 10 mei haar laatste wedstrijd van het seizoen, met de Oranje-leeuwinnen staat vervol gens alles in het teken van het nade rende WK. „Op 24 mei vertrekken we naar Canada. Op 6 juni is daar de eer ste wedstrijd, tegen Nieuw-Zeeland. Ik heb nu iets dat ik nog nooit heb ge had: iedere keer als ik op het veld sta en ik ben een beetje vermoeid zeg ik tegen mezelf'Nou Viev, een beetje fit blijven want voor je het weet heb je een blessure'. Niet dat ik een bal laat schieten uit angst dat ik wat afscheur, maar ik moet nu wel fit blijven." Ze heeft er ontzettend veel zin in. In haar achterhoofd is ze zelfs al bezig met de wedstrijden die eraan zitten te komen: de Olympische Spelen in Rio de Janeiro van 2016, het EK voetbal in 2017, dat in Nederland wordt gehou den. Voorlopig staan de koffers klaar voor Canada. ZATERDAG 11 APRIL 2015 t Vivianne Miedema (rechts) in duel met Toril Akerhaugen van Noorwegen tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd. foto ANP/Koen van Weel (1996, Hooge- veen) debuteerde bij Heerenveen als 14-jarige in de da- mes-eredivisie, als jongste speelster ooit. Vorig seizoen scoorde ze voor Heerenveen 39 doelpunten in 26 wedstrijden in de BeNe League. In 2014 tekende ze voor 3 jaar een contract bij Bayern München. Voor het Neder lands damesteam scoorde ze ze tot nu toe 19 doelpun ten in 21 wedstrij den. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64