I Vivianne Miedema, 18 jaar jong, is profvoetbalster bij Bayern München. Ze schopte het Nederlands vrouwenelftal naar het WK in Canada. Met het oog daarop denkt ze soms: 'Nou Viev, zorg dat je fit blijft'. 4 SPECTRUM mrnrn Ze groeide op in het Drentse Hoogeveen, in een huis waar het rook naar gras en modder. Voetbal was het enige dat telde voor Vivianne Miede ma en haar broertje Lars, en dus ook voor hun ouders. „Wij hadden hier voortdurend jongens met een bal on der de arm aan de deur staan", herin nert haar vader René zich. „Of Vivian ne kwam voetballen." En Vivianne zei nooit nee. Ze voetbal de een buitengewoon potje mee in jongensteams in Hoogeveen. Op haar 14e mocht ze naar SC Heerenveen, waar ze als jongste speelster ooit in de eredivisie voor vrouwen debuteerde. De spits maakte dat seizoen meteen ook tien doelpunten en daar kwamen er sindsdien tientallen bij. Ze is het boegbeeld van de snelst groeiende sport voor meisjes in Neder land, geroemd om haar techniek: ze schopt de bal niet alleen in het doel maar doet dat ook mooi. Vorig jaar hielp ze Nederland naar het WK in Canada, dat op 6 juni begint. Prof clubs van Brazilië tot Noorwegen vochten om de Nederlandse wonder- spits te mogen contracteren. Ze gun de de eer aan Bayern München, haal de achter elkaar haar Havo-diploma en haar rijbewijs en vertrok naar zuid-Duitsland. Het is een grijze ochtend en in de bijna lege ontbijtzaal van hotel Hooge veen zitten vader en dochter Miede ma aan de koffie. De afspraak is met Vivianne, maar vader René blijft er voor de gezelligheid gewoon bij zit ten. Noem het betrokkenheid bij zijn 18-jarige dochter, die hij sinds vorige zomer nog maar eens in de paar maan den ziet. Als ze in Nederland speelt, zit hij met vrouw en zoon op de tribu ne en is daar niet te missen met een enorme, oranje leeuwenkop op zijn hoofd. En hoe gaat het ondertussen met Mie- dema junior, sinds juli profVoetbal- ster? „Nou, het was wel even wen nen", zegt ze. „Je zit natuurlijk wel een eind verder van huis dan vorig jaar rond deze tijd. De cultuur is an ders, het voetbal is anders. Ik ben in elk geval een heel stuk fitter dan het jaar ervoor." In Heerenveen trainde ze vier keer in de week, gewoon met potjes op het veld. „In München trainen we acht keer per week; niet alleen veldtrai- ning maar ook krachttraining en atle tiek. Er staat een staf op het veld van drie, vier man terwijl er in Heeren veen maar één trainster stond. Het grootste verschil is toch wel dat je meer aandacht krijgt. Het niveau van de Duitse competitie ligt ook hoger: de meiden zijn sneller, fitter, fysiek beter. In Nederland spelen we meer verzorgd voetbal dan de Duitsers, we proberen de bal zo lang mogelijk vast te houden en van daaruit kansen te creëren. In Duitsland gaat het meer van: als je er voetballend niet uit komt, geef je gewoon een lange bal en dan moet de rest er maar achteraan rennen omdat je weet dat iedereen fit genoeg is om dat te doen." De afgelopen maanden is ze sterker geworden, merkt ze. Meer uithou dingsvermogen, meer spiermassa. „Ik door Lindy Jense Kroonjuweel van vrouwenvoetbal Vivianne Miedema: „Ik ben best lang, 1.78 meter, maar ik was een sprietje." foto Herman Engbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63