Tumult over de vertrekregeling van ambtenaren, rumoer rond het nieuwe openbaar vervoer, Thermphos, veerboten waarvoor geen exploitant te vinden was, gedoe met de zie kenhuizen. De laatste jaren wogen zwaar voor SGP-gede- puteerde George van Heukelom. Eind mei zwaait hij af SPECTRUM 3 Dossiers vreten, laat eten, daarna een kerk vergadering, soms tot diep in de nacht met juristen heen en weer mailen, des zondags leesdiensten. Elk mi nuutje van de inmiddels 65-jarige Van Heu kelom was het afgelopen jaar gevuld. Twee dingen waren niettemin heilig: de zondag en het elf kinderen - 'zes meiden, vijf jon gens' - en vele kleinkinderen grote gezin. De functie van dagelijks provinciebestuur der die hij sinds 2003 bekleedde, begon te wegen. Hij is tenslotte niet meer de jong ste, murmelt hij als we in het provincie huis de trap naar de rookkamer bestijgen. Licht hijgend arriveert hij in het muffe ka mertje, waar hij meteen de brand zet in een vers gedraaide Javaanse Jongens. „Ik heb geprobeerd te stoppen..." Na intensieve gesprekken met zijn gade be sloot hij in elk geval te stoppen als gedepu teerde. „Ik ben gevraagd om door te gaan, maar na lang overleg met mijn vrouw heb ik besloten er een punt achter te zetten. Je moet ook gemotiveerd blijven. Dat ben ik nog wel, maar aan de andere kant heb ik wel eens last van hoe in de media zaken worden voorgesteld." Dan moet je niet de politiek ingaan. „Ik kan er wel mee leven, maar dan zit er een journalist bij een commissievergade ring die alleen op zijn telefoon zit te kij ken, terwijl ik net een huzarenstukje voor het openbaar vervoer heb uitgehaald. Als je ziet wat er daags erna in de media staat..." U had anders voldoende ontvlambare dossiers onder de vingers. Logisch toch dat er bijvoor beeld kritisch over de goudomrande vertrekre geling voor provincieambtenaren wordt ge schreven? „Nou ja, de berichtgeving was niet altijd even zuiver. Het ging in eerste instantie niet over geld, maar om een reorganisatie. Minder taken, minder mensen. Het moest gebeuren." Er is toch een beeld ontstaan van de bekende gouden handdruk. „Nou ja, 70 procent van het laatste verdien de loon, dat heb je in de WW ook. Aan de andere kant wil ik ook niet zo'n werkgever zijn als die van Thermphos, die de boel leegvreet en het bedrijf vervolgens laat ploffen. Er is trouwens uitvoerig naar onze regeling gekeken, ook door de minister. En ja, die boete van 16 miljoen euro hadden we ingecalculeerd. Onder de streep is de re geling inclusief boete goedkoper." U bent wel eens een zwoeger met visie ge noemd. Iemand die steevast lastige dossiers op zijn bureau kreeg. De veerboten, de zorg, het busvervoer, de reorganisatie van de personele organisatie inclusief de omstreden vertrekrege ling. Dossiers waarin je snel de publieke opinie tegen hebt. Voelt dat ook zo? „Nee, want sommige dingen begrijp ik ook. Neem het busvervoer. Daar krijgen we al weinig geld voor. We staken er extra geld in uit onze provinciekas. Dan wordt het weer minder door rijksbezuinigingen en dan kom je ook nog eens met een nieu we variant. Ik begrijp dat mensen dan zeg gen 'wat ben je aan het doen man, want we moeten toch met zijn allen die bus in en nu ga je minder bussen laten rijden?' En dan kom je ook nog zo laat en met een las tig onderdeel als de haltetaxi. Ik kan er ook niks aan doen dat het laat is, maar busreizi gers hebben er niks mee te schaften als ik vertraging heb door een juridische procedu re. Je moet je wel inleven in de gevoelens en situaties van burgers." De maatschappij is mede door sociale media verhard. Bent u wel eens bedreigd omdat bur gers het niet met u eens waren? „Ach, bedreigd... In de kwestie Waterdu- nen zijn er wel lelijke dingen over mij ge zegd. Op Twitter zei een meneer iets over het busvervoer. Dan lees je: 'George van Heukelom komt niet in de hemel. Wed den?' nou ja, dat doet me niet zoveel. Maar zo'n hoogleraar Staatsrecht Douwe Jan El- zinga die stelt dat we de Provinciewet heb ben overtreden bij de ontslagregeling voor ambtenaren van 57 jaar en ouder, neem ik wel serieus. Daar verdiep ik me in, want je moet niet denken dat je zelf altijd gelijk hebt. Zulke mensen moet je toelaten in je manier van denken." Terwijl u veel energie hebt gestoken in overleg met betrokkenen rond het plan Waterdunen, omdat de verhoudingen onder uw voorganger Marten Wiersma waren vertroebeld. „De bejegening tegenover agrariërs was wel een minpunt. Ik heb er veel tijd inge stoken om die verhoudingen te verbeteren. Let wel, het is hun land en jij gaat hun goe de landbouwgrond onder water zetten. Die weerstand begreep ik goed. We zetten met Waterdunen een goed plan neer, in econo mische en landschappelijke zin. Het is een prachtig integraal plan, met een voor Euro pa uniek vogelgebied. Straks kun je vanuit je recreatiewoning naar broedplaatsen kij ken. Dit plan gaat banen opleveren en zorgt ervoor dat winkeliers en horeca het hoofd boven water kunnen houden." Nadat een doorstart was verkeken, werd u ver antwoordelijk voor het milieu en de handha ving op het vervuilde Thermphos-terrein. U zat afgelopen zomer op ramkoers met de cura toren. Uiteindelijk kon het terrein toch worden overgedragen aan een beheervennootschap, zo dat er toch nog 35 miljoen euro uit de boedelop brengst beschikbaar kwam voor de sanering. Naar tevredenheid opgelost? „Het ging hard tegen hard, met van onze kant dwangsommen, maar er moest een overeenkomst komen. Jaren tegen elkaar procederen zou alleen verliezers opleveren. Dan zou de boedelopbrengst zijn ver dampt, omdat het in stand houden van een ongesaneerd terrein een kleine miljoen eu ro per maand vergt. Bovendien kost het een vermogen om het terrein schoon te ma ken. Een lastig dossier. Ik ben dus tevreden dat we een akkoord met de curatoren kon den sluiten." U heeft zich ook nadrukkelijk ingelaten met de Zeeuwse zorg, terwijl de provincie sinds 1 ja nuari nergens meer voor verantwoordelijk is. Vanwaar die bemoeizucht? „Het zou toch gek zijn als een provinciebe stuur niks doet als het signaleert dat de kwaliteit en de bereikbaarheid van de zorg in gevaar komt. Afkalving van zorgvoorzie ningen heeft ook een negatieve invloed op je vestigingsklimaat. De Zeeuwse werkge vers zijn daar terecht bezorgd over." U heeft gezegd dat zorgverzekeraar CZ de re gie moet nemen om te zorgen dat Zeeland een goede basisziekenhuiszorg behoudt. Ook minis ter Schippers van Volksgezondheid zit op dat spoor. U verwijt CZ nog steeds geen zorgplan te hebben, maar de zorgverzekeraar stelt dat zo'n plan er wel degelijk ligt. Een uitglijder? „Nee, ik blijf erbij dat we - Gedeputeerde Busreizigers hebben er niks mee te schaften als ik vertraging heb door een juridische procedure. noch Provinciale Staten - nooit een uitge werkt plan hebben ontvangen, terwijl de tijd dringt. Ik denk wel dat als we de zorg gezamenlijk oppakken in Zeeland, het wel goed komt. Maar, we zijn er nog niet." U bent gezegend met een dosis gezonde humor, waarmee u in de Staten de scherpe kantjes van het debat afvijlt. Tegelijkertijd bent u ook een driftkikker. Zo ontsloeg u in 2011 voorzitter Ar nold Smeels van de Raad van Toezicht van het Bureau Jeugdzorg, na een geschil over de benoe ming van een nieuwe directeur bij Jeugdzorg. De rechter oordeelde dat het ontslag onterecht was. Smeels werd in ere hersteld. Te impulsief geweest? „Dat had ik inderdaad veel rustiger moeten doen. Gelukkig heb ik de verhoudingen met Smeels kunnen herstellen." Dat klopt wel met het algemene beeld van Ge orge van Heukelom: een bruggenbouwer. „Ik heb een hekel aan technocraten. Brug gen bouwen is noodzakelijk, omdat je al leen samen een samenleving goed kunt be sturen. Dat betekent dat je allereerst goed moet luisteren. Dat heb ik bijvoorbeeld in het dossier Waterdunen gedaan." Toch verloochent u uw afkomst niet. U bleef recht in de leer toen u in 2004 weigerde de eer ste prijs van een fotowedstrijd in het kader van de Maand van de Vrijheid uit reiken. Omdat er twee zoenende mannen op die foto stonden. Dat druist in tegen uw geloof. „Ja, maar ik werd als gedeputeerde tijdens het juryberaad geconfronteerd met het feit dat de eerste drie prijzen vaststonden. Zo'n situatie zou me nu niet meer zo snel over komen." (Handig als hij is, koos Van Heuke lom voor een praktische oplossing: hij reik te de prijs niet uit, maar deelde de winna res wel mee dat ze had gewonnen.) Gaat u weg met een goed gevoel? „Ik heb het ontzettend naar mijn zin gehad en heb best wat bereikt. De jeugdzorg heb ben we indertijd goed op de kaart gezet. Een voorbeeld voor Nederland. Kijk eens naar de ambtelijke reorganisatie. Iedereen zei dat het me niet ging lukken, maar het kwam voor elkaar. Dat geldt ook voor Wa terdunen, wat emotioneel gezien een moei lijke klus was. Zelfs de wethouder van Sluis staat er nu vierkant achter. Het open baar vervoer was ook een moeilijk dossier, maar ook dat is uiteindelijk rondgekomen. En de veerboten bleven varen omdat we die in eigen beheer hebben genomen. Ik heb dus niet alleen op de toko gepast." ZATERDAG 11 APRIL 2015 Zwoeger verlaat de Abdij door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62