66 SPORT 53 RESULTATEN IN DE TOUR DE FRANCE voor de renners. Ik was ook de eer ste die gasten uitnodigde en in de ploegleidersauto liet meerijden. We hadden geen klassementsren ners, dus ik zat nooit vaak voorin de koers, maar als ik gasten had, reed ik toch mooi naar voren. Ik wilde ze iets laten zien van de koers. Nee, dat maakte me niet al tijd geliefd. Ik was een beetje pio nier." Zoals hij ook de Rus Dimitri Ko- nisjev in wist te lijven bij TVM, de vierde Nederlandse profploeg op dat moment. Met een zak vol duizenden dollars toog hij naar Rusland en na veertien spannen de dagen waren alle papieren gere geld. „Ik zat er twee weken zon der telefoon. Ik heb in die periode geen moment alleen geslapen, ik had voortdurend militairen om me heen. Ik moest drie kazernes af om een pasfoto van Konisjev te regelen. Die renners waren alle maal militairen, iedereen was ge lijk. De deal was dat ik ook ande re Russische renners zou opne men in de ploeg. Tijdens een di ner met de belangrijke generaals uit het leger moest ik de helft van het bedrag overhandigen. Op het vliegveld volgde de andere helft. Als ze gewild hadden, hadden ze Ik zat er twee weken zonder telefoon. Ik heb in die periode geen moment alleen geslapen, ik had voortdurend militairen om me heen. me wel dood kunnen slaan." Konisjev was een succes. Net zo als ook renners als Jesper Skibby, Peter van Petegem, Jeroen Blijle- vens, Servais Knaven, Rob Harme- ling en Bart Voskamp de TVM-ploeg succes brachten in de Tour de France. „Een klassements renner konden we niet betalen", zegt Priem. „We hadden een vrij- buiterploeg." De Tour van 1998 daarentegen ein digde in een nachtmerrie voor de ploegleider uit Wemeldinge. In maart van dat jaar hield de Franse politie een vrachtwagen van TVM aan die onderweg was van Spanje naar Nederland met 104 ampul len epo. In eerste instantie wisten de Franse autoriteiten niet wat ze met de zaak aan moesten, maar vier maanden later werd Priem, samen met ploegarts Andrej Mi- chailov en verzorger Jan Moors, tij- dens de Tour gearresteerd op ver denking van het organiseren van dopinggebruik binnen de ploeg. Ze werden later vrijgelaten, maar mochten in afwachting van het proces Frankrijk niet uit en kre gen in Epernay een hotelarrest. De drie werden uiteindelijk tot voorwaardelijke straffen veroor deeld. „Het was een heftige tijd", zegt Priem nu. „Zo sta je in het volle leven en zo sta je op nul." Vorig jaar volgde na zestien jaar de rehabilitatie. In de documentai re Andere Tijden Sport van de NOS gaven Bart Voskamp en Jeroen Blijlevens, renners die deel uitmaakten van de TVM-ploeg toe, dat de epo voor hen bestemd was en dat Priem en Moors niet op de hoogte waren van het trans port en gebruik. „Ze hebben niet in kunnen schatten hoeveel scha de en ellende dat teweeg heeft ge bracht. Ze hebben destijds voor zichzelf gekozen. Ik heb altijd ge zegd dat ze van dat spul af moes ten blijven, maar als iemand zo iets wil doen, dan gebeurt het. Je kunt moeilijk 24 uur naast ie mand gaan liggen." „Ik ben twee keer in mijn leven door toedoen van anderen met do ping geconfronteerd en dat doet nog altijd zeer. Dat was dus tij dens die Tour en tijdens de Olym pische Spelen van 1972. Toen won ik met de ploeg brons op de 100 kilometer en werd Aad van den Hoek betrapt." Er werden sporen van coramine, een stimulerend middel, gevon den. Deze doping stond destijds niet op de verboden lijst van de wielerbond UCI, maar wel op die van het Internationaal Olympisch Comité. Priem: „Veel renners uit mijn tijd zijn op doping betrapt, maar ik heb er zelf nooit iets mee te maken gehad. Voor mij was het belangrijk om hard te trainen, ge zond te blijven en het verstand op een rij te houden. Kijk, het was niet voor niks dat bij mij na twee weken Tour de pijp hele maal leeg was." De biecht van de twee oud-cou reurs Voskamp en Blijlevens vo rig jaar heeft Priem goed gedaan. „Ik ben er door opgeknapt, heb ietsje meer rust gekregen. Nee, ik heb Voskamp en Blijlevens niet meer gesproken. Ze hadden kun nen bellen ja, maar ik denk niet dat ze dat durven. Tuurlijk, ik zou zelf ook kunnen bellen. Dat komt ook nog wel, maar ze hebben mij ook een jaartje of tien laten wach ten hè. Een schadevergoeding? Daar schiet je niks mee op. Soms kun je winnen en toch verliezen. Recht hebben en recht krijgen, dat zijn twee verschillende din gen." DE ORGANISATOR Priem bleef hierna de sport trouw, echter niet als ploegleider. Hij trad in dienst bij Libéma Prof- cycling, zette een service voor neutrale wagens op (Shimano) en ontpopte zich als organisator. „Ik heb me altijd moeten bewijzen, als renner, als ploegleider en ook als organisator." Terugkijkend is de conclusie dat hij in zijn missie is geslaagd. „Dat heeft met eerge voel te maken." Priem was de man achter onder meer de Tourstart in Valkenburg en Touretappes in België. Later haalde hij ook nog de Giro naar Zeeland. „Ik heb me nooit laten wegjagen. De mensen van de Tour hebben ook nooit naar me gewezen." Anderen deden dat wel. „Ik ben door sommige men sen op een smerige manier wegge zet, als een bandiet. Bij de Tour in Valkenburg mocht ik zelf de vip-kaarten uitdelen. Nou, er zijn er een hoop niet op het parkoers geweest. Die moesten door de spijlen van het hek toekijken." Hij wordt dit jaar 65, maar wil nog geen leven als een pensiona- do. „We doen met Libéma en Shi mano, mensen die me altijd trouw zijn gebleven, 165 koersen per jaar. Verder ben ik bezig om de Ronde van Italië in Gelderland vorm te geven. Zolang ik het leuk vind, blijf ik het doen. Ik ga de he le wereld over." Bij de Touretappe op 5 juli op Neeltje Jans is Priem nauwelijks betrokken. Hij organiseert op ver zoek van een relatie een bijeen komst in Burgh-Haamstede, maar dat is het. De Zeeuwse organisa tie maakt geen gebruik van zijn diensten. „Ik ben niet gevraagd. Dat hoeft natuurlijk ook niet. Ze hebben kennis van buitenaf ge haald en die kunnen het waar schijnlijk beter." Een schadevergoeding? Daar schiet je niks mee op. Soms kun je winnen en toch verliezen. Recht hebben en recht krijgen, dat zijn twee verschillende dingen. ZATERDAG 11 APRIL 2015 moeten bewijzen' Cees Priem wint zijn eerste etappe in de Tour. Hij verslaat in de ochtendetappe van Charleroi naar Molenbeek Eddy Merckx in de sprint. Voor Priem is het nog altijd één van de mooiste momenten uit zijn loopbaan, foto ANP Cees Priem 1974: uitgevallen na derde etappe. 1975: winnaar etappe 1A, Charle- roi-Molenbeek, uitgevallen in der tiende etappe. 1980: winnaar tiende etappe, Ro- chefort-Bordeaux, twee keer winst in ploegentijdrit met Tl-Raleigh (tweede etappe Wiesbaden-Frank furt am Main en achtste etappe Compiegne-Beauvais); uitgevallen in dertiende etappe. 1981niet meer gestart in veer tiende etappe 1986: uitgevallen in twaalfde etap- pe. Cees Priem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52