Maansen tehenwoordig vee te doen STREEKTAAL CULTUUR 43 De muziek van Smutfish heeft een ziel Tentoonstelling in Ellesdiek Colin Currie komt voor drie concerten naar Nederland om werk van Reich te spelen. Hij doet ook Middelburg aan. Colin Currie (1976) is een Schotse percus sionist die als geen ander hedendaagse composities kan ver tolken. Eén van de beste muzikan ten in de wereld, noemde mini mal music componist Steve Reich hem na een uitvoering van zijn werk. Maar ook anderen zagen zijn talent en bovenal zijn muzi kaliteit. Vandaar de uitnodiging van spraakmakende dirigenten en de beste orkesten om samen met hem werken uit de klassieke cata logus uit te voeren. En dat niet al leen. Componisten van faam schreven speciaal voor hem nieuw werk. Onder wie Louis Andriessen die zijn 'tapdance' aan hem opdroeg, maar dus ook Steve Reich. Met een eigen groep per cussionisten en pianisten komt Colin Currie voor drie optredens naar Nederland om werk van Reich te spelen. De Zeeuwse Con certzaal in Middelburg kreeg de eer één van die drie te organise ren. Dat gebeurt zondagavond 12 april, aanvang 20.00 uur. Van de pioniers in minimal mu sic, zoals Philip Glass, John Adams en Terry Riley, legt Steve Reich vooral de nadruk op het bre de scala aan percussie-instrumen ten. Ook bij hem draait het dan veelal om herhalingen, het verwe ven van thema's en de vervlech ting van tempo's. Dat levert span ning en een hypnotiserende wer king op. Elementen die door bands als Velvet Underground, Pink Floyd, Low en Sonic Youth ook in de popmuziek terecht kwa men. Inmiddels zijn ze terug te horen in genres als Ambient, Hou- MIDDELBURG - Smutfish is een Haagse band met Melle de Boer als frontman. In 2004 brachten ze hun eerste album uit, Lawnmo- wer Mind genaamd. Een album vol rammelende, zwartgallige songs. Hierna veranderde de band zijn naam in John Dear Mowing Club. Inmiddels hebben ze toch weer gekozen voor de oorspronke lijke bandnaam, Smutfish. Smutfish kwan in februari van dit jaar met het album Trouble. Een album met een ziel. De plaat is op genomen in het atelier van zanger Melle de Boer. Een oude school, aan de rand van Den Haag. De muziek heeft ook een ziel. Op het album vind je nummers met ken merken van blues en Americana. Smutfish trad op Noorderslag en South by Southwest op. Ze zaten ook in het voorprogramma van Daniel Johnston. In 2015 wil de band vooral veel spelen. Ze trek ken langs oude theaters, filmhui zen en strandtenten om hun ver haal te vertellen. Deze verhalen worden tijdens de optredens bege leid door cartoon-achtige tekenin gen, die gemaakt zijn door Melle de Boer. Hij is naast zanger en schrijver ook kunstenaar. ELLEWOUTSDIJK - Met als titel 'Schuilplaatsen van het gemoed' is er in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk een tentoonstelling te zien met een selectie uit het werk van Anita Martens-Beirens uit Oostburg. Zaterdagmiddag is 't Kerkje geopend om deze ten toonstelling te bezichtigen. Er zijn dertig werken bij elkaar ge bracht. Bijzonder is dat ze naast olieverfschilderijen ook kera misch werk laat zien. se en Techno. Voordat Colin Cur rie als percussionist en pianist in de klassieke muziek dook, waren het de Big Bands die hem inspi reerden. Vooral jazzdrummer Buddy Rich was een voorbeeld. Maar al snel na het horen van mu ziek van Stravinsky richtte hij zich op moderne klassieke mu- Middelburg krijgt de Neder landse première van de Collin Curry Group in de Zeeuwse Concertzaal ziek. Van een speler in orkesten ontwikkelde hij zich tot een solist en frontman. Dat laatste sinds 2006 van zijn eigen Colin Currie Group, die hij samenstelde voor de uitvoering van compositie 'Drumming' van de toen 70-jari- ge Steve Reich. Daarna volgden met de goedkeu ring van de componist zelf nog tal van uitvoering van ander werk waaronder de klassiekers 'Clap ping Music' en 'Music for 18 Musi cians'. Dit jaar viert Colin Currie met zijn groep dus het tienjarig bestaan, maar ook het tachtigste geboortejaar van Reich. En daar voor schreef Reich speciaal voor Currie een nieuw Kwartet voor twee vibrafonen en twee piano's. De wereldpremière was vorig jaar oktober in Londen. Met dezelfde muzikanten en hetzelfde pro gramma krijgt Middelburg de Ne derlandse première. Behalve het nieuwe werk ook de stukken 'Music for Pieces of Wood', 'Sextet' en het 'Mallet Quartet'. D'r bin in aole dur- pen in steden vereênehiengen in da's ma goed ok, want die 'ouwe 't le ven d'r in. 't Is 'n open deure om te schrieven. Nog zó'n open deure: in aalke vereênehienge zitte maansen die of enkelt lid bin vö d'r eihe leut. Ma gelokkig bin d'r ok, die zurhe dat de club bluuf draoie. Dae bin d'r nooit genocht van, dat wete julder wè. In dae tussenin bin d'r, die mis schien nie in 't bestuur of in 'n commissie zitte, ma d'r toch eêl vee vö over Ik dat wi 's ezie mit de dienst saeves vö kossemis- se in de kaarke bie ons op 't durp. Ik nog aoltied 'n groepje koper- blaezers waemee ik zö noe in dan mot spele. Die bin lid van 'n korps, ma ze vinde 't leutig om ok in 'n klein groepje te blaezen. Daer zit 'r eêne bie, die eêst om aolf achte in Zurrikzeê mit 't me- ziekkorps dee meeblaeze in dae- nae eêl ard nae Renisse most rieje om z'n partijtje te toeteren. Bie 't kaarkkoor bin d'r twï vin- ters, die dien aeven eêst om ne- hen ure in Schaerendieke in ulder koor mee deeje zienge in om tien over tiene, wulder waere net be- honne, bie ons kaarkkoor kwae- me stae. Je kon 't trek 'oöre. Dat die kaerels aole snel'eidsrehels overtreejen is wè dudelijk, ma de kerstman eit'r niks van ezeid. Jao, mannen bin d'r in vee koren vees te weinig. Wat dat anbe- langt zouwe ze in Zeêland 'n voorbeeld an Limburg kunne ne me. Enkelt wat dat anbelangt, net- uurlijk. I Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal Op de Rienk stieng vroeher bie ons 'n meziektente. Eêl belang- riek vö de fanfare Luctor et Emer- go in vö 't gemengd koor Vooruit gang Zij Ons Streven. D'r wier ge- reheld op zondagmiddeg dü aole- beie 'n concert ehee. Z'aode de of- spraeke dat eêst 't koor 'n ure dee zienge in daenae de meziek 'n ure dee spele. Merien, de dirihent van 't koor in Merien van de meziek konde nie zö aarg goed ml mekao- re overwegt. Op zö'n concertmid- deg bleef't koor vees te lank zien ge nae de zin van de meziekme- rien in die is toe weg'eloape in noöit mi bie de meziek trug'ekom- me. Ma meêstentieds gieng 't toch wè goed in de maansen waere d'r ver zot op. Kees in z'n vrouwe Krina waere 't daer nie eêmae over seêns. Krina was oagzwanger in ze wou aalke zondagmiddeg nae baade. Ma Kees zei: Dat kan, as 't gin meziek is. Zö'n belangstellieng vö concerten van koren in korpsen is t'r op vee plekken allank a nie ml. Bie ons op 't durp staet'r a jaeren gin me ziektente ml op 't plein. As 't noödig is, in dat is ok nie zö dik- kels ml, 'oort 'r wè 'n verplaetsbae- re tente neer'ezet. Ik vinde dat toch jammer. Zö'n tente was nie enkel belangriek vö de uutvoeriengen, ma was glieke de plekke waer of't durp bie me- kaore kwam. Dae wier wat of eklest, De meziektente was dü de tummerman mit vee liefde in mekaore ezet mit centjes van 't eêle durp. Ma jao, je kan bienae overa in Zeêland maarke dat de vereênehiengen kleiner in kleiner 'ore. D'r bin ok dudelijk minder maan sen zö-as ik in 't behin van dit stikje beschreven Want de meêste maansen tehenwoordig gin tied mi, z'è vee te doen. zaahe ze. ZATERDAG 11 APRIL 2015 Colin door René de Dreu door llana Noot Op zondag 12 april speelt Smutfish in de Kloveniersdoelen Middelburg. De toegang is gratis. Bezoek tussen 13.30 - 16.00 uur. www.ellesdiek.nl Currie is gewild Colin Curry speelt in Middelburg werk van Reich, de minimal music componist, foto Marco Borggreve Colin Currie Group met programma van Steve Reich, Zeeuwse Concertzaal Middelburg, zondag 12 april, aanvang 15.30 uur. Kaarten 20 euro. A V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43