42 MENINGEN brieven Cor de Jonge JiliVTie PAKT6&JU/SHÜPS HAR-PA^N Vrijhandel Bomen kappen (1) Bomen kappen (2) Bomen kappen (3) Bomen kappen (4) Bomen kappen (5) Feest CSW Tommy Wieringa Schoolfusies Dijkversterking Huisarts Tromp Dynamica De voorstanders van TTIP, het vrijhandelsverdrag tussen de VCS en Europa, schermen met groei, makkelijker zakendoen en meer werk (zie de krant van 2 april). Maar de onderhandelingen gebeu ren achter gesloten deuren. Is er iets te verbergen? Onze zoon kreeg pijnlijke borsten van hor moonvlees uit de VS. Moet het die kant op? Ik heb liever een lo kaal kippetje of visje. Terwijl het nu, door het Europese geknoei met voedsel, al een hele toer is om gezond eten op tafel te zetten, wordt deze handel ons door de strot geduwd. Waterschapbestuurder Sophie van 't Westeinde pleit voor het rooien van bomen die dichter dan vijf meter van 8o km-wegen staan (zie de krant van 4 april). Het is hoog tijd dat deze me vrouw afscheid neemt, want dit soort maatregelen is funest voor landschap, toerisme en vrijetijds beleving. Beplanting beperkt de snelheid, en geleidt het verkeer. Bovendien bieden de bomen fiet sers een aangename bescherming tegen de wind. Elk verkeersslacht offer is er natuurlijk één te veel, maar de cijfers vermelden niet hoeveel automobilisten met alco hol op tegen de bomen knallen, hoeveel er bellend verongelukken of met veel te hoge snelheid uit de bocht vliegen. Nee, schoenma ker blijf bij je leest en zorg dat de dijken niet lekken. Langs 80 km-wegen worden wel licht veel bomen gekapt. Ze zou den gevaarlijk zijn. Het kappen kost een berg geld. Ik denk dat de provincie de euro's beter kan be steden. Dus laten staan, die bo men. Als je ze weghaalt, nodig je automobilisten alleen maar uit om nog harder te rijden, omdat zij het gevoel krijgen op een bre dere weg te rijden. Zo'n rij bo men is ook veel mooier dan een kale berm. Ik lees in de krant dat bomen moeten wijken voor auto's, mis schien zelfs langs 60 km-wegen. Dat we bomen hard nodig heb- ben voor zuivere lucht, kan de be stuurders kennelijk niet schelen. Op een bestuur dat zó reageert op de takken die zo nu en dan eens op een auto waaien, zitten we niet te wachten. Ik hoop dat veel Zeeuwen zullen protesteren te gen deze voorgenomen kaalslag. De overheid moet zorgen voor het behoud van een evenwichtige openbare ruimte. Om die reden is bijvoorbeeld in Borsele bestem- mingsplanmatig bepaald dat her plant van bomen op dijken ver eist is. Door met het kappen van bomen meer verkeersveiligheid te bieden, wordt voorbij gegaan aan het feit dat de openbare ruimte meer is dan een plek voor automo bilisten. En alle inspanningen die tot nu toe gedaan zijn door over heden, terreinbeheerders, organi saties en particulieren, om met na me de vele en uiteenlopende kwa liteiten van De Zak van Zuid-Be veland te behouden en te verster ken, worden niet op waarde ge schat. Voor het kappen van bomen langs 80 km-wegen en mogelijk ook langs 60 km-wegen wordt in mijn ogen het absurde argument gehanteerd dat er nogal wat een zijdige ongelukken eindigen te gen een boom. Als je je als auto mobilist gewoon houdt aan de maximumsnelheid, eindig je niet tegen een boom. Als je echter zo nodig harder wilt rijden, neem je zelf het risico dat het wel eens fa taal kan aflopen. Moeten voor die paar domme snelheidsmaniakken dan bomen gekapt worden? Dat vind ik belachelijk. Zullen we dan ook de Westerschelde maar dem pen? Dan kan er niemand meer in verdrinken. Een goed feest organiseren is niet eenvoudig en eindigt vaak in goed bedoeld amateurisme. Het CSW jaarfeest (zie de krant van 4 april) was strak geregeld. Ieder een van 18 jaar en ouder kreeg een polsbandje na het checken van hun ID. Mensen van de orga nisatie, portiers, glazenhalers, bar- medewerkers en twee myste- ryguests hielden scherp in de ga ten dat mensen zonder polsband je geen alcohol kregen, ook niet via via. Maar je moet ook een beet je geluk hebben. Als de politie agenten, die op de mensen stuit ten die waren verwijderd, iets meer geduld en fatsoen hadden gehad en even de tijd hadden ge nomen om naar de bedrijfsleid ster van 't Schuttershof te luiste ren, dan was dit feest niet met een domper geëindigd. Je kunt de column van Tommy Wieringa in de krant van 4 april lezen als een aanval van een onge lovige op het geloof ('de verrijze nis als Heilige Goocheltruc'). Je kunt hem ook lezen als onthul ling van schijnheiligheid door een cynicus ('nooit geweten dat ze eigenlijk in de Heer waren'). Een derde mogelijkheid is dat Wieringa vooral de schrijver van heerlijke zinnen wil zijn. ('ze gor gelden wijwater dat het een aard had'). Maar uiteindelijk is het na tuurlijk gewoon een stukje van een aristocraat die zich ergert aan een grootschalige uiting van volk se cultuur. Taalkundig om te smullen - inhoudelijk heel wat op af te dingen. De krant van 4 april meldt dat drie middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen willen fuse ren. Daarmee willen de directies de krimp opvangen. Evenals de di recteur van de christelijke middel bare school in Terneuzen vind ik dit een slecht idee. Fusies beteke nen in de praktijk ruzies. Samen werken is een veel beter idee, want dan kunnen de scholen pro fiteren van eikaars kennis en erva ring. Fusies zijn gericht op groot schaligheid. De praktijk heeft ge leerd dat de financiële voordelen vaker negatief uitpakken dan posi tief. De Zeeuwse ziekenhuizen kunnen daar over meepraten. Voor onze veiligheid moeten de dijken bij Waarde nog hoger en breder worden (zie de krant van 27 maart). De dijk bij de Emanuel- polder hoort nu al tot de hoogste en sterkste van Europa en dankzij het schor komt het water zelfs bij springvloed amper tot aan de voet. Toch wordt deze dijkverzwa ring versneld uitgevoerd. De wa terschapslasten zullen dus weer stijgen en onze (schijn)veiligheid wordt wel erg duur betaald. Justitie is terecht een onderzoek begonnen tegen Nico Tromp (zie de krant van 1 april). Maar dat de wet de mens niet altijd dient, blijkt maar weer eens uit de com motie rondom het handelen van deze huisarts. Tromp diende een terminale patiënt een extreem zware medicatie toe. Ach, wat wil je in een juridisch systeem waar een traumahelikopter niet mag opstijgen omdat er reeds te veel vliegbewegingen zijn gemaakt. Dat de overledene en diens vrouw enorm veel steun van de arts hebben gehad en zijn patiën ten hem op handen dragen, doet er voor de wetgever niet toe. Voor mij is huisarts Tromp, die zijn eer en geweten liet prevaleren boven juridische regeltjes, een held. Het voorpagina-artikel van don derdag 9 april over de onrust bij atletiekvereniging Dynamica vind ik heftig, suggestief en verwar rend. Deze aandacht van de krant kan gevaarlijk zijn voor de betrok kene. De eenzame hardloper voelt zich nu zeker helemaal alleen. In 1959 kwam een boekje uit geti teld: De eenzaamheid van de lan- geafstandloper, geschreven door Alan Sillitoe. Een indringend boekje. Ik ken de Zeeuwse hard loopwereld vrij goed. Ik ken ge noeg gevoelige hardlopers met soms vreemde, kwetsbare gedach ten. De auteurs stellen dat er in deze kwestie alleen maar verlie zers zijn. Maar volgens mij moet het vooral gaan over hoe we van verliezers winnaars maken. In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Elisabeth Valk Nieuwe Oostersestraat 32, Middelburg Carel Peterson Pieterstraat 1, Veere Jaap de Wolf Timmermansstraat 36, Zoutelande J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Sjaak Uitterhoeve Kamperfoeliestraat 2, 's-Cravenpolder Ed Verdam Bakendorpseweg 9, Baarland Paul Roodenburg Doms Rijkersstraat 2, Middelburg C.J. de Bruijne Scheldestraat 114, Vlissingen Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen A.M. de Schipper Huize de Vliedberg 2, Rilland René Faasse Knotwilgendreef 26, Kamperland Niek Knol Verl. Dishoeksew. 2, Koudekerke/Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42