Rechter: studenten moeten pand uit Hobbytuinier kan het milieu handje helpen theatertalent in de regio 0 Scott in totale isolatie k IN HET NIEUWS 3 in Europa." De moderne gewasbe schermers zijn zo gevaarlijk voor de biodiversiteit doordat het over grote deel van de gebruikte mid delen in het milieu terechtkomt, zegt de ecoloog. Ze zitten in een coating, een dun fdmlaagje, om de zaden. Bij sierplanten worden ze ook geïnjecteerd. Zo wordt de plant van binnenuit giftig. Be- rendse: „Het idee is dat ze in de plant blijven, maar meer dan 95 procent komt in het milieu te recht. Dat gebeurt enerzijds via de nectar en het stuifmeel die hommels, bijen en zweefvliegen verzamelen. Anderzijds doordat de coating afspoelt en in de bo dem belandt. Insecten in de bo dem, zoals larven en kevers, eten van die stoffen." Vanwege het preventieve, syste matische gebruik komen nu veel meer insecticiden in de voedselke ten terecht dan vroeger, zegt hij. „Toen spoten boeren pas gif als ze bij inspectie van hun gewassen een bepaalde mate van schade constateerden. Zo werd het ge bruik van insecticiden tot een mi nimum beperkt." De Tweede Kamer riep vorig jaar al op tot een verbod op neonicotinoïden na een aangenomen motie van de Partij voor de Dieren. Verschillende natuur- en mi lieuorganisaties pleiten daarvoor. „Doordat de biodiversiteit op het platteland als gevolg van de land bouw afneemt, wordt die in de stad steeds belangrijker. Door be paalde planten te kiezen en be strijdingsmiddelen te laten staan, kunnen mensen met een tuin daar een bijdrage aan leveren", zegt Sijas Akkerman van Natuur Milieu. Veel tuinplanten bevatten neonicotinoïden en andere insec tenbestrijdingsmiddelen. Vooral rozenstruiken en chrysanten zijn berucht, zegt Akkerman. „De meeste tuincentra hebben tegen woordig wel een hoekje met biolo gische planten. Daar zit geen gif in dat schadelijk is voor bijen." Wie luizen of andere insecten op een milieuvriendelijke manier te lijf wil gaan, heeft een lastige klus, erkent Akkerman. „Het gif bestaat ook onder namen als imi- dacloprid. Het is veiliger om een biologisch middel te kiezen, zoals ECOstyle. Tegen luizen helpen grootmoeders middelen als azijn en groene zeep. En mieren kun je doden met kokend water." Dan het onkruid, en de groene al- genaanslag op tegels en tuinmeu bilair. Middelen met namen als Roundup, Pokon Stop en Bayer Clean werken effectief tegen groen, maar zijn ook schadelijk voor andere vormen van leven. Zo zijn er aanwijzingen dat de werkzame stof in onkruidverdel gers, glyfosaat, non-hodgkinkan- ker kan veroorzaken bij mensen. Via de regen en het riool komt het spul terecht in oppervlaktewa ter, ook op plekken waar drinkwa ter wordt gewonnen. De gemeen telijke plantsoenendiensten mo gen het daarom vanaf november niet meer gebruiken. Ook voor sportclubs komt er een verbod. Particulieren mogen glyfosaat van af volgend jaar niet meer gebrui ken op hun stoepje en vanaf 2017 is het taboe in de tuin. Maar om dat er geen verkoopverbod komt, wordt dat lastig te controleren. Verschillende tuincentra, waaron der Intratuin, hebben de midde len onder druk van milieuorgani saties recent in de ban gedaan. De milieuvriendelijke manier om onkruid te bestrijden? Ouderwets wieden. Onkruid op de stoep kun je ook met kokend water en even tueel wat azijn te lijf gaan, tipt Ak kerman. „De volgende dag kun je het er dan zo uittrekken." De driehoek gaat ervan uit dat het universiteitsbestuur met de bezet ters afspraken maakt over 'een or dentelijk vertrek' uit het gebouw. De bezetters van het Maagden huis in Amsterdam moeten het gebouw 'op korte termijn' verla ten. Doen ze dat niet, dan moeten ze een dwangsom betalen van 1000 euro per dag, besliste de rechtbank in Amsterdam gisteren in een kort geding dat de UvA te gen de actievoerders had aange spannen. De Universiteit van Am sterdam (UvA) mag van de rech ter zelf bepalen of en wanneer er wordt ontruimd. De Studenten houden het Maag denhuis al zo'n anderhalve maand bezet. Formeel mocht de politie al vannacht overgaan tot ontruiming. Dat volgt uit het be zoek van de deurwaarder, kort voor 20.00 uur, aan het Maagden huis. Hij heeft het vonnis van de rechter aan de bezetters bekend gemaakt, wat inhoudt dat ze bin nen vier uur weg moesten zijn. De studenten lieten gisteren al weten dat niet van plan te zijn, omdat er dit weekend in het Maagdenhuis nog een festival zou worden gehouden. Zij houden vol dat ze maandag voor 12.00 uur weg zullen zijn. Het aangekondig de festival mag van de rechter so wieso om veiligheidsredenen niet doorgaan De vakbonden zeiden het jammer te vinden dat het waarschijnlijk komt tot een ontruiming. een professionele musical. „Ze le ren bij ons op een heel basaal ni veau een paar elementaire theater disciplines. Daardoor kunnen ze bijvoorbeeld net iets meer emotie laten horen in een liedje dat ze zingen. Maar het gaat vooral om lekker gek doen en buiten de lijn tjes kleuren. Op de Kidsacademy geldt dat de kinderen de sterren zijn." Per dagdeel kunnen in een regio 150 kinderen meedoen. Zij hoe ven niet bij voorbaat al serieuze plannen te hebben om het theater in te gaan. „Als de belangstelling groter is, organiseren we extra workshops. Iedereen die wil, krijgt de kans om mee te doen." Wie na deelname aan de Kidsaca demy in de regio de smaak te pak ken heeft, kan doorstromen naar de zomeracademy later dit jaar. Daar wacht dan een intensievere theatertraining. „Deze program ma's zorgen ervoor dat het vak van musicalartiest serieuzer wordt genomen." Hij heeft geen contact met andere gevangenen en als hij zich door de gevangenis moet bewegen, worden alle celblokken ontruimd. Zijn advocaat sprak Slager woens dag en zei dat het een uur en 45 minuten duurde voordat de in middels ontslagen agent naar de ontmoetingsruimte kon komen, omdat de celblokken moesten worden leeggemaakt. Slager werd aangehouden nadat een video was opgedoken waarop was te zien dat hij de 50-jarige Walter Scott in de rug schoot. De agent beweerde dat Scott zijn tas- ergeweer had afgepakt, maar op de beelden lijkt het alsof Slager het geweer naast het slachtoffer op de grond legde. De videobeel den werd door de maker aan de fa milie gegeven. Na het bekend wor den van de beelden, werd de agent gearresteerd op verdenking van moord. Ook is hij ontslagen. ZATERDAG 11 APRIL 2015 1 iNlV l W\^n Door het prachtige lenteweer zin gekregen om de tuin onder handen te nemen? Denk dan niet alleen aan de bloemetjes, maar ook aan de bijtjes. AMSTERDAM - Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam (UvA) moet met de studenten afspraken maken over hun vertrek uit het Maagdenhuis. Dat meldde de Am sterdamse driehoek, het overlegor gaan van politie, gemeentebestuur en justitie, gisteravond naar aanlei ding van het vonnis van de rechter. Die bepaalde gisteren dat de stu denten het pand moeten verlaten. De bezetters van het Maagdenhuis in Amsterdam moeten het gebouw op korte termijn verlaten AA A A I I A* De Musical Kidsacademy trekt door het land, op zoek naar jong talent dat wil ken nismaken met het theater www.sterrenweken.nl/kidsacademy I Stage Entertainment wil dat kinde ren lol hebben op het toneel. NORT CHARLESTON - De blanke Amerikaanse agent die zaterdag een zwarte man doodschoot, ver blijft in totale isolatie in de gevan genis. Zijn advocaat zei tegen de Amerikaanse zender CBS News dat dit voor zijn eigen veiligheid is. Mi chael Slager zit in een cel met een klein raam en cipiers controleren hem geregeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3