—M a 4B f m ve in liefdevolle herinnering 44 Een vals alarm, tien jaar eerder, deed ons nadenken. Het leven is eindig, het kan zomaar ineens gebeurd zijn Willem Mieras hielp Saskia zelf zijn lot te verwerken. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. fl ji V, Bijna twee jaar geleden is het nu. Willem Mieras, 35 jaar fotograaf voor onder meer de PZC, over leed na ruim een halfjaar ziek te: kanker. Gedurende dat halve jaar leefde hij met zijn partner, Saskia Gie- se, naar het einde toe. „We wisten al snel, na de eerste chemokuren, dat het 'einde verhaal' zou wezen, zoals Willem het zelf noemde. Wat we allebei ook wisten, was dat je daar dan het beste van moet maken." Hoe anders was het tien jaar daarvoor. „Willem kreeg een bult in zijn hals. Zo maar ineens, heel snel na een mooie vakan tie. In Goes wisten ze er geen raad mee, hij werd doorgestuurd naar Rotterdam. Ook daar hadden ze het vermoeden van kanker. We waren helemaal in paniek, echt wanho pig. Toen bleek dat het een onschuldige maar vrij zeldzame aandoening was die snel verholpen kon worden, was de opluch ting groot. Maar je gaat wel nadenken." Saskia, twaalf jaar jonger dan Willem, her innert zich de radeloosheid maar al te goed. „Niet alleen bij mezelf, ook bij Willem. We hadden er nooit echt bij stilgestaan dat het leven eindig is, dat het zomaar gebeurd kan zijn." Maar de gebeurtenis had een po sitieve invloed op hun leven van toen af. „Willem ging iets minder werken. Dat was bijzonder genoeg, want hij heeft jarenlang gewerkt met maar een weekeinde vrij per veertien dagen. Wij zijn 25 jaar samen ge weest. In het begin had hij helemaal nooit vrij: dag en nacht klaar om een foto te gaan maken, en heel af en toe vakantie. Dan re gelde hij zelf vervanging. Nu had hij einde lijk per twee weken, vier dagen vrij." Het valse alarm had ook invloed op de keu ze om te verhuizen. Willem en Saskia woonden aan de Westsingel in Goes, maar ergens sluimerde altijd het idee van wonen op het platteland, een grote tuin, dichtbij de natuur. Toen er in de Blauwe Wijk in Wolphaartsdijk, bijna op de oever van het Schenge, een huis te koop kwam, aarzel den ze niet. Het huis werd aan hun wen sen aangepast, Willem kreeg een kantoor in een bijgebouw, en een luxe grasmaaier. „We hebben geen moment spijt gehad." Vanaf het begin dat ze samen waren, werk ten Willem en Saskia als een team. „Het was nog in de tijd van de zwart-witfoto's in de krant. Computers waren er niet, faxen was al een soort wonder. Willem drukte de foto's af en ik bracht ze als een haas naar het station in een treinbrief. Op zondag kon dat niet, dus dan moesten de foto's naar de PZC in Vlissingen worden ge- -L gsS iw bracht. Willem had daar een hekel aan, maar ik had nog geen rijbewijs. Dat heb ik toen gehaald om dat klusje voor hem uit te voeren." Voordat Saskia in zijn leven kwam, had Willem grote moeite met nabestellingen. Die moesten dan opnieuw worden afge drukt en omdat Willem bepaald geen gebo ren archivaris was, moest hij daar dan heel lang naar zoeken. Saskia, juist wel begiftigd met een ordelijke geest, bracht eerst het oude archief op orde en ging vervolgens tot twee jaar geleden door met het toeganke lijk houden van alle foto's de Willem ooit maakte. Zonder die inspanningen was de uitgave van het boek Door het oog van Willem Mie- ras, 30 jaar persfotografie in Goes, er nooit ge komen. „Aan dat boek hebben we heel veel werk gehad, maar ontzettend leuk werk", vertelt Saskia. De gemeente Goes had Wil lem gevraagd om ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad, een selectie van zijn Goese foto's te maken. Die zouden dan op levensgrote banieren in de kerk ten toongesteld worden. Toen hij zijn selectie aan het maken was, ontstond vanzelf het idee om er dan ook een boek van te maken. Maar een boek is nog wat anders dan een tentoonstelling. Er moesten onderschriften en precieze data bij. „Die zijn we toen sa men elke zondag wezen opzoeken in het ar chief van de PZC. Duizenden microfiches hebben we zitten bekijken: fantastisch." Dat gold, op een heel andere manier, ook voor de voorbereidingen van een ander boek Openluchtmuseum Argentina. „In januari 2012 zijn we op vakantie ge weest naar Argentinië, het soort reis waar we al lang van droomden. De foto's die Willem daar gemaakt heeft, vielen toeval lig ook weer samen met een project van Goes: het Latijns Amerika Jaar. Afspraken waren gemaakt voordat Willem ziek werd, er zouden weer grote afbeeldingen komen, deze keer buiten. Toen Willem al aan de chemokuren zat, werd het idee geboren om opnieuw een boekje te maken. Wil- lems broer Bram, die vanwege de ziekte va ker bij ons was, schreef gedichten bij de beelden." Wat volgens Saskia ook heeft geholpen bij het samen verwerken van wat komen ging, was de toekenning van de Naereboutpen- ning door de gemeente Goes. „Dat drukte niet alleen waardering uit, maar ook dat we deel waren van een groot geheel, dat in tens meeleefde. Willem maakte op dinsdag nog een foto voor het Reformatorisch Dag blad, waar ze niet wisten dat hij ziek was. Anderhalve week later, op zaterdag, zijn we met palliatieve sedatie begonnen. De begra fenis was prachtig, helemaal zoals we het hadden afgesproken." Dat Saskia alleen achterbleef in een leeg huis, heeft haar niet van haar stuk ge bracht. „Ik ben gewoon als een gek gaan werken. Dat is mijn manier. Inmiddels heb ik een nieuwe relatie, het huis is verhuurd. Willem blijft een belangrijk deel van mijn leven. Als ik op de Ringbaan de laatste Ar gentijnse foto zie staan, voel ik het telkens opnieuw: liefde en dankbaarheid." JfcV Willem Mieras 4 september 1953 - 12 mei 2013 Deel van een groot geheel door Mieke van der Jagt Was het 'm van voren of van achteren? Geen idee, maar het kon alleen maar Willem zijn. foto archief M. van der Jagt Saskia Giese Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39