Hoe moeten we Gerard Verkuil noemen? Schooldirec teur, schrijver, politicus, oorlogsdeskundige, kerklid of voetballer? „Ik ben ik", zegt het multitalent zelf 36 ZEELAND GERARD VERKUIL Even na tienen gaat de sleutel in het slot. Het is donker, het waait en het miezert. Gerard Verkuil komt na een lange dag thuis in Hoedekenskerke. Hij heeft op school net een cursus avond achter de rug over de ze ven eigenschappen van persoonlijke effectivi teit (Stephen Covey). „Ik zit 's avonds eigen lijk nooit rustig op de bank. Ik heb altijd wel iets te doen." Op deze herfstachtige lenteavond neemt Ge rard Verkuil, een geboren en getogen Goese- naar van 31 jaar, alle tijd om over zijn leven en vele werken te vertellen. Vertellen. Dat is zijn eerste natuur. „Geef me een microfoon en een podium en ik ben in m'n element. Dat was vroeger tijdens verjaardagen in de familie al zo en dat is nooit meer veranderd." „Ik kan niet dansen, maar als ik achter een lap top ga zitten, gaan mijn vingers dansen. Ik wil verhalen vertellen. Vroeger bij geschiedenisre petities schreef ik al kantjes vol om zo veel mogelijk informatie te geven, later schreef ik met vrienden politieke en levensbeschouwelij ke columns in een forum op internet en nu schrijf ik kinderboeken. Taal zit in mijn vin gers." Als schooldirecteur in Hoedekenskerke en Nieuw- dorp sta je nu niet zelf meer voor de klas om ver halen te vertellen. Hoe bracht je dat creatieve pro ces vroeger zelf op gang bij kinderen? „Dat waren de mooiste lessen. Je begint bij een banaan en eindigt bij een Toyota. Een voorbeeld? Neem de situatie op de Krim. De Krim ligt in Oekraine, daar zijn veel oliedol lars, daar wordt ook de Astana-wielerploeg mee gefinancierd, dan kom je bij Lance Armst rong, die heeft de Stelvio wel 's opgefietst, op die Italiaanse berg zie je de boomlijn verande ren, je komt bij gletsjers waar uit een stroom pje een rivier ontstaat.En zo door, en zo door." „Het vliegt alle kanten op en de kinderen den ken mee. Zoiets kun je natuurlijk niet elke dag doen, maar het is ontzettend leerzaam." Hij mijmert: „Jammer dat ik niet meer voor de klas sta. Ik ben een klassenbouwer. Ik wil iets maken van een groep. Kinderen met een grote mond een beetje indammen, stille kinderen prikkelen om te zeggen wat ze willen zeggen. Ze zelfvertrouwen geven, mooie mensen van ze maken." Je hebt inmiddels drie jeugdboeken geschreven. In je boeken is meester Theo een prominent figuur. Sta jij zelf model voor meester Theo? „Absoluut. Het is natuurlijk wel aangedikt, maar de meeste dingen uit mijn boeken zijn echt gebeurd in mijn klas. De kinderen her kennen dat ook. Maar ik ben niet alleen mees ter Theo. Ik ben ook Tim, een andere hoofd persoon. Tim is een ijdeltuit, gek op voetbal, geïnteresseerd in de Tweede Wereldoorlog, hij wil alles graag goed doen en is een beetje on zeker." Jij onzeker? „Dat is misschien niet een eigenschap die mensen direct in mij zien, maar het is wel zo. Als ik bijvoorbeeld een podium krijg, heb ik ook gezonde spanning, positieve faalangst. Dan is het een kwestie van spieren aanspan nen en gaan! En als ik de eerste zin heb ge zegd, kom ik op een scherp niveau. Dat is goed, want anders ga je dingen op de automa tische piloot doen." Op een kast in de huiskamer ligt een openge slagen bijbel met daarnaast een visitekaartje. 'Gerard Verkuil, Meer schools directeur' staat erop en vervolgens een waslijst aan contactge gevens. Die zijn bijna niet meer te lezen, want het kaartje is volgekrabbeld met aantekenin gen. „Ik zat in de kerk en kreeg plots een idee voor m'n boek. Ik had niks anders om het op te schrijven", verontschuldigt hij zich bijna. „M'n nieuwe boek gaat ook weer over de oor log. Een Irakees jongetje komt op een Neder landse school en schrikt van het geluid van een hagelkanon. Daar bouw ik een avontuur omheen. Van jongsaf aan heb ik die interesse in de oorlog. Dat komt voort uit mijn opa. Hij heeft niet gevochten in de Tweede Wereldoor log, maar wel in een Duits werkkamp geze ten." „Hij had spullen uit die tijd bewaard in een tas. Hij vertelde nooit veel over zijn ervarin gen. Tot vlak voor zijn overlijden. Toen heeft hij me erover verteld. Voor de eerste keer. Ik mocht er niks mee doen, het was alleen voor mijn oren bestemd. Toen hij overleed, heb ik de tas gekregen. Daar was ik heel dankbaar voor. Ik heb de spullen regelmatig gebruikt in mijn lessen." Oorlog is verweven in je boeken. Je opa en zijn achtergrond zijn een inspiratiebron. Waar put je nog meer uit? „Thuis kan ik niet schrijven. Mijn geluk in het onderwijs is dat we tien weken per jaar vakan tie hebben. Eens in de zoveel tijd neem ik een week vakantie en ga ik ergens naar toe om te schrijven. Tijdens een vakantie met mijn ouders in Normandië ben ik aan mijn eerste boek begonnen. Met m'n collegeblok en vul pen op het strand. Later ben ik in Brussel en leper geweest om te schrijven." „Laatst ben ik een week in Arnhem geweest. Dat is zo'n inspirerende omgeving. Ik ben in Wageningen bij hotel De Wereld geweest, waar de onderhandelingen over de Duitse ca- pitulatie plaatsvonden. Dan zie ik prins Bern- hard en generaal Foulkes in gedachten lopen. Daar voel je in alles wat er gebeurd is. Als ik daar rondloop in het bos, kan er achter elke boom een Duitser tevoorschijn komen." Zou je niet 's dolgraag in die tijd kunnen rondlo pen en rondkijken? Voelen hoe het echt was? „Ik weet dat ik die tijd een beetje verheerlijk. Maar wat zou ik graag een uniform dragen. Niet zomaar dragen, maar in functie dragen. De tijd van Willem van Oranje zou ik ook graag ervaren. Hoe hij leider is geworden, hoe hij omging met de protestanten, katholieken, Alva en Filips II. Hoe hij een verdeeld land ach ter zich kreeg. Het hele decorum." „Weet je wat ik ook graag zou willen? In de grafkelder in de Nieuwe Kerk van Delft kij ken. Er is eigenlijk maar één mogelijkheid om dat te bereiken: burgemeester worden van Delft. De burgmeester mag als enige mee naar binnen met de koninklijke familie. Burge meester worden staat overigens op mijn bucket list." Je hebt een bucket list!? „Dat noem ik pas zo sinds ik de film 'Bucket list' heb gezien, maar doelen heb ik mezelf al tijd gesteld. Het ene wat realistischer dan het andere. Een boek schrijven stond erop, de Al- pe d'Huez met de fiets bedwingen en burge meester worden ook. Het lijkt me een gave functie. Weet je overigens dat Jaap Gelok (nu burgemeester van de gemeente Borsele) direc teur op een school in Hoedekenskerke is ge weest? Net als ik. En weet je waar hij heeft ge woond?" Toch niet... „Jawel, hier in dit huis. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik het ook word hoor. Op de lagere school wist ik al dat ik schoolmeester wilde worden, maar ik had tien jaar geleden ook niet gedacht dat ik op m'n dertigste al direc teur van twee scholen zou zijn. Om met Ro nald Koeman te spreken: ik ben op de trein ge sprongen die voorbij kwam." „Over tien jaar ben ik geen directeur meer. Ik denk dat ik dan toe ben aan iets anders. In het onderwijs of erbuiten, ik weet het niet. Ik vind zo véél leuk. Ik heb ook in de speeltuin commissie van het dorp gezeten, het 4 mei-co mité nieuw leven ingeblazen, de huttenbouw- dag opgezet. Dat past allemaal in mijn politie ke agenda als gemeenteraadslid: de leefbaar heid verbeteren." „Dat probeer ik vanuit mijn christelijke ge dachtegoed te doen. Tuurlijk heeft dat conse quenties. Als we met de voetbal een weekend je weggaan, zit ik op zondag in de kerk terwijl mijn ploeggenoten hun roes liggen uit te sla pen. Maar het is ook zo dat ik 's nachts om Gerard Verkuil wil mooie mensen maken door Rudy Boogert Gerard Verkuil is op 31 juli 1983 geboren in Goes. Hij heeft vier broers en een zus. Sinds 2005 woont hij in Hoedekensker ke. Hij is vrijge zel. Sinds 2013 is hij directeur van De Regen boog, locatie Nieuwdorp en Hoedekensker ke. In 2006 schreef hij zijn eerste jeugd boek 'Pissebed den en Spitfi res', in 2012 volgde 'Wilde eenden en Be- tonstrijkers'. In februari van dit jaar werd 'Apen staarten en Cookies' gepre senteerd. Vorig jaar werd hij gekozen in de gemeente raad van Borse- le voor de Chris tenunie. Hij is in zijn dorp voorzitter van het 4 mei-comi té. Daarnaast is hij voorzitter van het Cate cheseteam in de Gereformeer de Kerk (vrijge maakt) van Goes en wed strijdsecretaris van SV Hoede kenskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36