Aantal woninginbraken neemt af, behalve in Borsele en Reimerswaal Franky ENQUÊTE NIEUWE RAADSLEDEN 30 ZEELAND Nieuwkomers in de lokale politiek steken er vaak veel tijd in. Toch valt het niet altijd mee om echt invloed uit te oefenen. zaterdag Soms sta je in het leven even aan de grond gena geld. Dat had ik van de week, toen ik hoorde dat Franky Willems was overle den. Franky was met haar man Abdon ruim dertig jaar uitbater van de Snugly Bar in Terneu- zen, dat was vanaf m'n vijftien de tot m'n twintigste zo'n beet je m'n tweede thuis. Ieder weekend zat ik er met m'n vrienden. Vanaf vrijdag na school tot zondagochtend en soms ook nog de zondagavond. Ergens anders kwam ik eigen lijk niet. Zelfs op tweede kerst dag zaten we er de hele dag. Wie verkering had en die dag naar de ouders van zijn vrien din ging, was een watje. Ik was geen discoliefhebber, in de 'Snug' werd in mijn ogen ten minste goeie muziek gedraaid. Heerlijk was het, een hele avond aan de bar hangen, slap ouwehoeren, muziek van de Ra- mones, Dead Moon, ACDC, en als ik een sentimentele dronk had, dan vroeg ik laat op de avond Cross Your Heart van Sonny Boy Williams aan: ob scure blues. Tegen een uur of twee gingen we aan de tosti's, dat was Fran- ky's ding. Daar kwamen zelfs de discoliefhebbers voor naar de Snug. Later heb ik aan mijn moeder nog wel eens gevraagd of ze niet ongerust was, omdat ik al zo jong, al zo laat op stap was. Dat was ze niet: „Ik wist bie wie je was." Je moest er ook geen strapatsen uithalen, rottig heid was er dan ook een zeld zaamheid en werd in de kiem gesmoord. De gastvrijheid ging zo ver, dat je af en toe zelfs werd thuisgebracht. Je was er thuis, waardoor ik nog eens uit schaamte op zondagavond met een bos bloemen naar Franky ben gegaan, omdat ik de avond ervoor had moeten overgeven. Dan werd het echter weer zo gezellig, dat ik de maandag bijna weer met een bos bloe men kon gaan. Potverdikkie, ik zie Franky nu al dagen weer achter de bar staan, ik zie ze met een wijzen de vinger naar mij kijken en hoor het haar vragen: „Ah jie noe tabasco op je tosti?" „Nee, geen tabasco, Franky." Een tosti zal nooit meer hetzelfde zijn. Rust zacht Franky, sterkte Ab don. vragen over veroordeling Jacques Damen 1. Bent u tevreden met het vonnis? Ja. Wij hadden het vermoeden dat iets niet in de haak was. Bin nen de raad was men sterk ver deeld over de keuze om aangifte te doen, maar buiten de gemeen teraad merkte ik dat veel Vlissin- gers achter ons stonden. Terecht, zo blijkt nu. 2. War vindt u van het vonnis van de rechtbank7 De rechter acht valsheid in ge- schrifbewezen en rekent dat Da men ongelofelijk zwaar aan. Die zal het de komende tijd rustig aan moeten doen, anders gaat hij de gevangenis in. Een heftig vonnis, ik had er reke ning mee gehouden dat het veel minder zou zijn, maar de motiva tie van de rechter is terecht: hij heeft er zelf voor gekozen wethou- der te worden, hij wist wat de con sequenties zijn en hij heeft nagela ten die correct uit te voeren. De rechter heeft helemaal gelijk. 3. Wat doet men in Vlissingen om der gelijke situaties in de toekomst te voorkomen? Kritisch naar elkaar kijken. Dat doen wij binnen onze partij bij voorbeeld ook. We maken afspra ken, en daar houden we ons en el kaar aan. Wij krijgen een vergoeding en daar doen we het mee, geen rare declaraties verder. Als ik vind dat ik moet vergaderen in Utrecht, dan bekostig ik dat ritje zelf wel. Ik declareer hooguit een keer een bosje bloemen." 4. Is er iets veranderd in Vlissingen Er zijn duidelijke signalen dat de creditcardcultuur helemaal weg is in Vlissingen. De bestuurders die we nu hebben, zijn veel attenter op declaraties. Er wordt veel zorg vuldiger mee omgegaan en wat de auditcommissie tot dusver heeft gezien, zijn de declaraties in orde. 5. Is het hoofdstuk met deze rechterlij ke uitspraak afgesloten? Ik neem aan dat de burgemeester nog kritisch naar het hele proces zal kijken, hoe de hele toestand heeft kunnen ontstaan en wat er is misgegaan. Maar als Damen niet in hoger be roep gaat, is het voor mij nu klaar. Ik heb hier thuis een halve meter aan documenten liggen. Ik ga er mee naar het gemeentelijk archief om te zien wat we moeten bewa ren en de rest gaat door de ver- snipperaar." VLISSINGEN - Gemeenteraadslid zijn vreet tijd, het papierwerk is enorm, de invloed op de besluit vorming is niet zelden beperkt en processen gaan vaak traag. Toch zijn de meeste raadsleden die een jaar geleden zijn begonnen niet ontevreden. „Druk, maar uitda gend", zoals een van hen zegt. De verkiezingen van maart 2014 hebben het bed van het lokale be stuur in Zeeland flink opgeschud. In totaal traden 113 nieuwe raads leden aan. Dat is 35 procent van het totale aantal. Met name de ra den in Vlissingen en Terneuzen werden van vers bloed voorzien. De nieuwkomers zitten er inmid dels een jaar. Hebben zij hun draai gevonden? Wat zijn hun er varingen? De PZC nodigde hen uit deel te nemen aan een schrifte lijke enquête. In totaal 49 raadsle den gaven daar gehoor aan, een respons van ruim 43 procent. Van uit Sluis kwamen de meeste reac ties. De raadsleden zijn tussen de 19 en 64 jaar oud. Hun gemiddelde leeftijd is 49 jaar. Bijna twee der de vertegenwoordigt een coalitie partij. Een op de vijf deelnemers is lid van een lokale partij. De nieuwkomers investeren be hoorlijk wat tijd in het raadswerk: dertig procent zelfs meer dan vijf tien uur per week. Het ijverigst blijken de representanten van SP en VVD. SGP'ers en PvdA'ers ste ken er relatief weinig tijd in. Op vallend is ook dat de raadsleden in Vlissingen het druk hebben. Ze zijn er allemaal minimaal vijftien uur per week aan kwijt. Die tijd gaat vooral zitten in verga deren en stukken lezen. 'Publieke activiteiten' wordt beduidend minder vaak als hoofdactiviteit ge noemd. Ruim de helft heeft daarnaast een fulltime baan. Een kwart werkt in deeltijd. Bij elkaar 27 procent zegt het dagelijks werk te hebben aan gepast om het raadswerk te kun nen doen, bijvoorbeeld door min der uren te gaan werken. De meeste verse lokale politici er varen de sfeer in de gemeente raad als constructief, ongeacht of ze college- of oppositiepartij zijn. Twee op de vijf raadsleden zeg gen dat ze duidelijk invloed heb ben op de besluitvorming. Dat geldt vooral voor coalitiegenoten, want bij de oppositie betreft het slechts een op de vijf raadsleden. Het aantal ingediende moties en schriftelijke vragen loopt zeer uit een, van nul tot zelfs 120. Gemid deld gaat het om vier moties en negen vragen per persoon. Oppo sitiepartijen zijn in dat opzicht be duidend actiever dan de college partijen. Twee op de vijf raadsleden zeggen dat ze duidelijk invloed hebben op de politieke besluitvorming Veel tijd kwijt voor weinig invloed Alleen in Middelburg (55) en Vlis singen (56) is er de eerste drie maanden van het jaar nog veel in gebroken. Maar ook in Vlissingen gaat het om een daling. Want in het eerste kwartaal van 2014 kwa men er toen 70 meldingen bin nen van een inbraak in een wo ning. In Middelburg blijft het aan tal gelijk. Alleen in Reimerswaal en Borsele is een stijging te zien, van 19 en 9 naar 27 en 18, zo blijkt uit de cijfers die officier van justi tie Marco van Leeuwen en politie commissaris Ronald Weydema gisteren presenteerden. Als gekeken wordt naar het aantal straatroven is er ook een daling te zien, van 9 in de eerste drie maan den van 2014 naar drie in de zelf de periode dit jaar. Weydema en Van Leeuwen heb ben geen pasklaar antwoord op de vraag waarom er nu een daling is te zien. Wel geven ze aan dat ook gemeenten erg hun best doen om iets te doen aan het aantal in braken. Zo worden er veel voor lichtingsbijeenkomsten gehou den waar inwoners horen wat ze kunnen doen om hun woning in- brekersonvriendelijker te maken. Ook het inzetten van Burgernet kan bijdragen aan het terugdrin gen van de criminaliteit. Sinds be gin dit jaar wordt dat medium vol op ingezet en wordt aangesloten mensen ook gevraagd uit te kij ken naar een verdacht iemand. Vanf januari heeft de Zeeuwse po litie 250 meldingen verspreid via Burgernet. In dertig gevallen, al dus de commissaris, kwam er ver volgens relevante informatie bin nen die heeft bijgedragen aan het politieonderzoek. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 5 De Vlissingse oud-wethouder Jac ques Damen (WD) heeft een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 10.000 euro gekregen voor valsheid in geschrifte, omdat hij zei dat hij verhuisd was terwijl dat niet zo was. Hij werd veroordeeld nadat D66 in Vlissingen aangifte had gedaan. Raadslid Niek Peters reageert op het vonnis. door Wendy Wagenmakers Raadswerk boeit, maar vergt veel door Rolf Bosboom De redactie vroeg aan nieuw aangetreden raadsleden wat het raadswerk voor hen betekent qua tijd en werk. Wim Huigh MIDDELBURG - Het aantal woningin braken is aan het afnemen. In de eerste drie maanden van 2014 werd er 357 maal ingebroken in een woning in Zeeland. Tot en met maart dit jaar telde de politie 266 inbraken. Hoeveel uren per week bent u kwijt aan het raadswerk? minder dan 5 uren 5-10 uren 10-15 uren 15-20 uren meer dan 20 uren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30