TO@S PZC MIJN PZC WORDT ONZE PZC 013 9913. Joop van den Ende zoekt Milieuorganisaties eisen een verbod op 'bijengif. Het spul is schadelijker dan gedacht. ONKRUIDVERDELGING 2 IN HET NIEUWS COLOFON paul kusters toosenhenk.nIO BUR6ERS INZETTEN BIJ TREINSEWELb Uitgever T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 UTRECHT - Ze zitten in veel mie- renlokdoosjes, antiluizenmidde- len en planten die tuincentra ver kopen en bedreigen de biodiversi teit: neonicotinoïden. Maar vooral in de land- en tuinbouw worden insectenbestrijdingsmiddelen met die ingewikkelde naam op grote schaal gebruikt. Het bewijs stapelt zich op dat de meeste verkochte insecticiden tal van negatieve effecten hebben op insecten die juist belangrijk zijn voor de bestuiving van gewassen - en dus voor de voedselvoorzie ning. Dat concludeert een gezagheb bend onderzoek van de gezamen lijke Academies van Wetenschap pen in Europa dat deze week is ge publiceerd. Ook zijn er sterke aan wijzingen dat neonicotinoïden schadelijk zijn voor waterorganis men en vogels. Staatssecretaris Dijksma (PvdA, landbouw) pleitte gisteren in een brief aan de Kamer voor meer 'groene' bestrijdingsmiddelen. Ze heeft de toezichthouder, het Col lege voor de toelating van gewas beschermingsmiddelen en bioci den (Ctgb) gevraagd zo snel moge lijk te bekijken of de nicotinoïden moeten worden verboden. Natuur Milieu en Greenpeace vinden dat niet ver genoeg gaan. Ze stappen naar de rechter om een snel verbod te eisen op de be strijdingsmiddelen die zij 'bijen gif hebben gedoopt. Dat maakten zij gisteren bekend. Ze vinden dat het Ctgb een beslissing voor zich uit schuift. Een deel van de omstreden gewas beschermingsmiddelen is in 2013 voor twee jaar verboden door de Europese Unie, vanwege signalen dat ze de mysterieuze sterfte van complete bijenvolken zouden ver oorzaken. Omdat de tijdelijke ban dit jaar afloopt, vroeg de Europese Commissie onderzoekers om hon derden wetenschappelijke studies naar de effecten van de insectici den te analyseren. Daaruit blijkt onomstotelijk dat ze niet alleen voor door mensen gehouden ho ningbijen schadelijk zijn, zegt de Wageningse hoogleraar Frank Be- rendse. Hij maakte deel uit van het team van dertien onderzoe kers. „Bij andere insecten zoals hommels, solitaire bijen en zweef- vliegjes, die samen voor zo'n 50 procent van alle bestuivingen in de natuur zorgen, is het bewijs veel sterker. Alle onderzoeken wij zen in één richting: er is alle re den om ons zorgen te maken." De producenten van de middelen noemen het onderzoek eenzijdig en selectief. Zo stelt Bayer dat in de landbouw ook andere bestrij dingsmiddelen worden gebruikt die mogelijk een negatief effect hebben op insecten. Dergelijke negatieve reacties wa ren te verwachten, zegt Berendse. „De conclusies bedreigen de mil jardenomzet van grote agrochemi- sche bedrijven. Maar het zijn wel de conclusies van dé wetenschap Profiteer als abonnee van onze aanbieding. Draag nu een nieuwe abonnee aan en ontvang ieder33% KORTING op het abonnement. „Je kunt dat zien als een soort ta lentenjacht", legt speldocent Marc-Peter van der Maas van Sta ge Entertainment uit. „Maar het hoofddoel is kinderen kennis te la ten maken met theater. We wil len dat ze lol hebben in zingen, dansen en acteren op toneel." Vanaf 7 mei reist de Musical Kids academy langs theaters in het land. Op de toerlijst staan onder meer steden als Enschede, Zwol le, Breda, Doetinchem, Heerlen en Apeldoorn. Na een reeks korte workshops in een paar uur tijd, brengen de kinderen een voorstel ling van twintig minuten. „Op hetzelfde grote toneel waarop ook de professionals spelen", voegt Van der Maas daaraan toe. De Kidsacademy begon drie jaar geleden in Amsterdam. „Daar wer ken kinderen een week lang aan allerlei theaterdisciplines. We zien elk jaar wel een paar kinde ren met veel aanleg; er loopt veel talent rond in Nederland. Er zijn ook al kinderen van de Kidsaca demy doorgestroomd naar de klas jes van de musical Billy Elliot." Voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar en die van 12 tot en met 16 jaar staan aparte dagdelen gereser veerd. „Er is veel vraag naar thea terscholing. Je kunt op veel plek ken terecht. Wat Stage Entertain ment toevoegt aan het bestaande aanbod, is onze professionele ken nis", aldus Van de Maas. Stage En tertainment heeft al veel musicals gemaakt waarin kinderen grote rollen spelen. Zij krijgen daarvoor een speciale opleiding. Toch benadrukt Van der Maas dat het bij de Kidsacademy niet gaat om kinderen klaar te stomen voor EXCUSES VOOR HET OMSEMAK, MAAR WIJ 2ETTEM AUTO MAAR WEER IM.» Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toegang tot de E-paper en een per soonlijke tegoedbon voor het opha len van de zaterdagkrant. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Annemieke van Dongen t door Martin Hermens AMSTERDAM - De zoektocht naar ta lent gaat onverminderd voort; en niet alleen op televisie. Stage Enter tainment, het theaterbedrijf van Joop van den Ende, trekt de ko mende maanden het land in om ta lent te scouten met de Musical Kidsacademy. Zorgen om I van bestuivers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2