WERKEN 23 ressant pand. Je kent daar de markt en hoeft niet naar de ande re kant van het land te rijden als er iets mis is", stelt Veenstra. Goed om te weten: als huisjesmel ker krijg je een fiscaal steuntje in de rug van de overheid. Over de huurinkomsten van je tweede wo ning betaal je namelijk geen belas ting. Daar staat tegenover dat je bij een tweede woning niet kunt profiteren van hypotheekrenteaf trek. Bovendien betaal je vermogens- rendementsheffing van 1,2 pro cent over de waarde van de wo ning. En daar komen dan gemeen telijke belastingen als onroerende- zaakbelasting, rioolrecht, water schapsbelasting en huisvuilhef- fing nog eens bovenop. Wie zijn tweede woning perma nent verhuurt, hoeft in sommige gevallen minder vermogensbelas ting te betalen. De Belasting dienst redeneert dat de waarde van de tweede woning afneemt door verhuur. Afhankelijk van de huuropbrengst per jaar wordt de woningwaarde waarover je belas ting betaalt, vermenigvuldigd met een leegwaarderatio. Meer in formatie hierover is te vinden op de website van de Belasting dienst. HIER MOET JE OP LETTEN twee jaar geleden namelijk dat je in élke ge rechtelijke of administratieve procedure mag kiezen: óf je accepteert de hulp van een jurist van de rechtsbijstandsverzeke- raar óf je schakelt je eigen advocaat in en krijgt zijn kosten vergoed. Verzekeraars zijn niet blij met die uitspraak, hun eigen juristen werken immers het goedkoopst en het gaat om veel geld. In Nederland heb ben 3 miljoen mensen en 400.000 bedrij ven een rechtsbijstandsverzekering. De ver zekeraars handelen jaarlijks 400.000 ge schillen af. Om de kosten te drukken, hanteren veel verzekeraars sinds kort een maximum voor externe rechtshulp in procedures waarin een advocaat niet verplicht is. Zo vergoedt Das maximaal 2500 euro advocaat- kosten bij arbeidsconflicten en 3000 euro voor procedures bij de bestuursrechter. Arag hanteert een maximum van 6000 eu ro, maar daar zit alles in, bijvoorbeeld ook griffierecht. Bij Centraal Beheer ligt het maximum op 8000, bij Univé op 3000 eu ro. Dit 'strenge' kostenmaximum holt de vrije keuze alsnog uit, meent Stichting Rechts- bijstandclaim. Die stichting probeert via een collectieve claim de advocaatkosten te rug te vorderen die verzekerden sinds 1993 ten onrechte uit eigen zak hebben betaald. Jan Traas' verzekeraar gaf uiteindelijk toe en beloofde diens advocaatkosten te ver goeden. Daarop moest de vraag worden be antwoord: wanneer werd duidelijk dat een gang naar de rechter onvermijdelijk was? De verzekeraar hoeft namelijk pas vanaf dan te betalen. Traas legde de kwestie voor aan het Kifid, instituut dat financiële klachten behandelt. Traas: „Dat oordeelde dat de dag waarop de procedure aanhangig wordt gemaakt bij de rechtbank, bepalend is." Van Giessen maakte iets soortgelijks mee bij zijn rechtsbij standsverzekeraar. „Er ont stond discussie over de vraag wanneer ik een eigen advocaat had mogen inschake len. Mijn standpunt is: om een zaak te kun nen winnen, moet ik direct de juiste juridi sche weg kiezen. De vraag is of halverwe ge wisselen van advocaat in het voordeel van de cliënt is. Daar zijn we in onderling overleg uitgekomen; ik heb mijn kosten als nog voor een groot deel vergoed gekre gen." Traas' rechtsbij standsverzekeraar heeft er, zegt hij, alles aan gedaan onder betaling uit te komen. „Ik wist dat ik in mijn recht stond, dus ik heb volgehouden. Maar je moet een lange adem hebben." ZATERDAG 11 APRIL 2015 INaar aanleiding van het artikel 'Belastingvoordeel voor 65-plus- sers is volgend jaar passé' vraag ik mij af of ik het geld dat ik op de bank heb staan het beste kan gebruiken om mijn hypotheek af te lossen. Of wordt die aflossing ook weer belast? Probeer na uw 65e geen of weinig hypotheekschuld te hebben. Door het lagere inkomen wordt uw hypotheek renteaftrek kleiner. Over het spaar geld dat u gebruikt voor de aflossing, betaalt u geen vermogensbelasting. Wel kunt u na aflossing minder hypo theekrente aftrekken. Door extra af te lossen, vergroot u mogelijk de over waarde op uw woning. Koopt u een nieuw huis, dan moet u de overwaar de besteden aan aankoop of verbete ring van de nieuwe woning. Anders krijgt u over de overwaarde geen hy potheekrenteaftrek meer. 2U schrijft dat het verdwijnen van de ouderentoeslag gevolgen kan hebben voor onder meer de huur- toeslag. Kan dit ook nog invloed heb ben op mijn andere toeslagen? Ja, volgens de Belastingdienst kan het verdwijnen van de ouderentoeslag ook invloed hebben op uw zorgtoe- slag. En, als u daar recht op heeft, het kindgebonden budget. Het is op dit moment nog niet mogelijk om precies door te rekenen wat dat exact voor u betekent. De fiscus geeft op haar web site aan binnenkort meer informatie te verstrekken op haar website. 3 Ik vrees dat ik geen huurtoeslag meer krijg als de ouderenkor- ting vervalt Ik ben daarom van plan een deel van mijn vermogen aan mijn kinderen te schenken. In ruil daar voor willen zij dan vaker voor mij boodschappen doen en betalen. Is dat een oplossing? Door een deel van uw vermogen te schenken, kunt u voorkomen dat u met uw vermogen boven de belasting vrije drempel uitkomt. U mag aan uw kinderen elk jaar een bedrag belasting vrij schenken. Voor 2015 is dit 5277 euro per kind. Is uw kind tussen de 18 en 40 jaar, dan mag u hem of haar in 2015 eenmalig maximaal 25.322 eu ro belastingvrij schenken. Lees de polisvoorwaar den door voordat je een verzekering afsluit. Som mige verzekeraars ver goeden hetzelfde be drag voor alle externe rechtshulp, sommige hanteren een maximum als je een eigen advo caat inschakelt in proce dures waarin geen advo caat is verplicht. Wees alert als je verze keraar op de polisverval datum de voorwaarden wijzigt. Ben je het daar mee niet eens, dan heb je het recht je verzeke ring op te zeggen. Je krijgt de kosten van een eigen advocaat al leen vergoed als je voor af toestemming ge vraagd hebt aan je rechtsbijstandsverzeke- raar. Doe dit schriftelijk. Als er sprake is van een rechtszaak, moet je ver zekeraar akkoord gaan met je verzoek. Je verzekeraar kan be slissen dat een gang naar de rechter niet no dig is. Als je het daar mee niet eens bent, kun je een beroep doen op de geschillenregeling. Een onafhankelijke der de hakt dan de knoop door. Heeft je rechtsbijstands- verzekeraar je in het ver leden een eigen advo caat geweigerd, heb je die toch ingehuurd en wil je de kosten terug vorderen? Controleer of de verzekeraar bereid is alsnog te betalen. Je kunt je aansluiten bij Stichting Rechtsbijstand- claim; dat kost 95 euro inschrijfgeld. Vordering verjaard vol gens verzekeraar? Vol gens Stichting Rechtsbij- standclaim is dat onzin: de verjaringstermijn van vijfjaar begint pas te lo pen op de datum van de uitspraak van het Eu ropese Hof van Justitie, 7 november 2013. De naam Jan van Giessen is om redenen van privacy gefingeerd. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23