Zo word je een succesvolle huisjesmelker Stilzitten? Liever niet! 22 WERKEN Wat is een procedure? De spaarrente is historisch laag. Op een internetre- kening van een van de grote banken krijg je minder dan 1 procent rente. On langs werd bekend dat Rabobank haar ICT-systemen voorbereidt op een negatieve rente. Je betaalt dan om te sparen. Spaarders die 1,2 procent vermogensbelasting betalen, doen dat feitelijk al. Zij te ren langzaam in op vermogen. Het wordt dus de hoogste tijd voor creatieve alternatieven om je geld te laten renderen. Een carrière als huisjesmelker kan lucratief zijn. Nanne Veenstra, mede-eigenaar van verhuurder Key-BnB, waarschuwt wel voor onrealistische verwachtingen: „Je moet niet denken dat het een ge makkelijke manier is om snel rijk te worden." Volgens hem kost het tijd om de woning goed te onderhouden en een duurzame relatie met huur ders op te bouwen. „Dat kun je ui teraard ook uitbesteden, maar dat gaat wel weer ten koste van je ren dement", zegt Veenstra. Natuurlijk moet je wel over een aardig vermogen beschikken om van je eigen geld een tweede wo ning aan te schaffen. Wie zijn ei gen woning al grotendeels heeft afgelost, kan soms extra hypo theek opnemen. Banken zijn wel kritischer geworden ten aanzien van financiering van beleggings objecten: het is tegenwoordig vaak verplicht minimaal 40 pro cent eigen geld in te brengen. Ver geet niet dat je bij de aanschaf van een pand nog behoorlijk wat 'opstartkosten' hebt, zoals provi sies voor de makelaar, hypotheek verstrekker en notaris. Het rendement van huisjesmel- ken zit in de huurinkomsten. „Meestal niet in de waardeontwik- keling van het pand. Want, zoals de afgelopen jaren is gebleken, een pand kan zelfs minder waard worden", waarschuwt Veenstra. Volgens veel vastgoedsites kun je met verhuur een rendement van 6 procent behalen. Je zou dan in 16 tot 17 jaar je pand hebben terug verdiend. Is dat reëel? „Zestien jaar vind ik lang. Ik denk dat het wel sneller moet kunnen." Let bij de keuze voor een pand dan ook vooral op de potentiële huuropbrengsten. Naast de opper vlakte van het pand - hoeveel huurders kun je erin kwijt? - is locatie van groot belang. Plekken waar de koopmarkt het goed doet, zijn vaak ook gewilde huurloca- ties. Denk aan de centra en hippe wijken van grotere (studentenste den als Amsterdam, Utrecht, Maastricht en Eindhoven. „Toch raad ik altijd aan het lokaal te houden. Woon je in een dorp ga dan daar op zoek naar een inte- Als je in een rechtszaak verzeild raakt, mag je tegenwoordig je eigen advocaat kiezen. Ook als je een rechtsbijstandsverzeke- ring hebt. Maar verzekeraars werpen wel drempels op. In feite heb je al sinds 1993 het recht een eigen advocaat te kiezen, zelfs al heb je een rechtsbijstandsverzeke- ring. Maar verzekeraars stonden het tot voor kort alleen toe bij rechtsza ken waarvoor een advocaat ver plicht is. Dat is bijvoorbeeld zo als het om een belang van meer dan 25.000 euro gaat. Moest je naar de kanton- of bestuursrech ter, waar advocatenhulp niet verplicht is, en wilde je tóch een advocaat, dan kreeg je die van je rechtsbijstandsverzekeraar niet vergoed. Dat overkwam Jan Traas. Hij dreigde te worden ontslagen en riep de hulp in van de rechtsbijstandsverzekeraar. Toen die te traag reageerde, schakelde hij een eigen advocaat in. „Mijn verzekeraar vertelde me diens kosten niet te vergoe den." Of neem Jan van Giessen. Toen zijn baas hem wilde ontslaan, schakelde hij meteen zijn rechtsbijstandsverzekeraar in. Maar hij vroeg ook advies aan een zelfstandig advocaat. Dat laatste schoot de rechtsbij standsverzekeraar in het verkeerde keelgat en Van Giessens dossier werd gesloten. „Ik ben toen verdergegaan met die zelf standig advocaat en in een slopende rechtszaak beland", zegt hij. „Die is wel po sitief afgesloten, maar ik heb veel kosten gemaakt." Zowel Traas als Van Giessen kwam er bij toeval achter dat de verzekeraar de advo- caatkosten wel degelijk moest vergoeden. Het Europese Hof van Justitie besliste ment kost 50 euro per maand. Verder geven we niet veel geld uit. Ik koop af en toe een nieuw bloesje of truitje." Henk „Ik loop het liefst mijn hele leven in dezelfde spijkerbroek. Waar ik nooit op zal bezuinigen, zijn computers. Al onze zakelijke gegevens staan daarop. En mijn geluidsapparatuur moet goed zijn. Anders klinkt mijn favorie te trancemuziek nergens naar." Els „Soms moet je investeren. Mijn Toyota Yaris is te klein voor alles wat ik meesleep als ik cliën- ten bezoek, dus ik heb een nieu we auto nodig. Ik ben niet kies keurig; als hij me maar brengt waar ik zijn moet. Dit huis was ook een goede investering. We wonen er al 23 jaar. Over zeven jaar hebben we onze hypotheek afgelost. Een fijn vooruitzicht." Henk „We betalen alles van een gezamenlijke rekening. Onze in komsten gaan op één hoop. Jon gelui doen dat tegenwoordig niet meer. Mijn dochters houden een eigen rekening. Dat vind ik niet gek. Zij doen meer hun eigen ding dan wij ouwetjes." Els „Wij doen altijd alles samen." Henk „Behalve mijn aandelen- clubje met vrienden. Daar ga ik één keer in de maand heen. We kopen en verkopen wat, kletsen bij en drinken een biertje. We zijn geen professionals, maar we hebben er lol in. Het is net gok ken in een casino." Wilt u ook vertellen over hoe u met geld omgaat? Stuur dan een e-mail naar geld@depersdienst.nl Henk „Dat we op onze leeftijd weer een be drijf begonnen... bij zonder toch?" Els „Het is mijn zaak, maar Henk doet het financiële deel, naast zijn eigen baan. Administratieve rompslomp is niet mijn ding. Als iets niet goed gaat, hoor ik het wel." Henk „Dat is al 36 jaar de taak verdeling. Els wil alleen met haar vak bezig zijn." Els „Ik ben kapster in hart en nie ren. Vijftien jaar had ik een ei gen salon. Maar ik had kleine kin deren, mijn moeder was ziek en Henk kreeg een hartinfarct. Ik wilde meer tijd voor familie en heb de boel verkocht. Aan een ei gen zaak dacht ik niet meer, tot ik vier jaar geleden franchisene mer kon worden van LiVage Haarwerken, voor vrouwen met haaruitval door chemo." Henk „Unieke kans, maar we moesten wel flink investeren." Els „Winst maken komt later wel. Het gaat mij om het mooie werk. Ik help mensen in een moeilijke periode. Ze zien er te genop dat ze hun haar gaan ver liezen. Met haarwerken geef ik ze weer zelfvertrouwen." Henk „Ondernemen zit in de fa milie. Onze dochter van 20 heeft al een eigen schoonmaakbedrijf. We zijn niet van het stilzitten." Els „Doordeweeks zijn we altijd aan het werk. Ook 's avonds. In het weekend doen we leuke din gen: naar de sauna of lekker eten. Koken is Henks hobby." Henk „Op zaterdag doe ik inko pen. Daar zijn we wekelijks onge veer 100 tot 150 euro aan kwijt. Ik maak graag een grote sushita- fel of maak zelf Italiaanse pasta. Ik ben gek op eten, alleen vind ik mezelf al veertig jaar iets te dik. Daarom ga ik regelmatig naar de sportschool." Els „Ik probeer ook een beetje strak te blijven. We vinden het leuk er voor elkaar goed uit te blijven zien." Henk „Als ik het niet doe, gaat ze mekkeren." Els „Ons sportschoolabonne- door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Eis je recht bij de verzekeraar door Jolenta Weijers Het Europese Hof van Justi tie heeft bepaald dat je recht hebt op een eigen ad vocaat in alle soorten ge rechtelijke en administratie ve procedures. Nou is dat eerste wel duidelijk: komt een zaak voor een rechter, dan is het een gerechtelijke procedure. Maar wat is een administratieve procedure? Daar is verwarring over. Zo vindt verzekeraar Das dat externe rechtshulp bij een ontslagprocedure bij het UWV niet hoeft te worden vergoed. Of dat zo is, daar over moet de Hoge Raad beslissen. GROOTSTE MISKOOP Henk: aandelen die ik kocht tij dens de internetbubbel, ict-aan- delen zijn enorm gekelderd. Els: laarzen van 500 gulden met een veel te hoge hak MOOISTE DROOM Henk: golfvakantie in Italië en badkamer met regendouche Els: een huis in Italië In deze serie vertellen stellen hoe ze omgaan met geld. Els en Henk wonen in een koophuis in Wateringen. Hun dochters van 22 en 20 zijn net de deur uit. door Anne Bonthuis foto Joost Hoving Els Harland (54), eigen bedrijf in haarwerken Inkomen: ongeveer 25.000 euro bruto per jaar Henk Harland (57), manager bij installatiebedrijf Inkomen: 45.000 euro bruto per jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22